1918. - крај Великог рата, почетак пандемије Шпанског грипа

Србија и свет обележавају ДАН ПРИМИРЈА у Првом светском рату. Одавањем поште жртвама опомињу се млађе генерације колико велика цена слободе може да буде. Током четири године рата погинуло је између 15 и 20 милиона људи. Србија је изгубила трећину становништва. Мало је познато да је од Шпанског грипа, који је захватио свет пред крај Великог рата, умрло скоро три пута више људи. О томе се у историјским књигама ретко говори, као и о последицама по друштво, политику и културу. Управо то је предмет дугогодишњег истраживања нашег саговорника, историчара Владимира Кривошејева, аутора књиге ЕПИДЕМИЈА ШПАНСКЕ ГРОЗНИЦЕ У СРБИЈИ 1918-1919.

Први светски рат је једна од тема која је интригирала небројено много књижевника широм света. Тражени су различити поводи и углови, стално откривани нови детаљи и ликови, сачињаване социолошке, филозофске, демографске студије.... Све то резултирало је  хиљадама књига у рафовима књижара и библиотека. Где је Србија кад је реч о књижевној продукцији о овој тематици једно је од питања за директорку Библиотеке града Београда, Јасмину Нинков.

Издвајамо и причу о српском стартапу JOBERTY TECHNOLOGIES који је победио на једном од највећих технолошких такмичења на светској исложби у Дубаиу. Разговараћемо са Ђорђем Вукотићем из победничког тима.

Са вама Оливера Стајић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње