Одрицање од права Интелектуалне својине за вакцине решило би проблем масовне имунизације

Девет од 10 људи у већини сиромашних земаља ове године може бити ускраћено за вакцину против коронавируса. Тим темпом масовна имунизација биће достигнута тек 2024. године. Зато је 175 бивших светских лидера и нобеловаца затражило од америчког председника подршку предлогу влада Јужне Африке и Индије у Светској трговинској организацији за привремено одрицање права интелектуалне својине за вакцине. Да ли је то решење за њихову праведнију и бржу расподелу широм света? О томе ћемо разговарати са Јеленом Прибић, европском патентном заступницом у Србији.

ДАН ПЛАНЕТЕ ЗЕМЉЕ је прилика да се још једном пошаље упозорење о размерама разарања животне средине. Топе се глечери, горе шуме, нестају многе биљне и животињске врсте, без воде за пиће би за само неколико година могло остати две трећине планете... Сва настојања да се ови процеси зауставе до сада нису дала очекиван ефекат. Има ли простора и времена да се ситуација преокрене? Саговорник нам је Горан Секулић из Светског фонда за природу.

Допринос очувању здраве животне средине дали су и студенти  мастер студија Електротехничког факултета Универзитета у Београду, који су успели да, за само 24 часа,  направе апликацију за дугорочно предвиђање загађености ваздуха. То им је донело победу на такмичењу програмера које је, по први пут, организовала Студентска унија математичара. Више детаља сазнаћемо од председника СУМЕ Стефана Дурлевића.

Уредник и водитељ Оливера Стајић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње