субота, 31. јул 2021, 10:05
Ковид пандемија значајно умањила квалитет живота старима
„Како корона вирус утиче на свакодневни живот старијих особа у Србији?“ На ово питање је у оквиру истраживања Удружења “Амитy – снага пријатељства“ и портала “Пензин” одговарало 200 особа старијих од 65 година. Закључак је да им је квалитет живота смањен, али и да их веома брине што се не назире крај пандемији Ковида 19.
Чак 88,5 одсто испитаника је потврдило да је корона оставила трага на њихово здравље, али и на друге аспекте живота. О томе данас разговарамо са учесницима истраживања Јованком Димитријевић (81) и Мирославом Предојевићем (66).
Епидемију Ковида 19 још увек нисмо до краја победили. Надолазећи делта сој вируса корона је нова претња свету, али и нашем становништву. Иако је имунизација најбољи вид заштите од опаког вируса, млађа популација је мало заинтересована за вакцинацију. Колико нас то може коштати на јесен? Зашто и вакцинисани оболевају од короне и каква је њихова клиничка слика? Одговоре ћемо потражити од др Миланка Шеклера, вирусолога и микробиолога на краљевачком Ветеринарском институту.
У рубрици за културу ћемо представити награђену збирку песама „Мермерни лелек" Радомира Андрића. За ово остварење је добио књижевно признање „Војислав Брковић". Аутор у књизи подсећа на најболније епизоде тешких ратних и поратних времена и на фашистичке злочине крајем јула 1944. године у селу Велика испод Проклетија. Ово је шести пут како се додељује признање које носи име по преминулом младом песнику Војиславу Брковићу.
Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.
Музички уредник Драган Димић.
Радио Београд Један, 10:05.
Насловна страница - (Фото/Амитy- снага пријатељства)
Autor:
Марина Стојадиновић
Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]
Коментари