среда, 20. окт 2021, 06:30
Хлеб наш насушни
Војнички хлеб таин, умешен пре 109 година, чува се у Музеју Понишавља у Пироту. Тај хлеб из 1912. године из времена Балканских ратова, мајка је замесила своме сину Алекси Здравковићу из Пирота, као амајлију да га чува током ратних похода. Таин је чувао не само Алексу већ и цео његов пук током Првог светског рата. Прича о чудесном хлебу ширила се међу српским ратницима кроз логор, па је доспела и до Француза и Енглеза, који су долазили да га виде и покушали да га купе нудећи велике своте новца. О овом хлебу говори на Мила Панајотовић кустос Музеја у Пироту.
Коронавирус нам обликује живот скоро две године и ставара бројне проблеме. У јутарњем програму говоримо о отварању постковид психолошког саветовалишта у Дому здравља Крагујевац. Један део емисије посветићемо и ковид боловању. Велика несразмера постоји између примања за време боловања у приватним и државним фирмама. Како се изборити за своја права, објасниће нам Олга Кићановић Вучковић, стручњак за радно право.
Сваки грађанин Србије за годину дана баци 83 килограма хране, што је скоро 730 тона годишње. Једна трећина хране која се произведе у свету сваке године, што је око 1,3 милијарде тона, буде бачена, а то је и више него довољно да сви гладни у свету буду нахрањени. Храну бацамо из много разлога - зато што нам се поквари, зато што ми лично или чланови домаћинства не желе да једу стару храну или мислимо да није безбедна. Како би се спречило непотребно бацање хране, али и да бисмо увек били сигурни да је она безбедна за употребу, домаћа компанија из Новог Сада осмислила је апликацију UseAllFood, коју нам представља Александра Нешић.
Док хватамо дан говорићемо и о остеопорози, 3Д графитима за слепе и најновијим дневним информацијама.
Са вама Николина Миљковић.
Autor:
Група аутора
Јутарњи програм Радио Београда 1! Ако сте помислили да је то према чувеној латинској изреци "Carpe diem" - у праву сте. [ детаљније ]
Коментари