Борба под кошевима

Кошаркашица Партизана Јована Стојановић синоним је за храброст и чврсту вољу. Упркос томе што су јој доктори у Тенесију, у њеној 18. години, утврдили да има дијабетес, не одустаје од спорта којим се бави од своје седме године. Завршила је факултет  University of the Cumberlands у Кентакију, потом се вратила у Србију, неко време радила као комерцијалиста у једној винарији, а онда схватила да не може без борбе под кошевима. Са кадеткињама Црвене звезде освојила је државно првенство, с успехом је носила и дрес Новосадске ЖКА, а ове сезоне је у црно-белом дресу, и то на два фронта, у домаћем шампионату и у регионалном такмичењу. Занимљиво је да после кошарке највише воли фудбал, а прошле године је први пут присуствовала кампу за младе лидере у Старој Пазови, у организацији Дијабетолошког савеза Србије. Тада је одлучила да се придружи `Плавом кругу` и да учествује у манифестацијама, активностима и догађајима које ово удружење организује.

Иако су званични шампиони Европе, наши најбољи одбојкаши, нажалост, неће бити део Олимпијских игара у Токију. То не значи да неће бити наших људи у такмичарском делу највеће планетарне смотре, пре неки дан визу за Јапан изборила је селекција Ирана, коју с клупе предводи Игор Колаковић,а његов први сарадник у стручном штабу Игор Кобиљски, познати српски тренер, управо је стигао у Београд и поделиће с нама утиске с квалификационог турнира, у коме им је победа у три сета над Кином донела учешће на толико жељеном такмичењу. У нашим шампионатима Кобиљски је, да подсетимо, у улози стручњака, с клупе, присутан од 2009. године, а оставио је запажен траг и као играч, током успешне каријере био је члан Партизана, подгоричке Будућности, као и француских екипа Ажаксјо, Тулуз и Рен.

Често се жалимо како немамо превише успешних представника у зимским спортовима, можда би наша данашња гошћа могла бити неки од наших наредних адута по том питању. Зове се Сандра Бањац, рођена је у Ужицу, већи део живота провела у Пожеги, у Београду студира скандинавске језике, књижевност и културу на Филолошком факултету. Говори шведски, енглески и шпански језик. Бавила се гимнастиком и спортским плесом,  пре годину дана посветила се потпуно биатлону и нордијском скијању. Освојила је прво место на шампионату државе у летњем биатлону, потом била на великом такмичењу у Словенији, на Покљуки, да би недавно узела учешће и на САС купу на Златибору, где је заузела једанаесто место. Сву пажњу окреће међународној сцени, уз жељу да представља Србију у најлепшем могућем светлу.

Као и сваке суботе, поред спорта, пратимо и дешавања из других области света који нас окружује, информације и прилоге из домена културе, јавног и уметничког живота. Пригодна књига у време загађеног ваздуха биће представљена у уторак у књижари београдског СКЦ-а, у питању је `Мало зелено дрво`, ауторке Селине Ловрен. Амбасада НР Кине у Србији и Институт `Конфуције` у Београду организују вечерас у 19х новогодишњи уметнички програм поводом прославе кинеске Нове године, на Факултету драмских уметности, сцена `Мате Милошевић`. Под слоганом „Победа која знач!" од четвртка, 23. до недеље, 26. јануара, у Задужбини Илије М. Коларца одржаће се бесплатни дани опере. Доделом награда и пригодним програмом у Библиотеци града Београда обележен је 89. рођендан ове значајне институције културе. Престава `Блитва и кромпир`, у режији редитеља Марка Мисираче, премијерно је изведена у Књажевско-српском театру у Крагујевцу.

Трећа едиција међународног музичког фестивала `Rossi fest` одржаће се од 25. до 28. јануара у Народном позоришту у Београду. Џез певачица, композитор и текстописац Лена Ковачевић недавно се по први пут опробала и као глумица у филму "Није лоше бити човек", чији сценарио и режију потписује њен отац Душан Ковачевић. Акорди чувеног мјузикла "Виолиниста на крову" одјекиваће ових дана салом Националног музичког театра у Софији, а премијера је 24. јануара под редитељском палицом Небојше Брадића. Васил Хаџиманов, сјајни пијаниста, добио је још једно врхунско признање, оставивши иза себе многа позната имена, укључујући и Чика Корију. У питању је награда у категорији електрични клавир, на традиционалном, 41. по реду избору `Џез стејшна` . Двадесет трећи Светосавски бал одржаће се 23. јануара у Бечу, у уметничкој екипи налази се и наша саговорница, солисткиња Београдске опере, мецоспоран Љубица Вранеш.

Најављујемо и неколико интересантних изложби- у галерији `Сингидунум`, то је `Жудња у нитима`, чији је аутор Мариа Брамасоле. У галерији `X ВИТАМИН` у Београду до 15. фебруара биће изложен делић збирке Ненада М. Костића, хемичара и новинског колумнисте. Инжењер архитектуре Лазар Кузманов добитник је Награде за архитектуру „Ђорђе Табаковић" за 2019. годину, коју додељује Друштво архитеката Новог Сада. Тим поводом у зрењанинском Културном центру постављена је ретроспективна изложба, са приказом ауторовог рада. У Галерији Културног центра „Рибница" у Краљеву отворена је изложба краљевачког уметника Драгољуба Босића који ствара и излаже већ 57 година у континуитету. У галерији СКЦ-а синоћ је отворена изложба скулптура Јелене Бричић под називом `Хармонија различитости`. У Народном музеју у Смедеревској Паланци прекјуче је отворена изложба `Релативност`, уметнице Теодоре Стојановић. Сликовница `Кишни облак` победила је на конкурсу за оригиналну сликовницу, организованом поводом тридесет година од оснивања `Креативног центра` и намењеном ауторима млађим од 30 година.

Најављујемо сутрашње извођење представе `Љубав и мода` на сцени `Мадленијанума`, учиниће то глумац Андрија Даничић. Чућемо како се за обележавање Богојављења припремају  у Чачку и у Београду, на Ади Циганлији, уз помоћ Вујице Мијаиловића и Ане Дудуковић. Селектор футсал репрезентације Србије Горан Иванчић, заједно с својим изабраницима, има пуне руке посла уочи Европског шампионата, данас долазе спортски пријатељи из Хрватске, следе спаринг мечеви и последње припреме за шампионат старог континента. Коначно, после затишја око новогодишњих и божићних празника, најзад почињу стидљиво да се одржавају манифестације туристичко-привредног карактера, наредног викенда посетиоцима ће зазубице правити излагачи на традиционалном Сајму пеглане кобасице у Пироту, одакле нам се јавља Братислав Златков, председник тамошње туристичке организације.

Неће изостати ни уобичајени предлог јеловника за недељни ручак витеза Милијана Стојанића, ту су и награде које су обезбедили Дом омладине Београда, `Академија 28`, Опера и Театар `Мадленијанум`, као и Музичка кућа `Југотон`, лоцирана у Нушићевој улици 27 у Београду. Музичка понуда за све укусе и генерације- од старих добрих фестивалских шлагера, до актуелних издања домаће и светске музичке сцене.

Уредник и водитељ је Жељко Стефановић.



 

 

 

 

 

 

 

Време спорта и разоноде Време спорта и разоноде

Autor:
Жељко Стефановић

13. марта 2024. године, емисија обележава 64 година постојања, што је сврстава у ред најтрајнијих радио програма у нашим и европским оквирима. Свих тих деценија била је и остала мамац за публику која прати спорт, али и актуелности из јавног и културног живота. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње