среда, 07. окт 2020, 17:05
Нагорно-Карабах: од замрзнутог конфликта до рата
Због чега је дошло до „одмрзавања“ конфликта у Нагорно-Карабаху? Да ли ће се зараћене стране окупити за преговарачким столом? Која светска сила би могла да има највећи утицај на смиривање сукоба?
Извор сукоба у Нагорно-Карабаху, планинској области јужног Кавказа, датира од пре готово стотину година, када је, у оквиру СССР-а, простор који је насељен претежно Јерменима припојен Совјетској Републици Азербејџан. Напетост је тињала до 1988. године, када су локалне власти најпре иницирале припајање Јерменији, а касније, уз жестоки рат, прогласиле самосталну државу, коју не признаје ниједна чланица Уједињених нација. Стање замрзнутог конфликта, уз повремене чарке траје од примирја 1994. године. Последњи сукоби почели су у јулу, да би у прави рат прерасли пре десетак дана.
Да ли су Јермени и Азери одлучили да је време за коначни обрачун, или су на делу дубље геополитичке игре? Како је могуће зауставити сукоб који се, упркос позивима на примирје, све више распламсава? Ко би се могао појавити као миротворац?
О томе за емисију У средишту пажње говори Предраг Рајић из Центра за друштвену стабилност.
Уредник и водитељ: Никола Денчић.
Autor:
Редакција магазинског програма
Свакога радног дана емисија "У средишту пажње" доноси интервју са нашим најбољим аналитичарима и коментаторима, политичарима и експертима, друштвеним иноваторима и другим познатим личностима, или личностима које ће убрзо постати познате. [ детаљније ]
Коментари