четвртак, 27. јун 2019, 20:00
Код два бела голуба
„Вели се: Говор је највећа човекова особина, мајка разума и открића. Сам Велики учитељ подучавао је: Говор који нико не чује и који не изазива никакву пажњу-не постоји! Али он је, као што рекох, опомињао да су речи оштрије од олујног ветра. Нема руке која може тако силно да удари као реч.“ Принц ватре, Филип Давид
Како у причи тако и у животу, за Филипа Давида, речи су најмоћнија сила из чијег значења проистиче и светлост и тама , и стварање и разарање и смисао и бесмисао људске егзистенције.
Књижевност, уметност, драматургија, телевизија, пријатељство, учење, читање, љубав, сан и јава, стварно и нестварно, небо и земља, ходочасници и праведници, , сећање и заборав, само су неке од кључних речи у животу и књижевности Филипа Давида о којима говори у вечерашњој емисији "Код два бела голуба".
А поверање у речи и језик , причу и приповедање, поверење је у причу о једном другачијем свету јер како је записано у једној његовој књизи:
"Онај ко слуша, и онај ко приповеда, изнад су живота и смрти".
Филип Давид рођен је 1940. године у Крагујевцу. Дипломирао је југословенску и светску књижевност на Филолошком факултету и драматургију на Академији за позориште, филм, радио и телевизију. Био је драматург и уредник драмског програма Телевизије Београд и професор драматургије на Факултету драмских уметности.
Објавио је три књиге приповедака: "Бунар у тамној шуми", "Записи о стварном и нестварном" и "Принц ватре"; три романа: "Ходочасници неба и земље" , "Сан о љубави и смрти", "Кућа сећања и заборава"; три књиге есеја: " Фрагменти из мрачних времена", "Јесмо ли чудовишта" и "Светови у хаосу".
Аутор и уредник емисије Тамара Крстић.
Музчки уредник Радмила Дујаковић.
Autor:
Војислав Карановић
Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]
Коментари