Читај ми!

Милица Зорић - уметност таписерије

Када говоримо о ликовној уметности обично мислимо на сликарска и вајарска дела. Ретко или готово никако не спомињемо таписерију као самосталну и веома распрострањену уметничку дисциплину на тлу бивше Југославије у другој половини 20. века.

Заслуга за процват таписерије код нас припада пре свега првим генерацијама таписериста - ткачима који су долазили са Академије примењених уметности у Београду а кључни догађај за развој ове уметничке дисциплине представљало је оснивање прве специјализоване радионице за израду таписерија, „Атеље 61", у Новом Саду.

Једна од зачетница таписерије била је Милица Зорић ( 1909-1989) која је захваљујући специфичном уметничком изразу, према мишљењу критике и струке, заузела „ јединствено место у историји југословенског модернизма".

У вечерашњој емисији „Код два бела голуба" уз важне моменте из живота уметнице (одрастање и школовање, студије сликарства и историје уметности, путовања, удаја за Родољуба Чолаковића...) представићемо и њена најважнија дела у којима је различитим приступима спајалала традицоналне и савремене мотиве односно таписерије које су , према речима Ирине Суботић, „ понављања оних прастарих, исконских, Аријадниних замисли о нитима као судбини и ткању живота".

Аутор емисије Александра Јагодић.

Музички уредник Радмила Дујаковић.

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње