Читај ми!

Да ли сви оздраве после ковида 19?

Досадашње искуство показује, да након прележаног коронавируса, код чак 30 до 50 посто оболелих, остају дуготрајне тегобе и симптоми. Данас је све већи број истраживања која прате стање пацијената након прележане ковид 19 инфекције, с обзиром на све више података о дугорочним последицама код појединих особа. Управо тегобе као што су поремећаји плућне функције и патолошке промене на радиографијама или скенеру грудног коша, назване су "дуготрајни ковид". О томе разговарамо са проф др Драганом Јовановић, пулмологом и пулмоонкологом.

Према подацима из Стратегије управљања отпадом сваки становник Србије произведе годишње око 318 килограма смећа. У нашој земљи има неколико хиљада дивљих и 164 званично регистроване. Већина њих не задовољава основне санитарне стандарде. Удружење грађана „Проток 21" из Смедерева осмислило је апликацију „Пријави депонију", а о одговорности институција и појединаца и мотивацији да се сви активно укључе у решавање проблема разговарамо са Наташом Рашковић из овог Удружења.

Истраживање Института за јавно здравље „Батут" показује да у Србији само 8,5 одсто одраслог становништва има све зубе, док 9,3 одсто нема ниједан зуб. Велики број грађана не контролише зубе а само половина их редовно пере. Истовремено, у порасту је број оних који, водећи се за трендовима жели да избељује зубе и има такозвани „холивудски осмех". О томе шта ова козметичко-стоматолошка процедура подразумева и које ризике и последице носи са собом ако се нестручно ради, разговарамо са др Дарком Стаматовићем, стоматологом.


Са вама је Мирјана Никић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње