Читај ми!

Даме деле правду

Поред официјелних такмичара, који су тако добро бранили боје своје земље, на 32. Летњим олимпијским играма у Токију Србија је имала и неколико представница из `другог плана`, али је њихов учинак такође био запажен, у међународним оквирима. Две од њих поздравићемо у данашњој емисији Време спорта и разоноде, обе су биле задужене за регуларност такмичења, обе водиле рачуна о правди и суђењу и обе сјајно урадиле посао због кога су путовале у Јапан. Прва од њих је Новосађанка Ксенија Леваи, најбољи женски теквондо судија света, актер бројних великих интернационалних турнира и такмичења. У конкуренцији од преко 7 хиљада арбитара, Ксенија је одмах уврштена у Топ 50, после чега је изабрана за једног од укупно 30 чланова судијске организације. Поносна је што је била део Олимпијских игара у којој су нашем теквондоу припале две медаље, надајући се да ће већ наредне, у Паризу, бити кудикамо повољније за спорт, без маски и ригорозних мера, које су сада ејдноставно биле неопходне, у доба светске пандемије.

Друга дама с којом данас разговарамо о улози обављеној у Току  успехом јесте Бранка Марић-ова Панчевка судила је утакмице на Олимпијским играма у Сиднеју 2000. и у Атини 2004. године, у пару са Зорицом Гардиновачки (данас Машић). Овај судијски пар је ушао у историју светског, али и нашег рукомета, као први женски судијски пар који је делио правду на Олимпијским играма. Данас је елитни контролор Супер лиге, а уз то- задобила је изузетно поверење Међународне рукометне федерације (ИХФ), која је одредила  да обавља дужност техничког делегата на финалном турниру Олимпијских игара у Јапану.Чућемо Бранкине утиске из Јапана, питати је куда иде савремени рукомет, хоће ли ускоро за наше репрезентације поново бити места на великим такмичењима, али ћемо и најавити Свесрпски куп у рукомету који се управо одржава у Јагодини и на коме је Марићева једно од званичних лица.

У госте нам долази и млада Кикинђанка Јелена Маринков,  лауреат Бранкове награда Друштва књижевника Војводине,  за књигу "Карантин у паклу", у издању Књижевне радионице Рашић. `Највеће оружје Јелене Маринков је поетичко огољавање сопствене интиме. Огољавање свакодневног ужаса. Ударцем у плексус читаоца шокира и буди из учмалости`- то је тек једна од процена њеног уметничког рада од стране критичара.  Јелена је и добитница награде "Ђура Ђуканов" 2015. године за збирку кратке прозе "Испуштене приче", као и награде "Бал у Елемиру" за хумористичко-сатиричну причу 2017. године и прве награде на конкурсу за најбољи есеј о Дису 2020, што добро илустрије и ње таленат за прозно стваралаштво. Иначе, по традицији, Бранкова награда ће овогодишњем лауреату бити уручена у оквиру 16. Међународног новосадског књижевног фестивала, који се одржава од 6. до 8. септембра.

Екипа ФОН-а, званичног првака Србије у футсалу, пласирала се у завршницу Лиге шампиона, пошто је била најбоља на квалификацијом турниру у Подгорици, о успеху својих изабраника говори нам тренер `студената` Милош Алиловић. У сусрет сутрашњем мечу с одбојкашицама Мађарске, у оквиру осмине финала Европског првенства, разговарамо са примачем сервиса наше репрезентације Бојаном Миленковић. О актуелном шампионату за даме причаћемо и са стручним консултантом Николом Јерковиће, дугогодишњим тренером, тренутно шефом струке у новом прволигашу, одбојакашком клубу Инђија.

И ове суботе, као и обично, пратимо дешавања широм Србије, разнне догађаје из јавног и културног живота. Најављујемо читав низ изложби- Катарина Анђелковић у Малој галерији УЛУПУДС-а представља поставку `Пандемија Панскејп`, Марина Миловановић-Кушић има поставку `Београд у коме стварам` у галерији Дома војске Србије, док Стојан Миланов излаже својих 14 радова на изложби `Комад дрвета, пар боја и још понешто`. `Небу под облаке, мору под таласе`- тако носи назив изложба Татајане Трајковић у галерији `Сингидунум`, док своје скулптуре у `Галерији 73` на Бановом брду приказује уметник Јован Достанић, на поставци под именом `Ред и рад у моделу`. У Културном центру Зрењанина отворена је изложба Центра за ликовно образовање- Шуматовачка под називом `Дан после сутра`, а изложба `Човјек, на чудан начин`, аутора Крста Андријашевића. биће отворена у Музеју савремене уметности Војводине. Међународна ликовна колонија Сићево је у пуном јеку у Галерији савремене ликовне уметности у Нишу, док је `Еквилајзери џунгле` наслов изложбе Хане Летица, драге гошће из Сплита у Уметничкој галерији `Стара капетанија` у Земуну.

У едицији `Звучне књиге за децу`, недавно су објављене две нове- `Славни композитори` и `Музика света`, у издању `Креативног центра`. Трећи међународни фестивал туристичког и еколошког филма `Сила фест` одржава се у Великом Градишту, од 29. августа. Међународни `Дани оргуља` биће одржани по 21. пут од сутра на великим оргуљама у Катедрали Блажене Дјевице Марије у Београду. У књижари `Академија` представљена је поема за децу `Олалије`, аутора Младена Милосављевића. Библиотека Центра за културу у Кладову поклонила је 60 књига новоформираној библиотеци `Мина Караџић` из Беча. У Вршцу, 2. септембра, у Салону код Порте удружење `Тачка сусретања` организује промоцију књиге Милоша Николина `Пет годишњих доба марвеног доктора`. У Крагујевцу се3 наредног викенда одржава 4. интернационални `Estam World Music` фестивал,а од 4. септембра у Чачку је рок фестивал `Прича`. Најзад, и ове године очекује нас `Фиш Фест`, на платоу крај Небојша куле на Дорћолу, уз богату понуду рибе, зачина, босанске и медитеранске кухиње и још низ пропратних садржаја.

Витез кулинарства Милијан Стојанић и ове суботе обрадоваће нас предлогом јеловника за недељни ручак. Музичка понуда је такође разноврсна и `гурманска`, састављена од старих хитова и оних актуелних, са светских топ листа. Пред нама је још једно издање емисије за све генерације и за све укусе, од свега по мало- за свакога по нешто.

Уредник и водитељ је Жељко Стефановић

 

Време спорта и разоноде Време спорта и разоноде

Autor:
Жељко Стефановић

13. марта 2024. године, емисија обележава 64 година постојања, што је сврстава у ред најтрајнијих радио програма у нашим и европским оквирима. Свих тих деценија била је и остала мамац за публику која прати спорт, али и актуелности из јавног и културног живота. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње