Читај ми!

Будућност знања и образовања после пандемије

Уницеф је у седишту Уједињених нација у Њујорку, где се одржава генерална дебата светских лидера у оквиру заседања Генералне скупштине УН, поставио електронску таблу на којој се сваке секунде мењају цифре и тако упозоравају колико су школских часова до сада изгубила деца широм света због короне и мера затварања. Како се број непрестано мења, не може се са прецизношћу рећи колики је сад, али се крајем прошле седмице приближио цифри од две милијарде! Представници свих делегација које долазе у Генералну скупштину УН пролазе поред поменуте табле која броји сате изгубљеног учења и на којој пише "Нема времена за губљење". Да ли је ипак време ненадокнадиво изгубљено за више генерација ђака и студената свуда у свету, је ли ово само врхунац кризе учења о којој се причало и пре пандемије или можда прилика да се редефинише не само систем, већ и идеја школства, и усклади са силовитим технолошким напретком - о томе ћемо разговарати са Тањом Ранковић, руководитељком Програма образовања УНИЦЕФ-а Србија.

Светска здравствена организација је зависност од видео игара прогласила болешћу. Истовремено апелује да се малишанима испод 18 месеци не дају било какви електронски уређаји којима би се играли. Стручњаци упозоравају да свакодневно расте број деце која више времена проводе у виртуелном него у реалном свету. Истраживања показују да деца све више користе таблете и тзв. паметне телефоне који су им постали замена за дружење са вршњацима. Како се изборити с дечијом зависношћу? Да ли би временско ограничавање приступа видео игрицама, које је увела кинеска Влада, могао да буде модел превенције и у другим земљама? То ће бити нека од питања за нашу гошћу, др Весну Дуканац, психијатра.

А са проф. др Сањом Симић-Огрезовић, интернистом-нефрологом, причаћемо каква су сазнања нефролога о утицају и последицама ковида на бубреге, с освртом и на акутне проблеме и на хронична стања, као и о значају вакцинације бубрежних болесника.

У Стразбуру почиње јесење заседање Парламентарне Скупштине Савета Европе, организације која надзире поштовање људских права и функционисање правне државе у 47 држава чланица међу којима је и Србија. Током четвородневног заседања, међу главним темама, за нас ће бити најинтересантнија расправа "Западни Балкан између демократских изазова и европских тежњи: која је ту улога Савета?", а као централни догађај најављена је панел дебата "Околина и људска права: право на здраву, сигурну и одрживу животну околину". Више ћемо чути од нашег дописника Наташе Јокић.

Са вама - Елизабета Арсеновић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње