Код два бела голуба

IN MEMORIAM: Петар Омчикус (1926-2019)

У вечерашњој емисији ''Код два бела голуба'' слушаћемо сећања нашег чувеног сликара и академика Петра Омчикуса на одрастање и уметничко сазревање, на формирање Задарске групе, одлазак у Париз "на само пар месеци"... а чућемо и његова размишљања о сликарству.

Петар Омчикус рођен је 1926. године у Сушаку код Ријеке. Од 1941. године похађао је Школу примењених уметности у Београду а 1943. прикључио се Народноослободилачком покрету. По завршетку рата 1945. уписао је Академију за ликовне уметности у Београду, у класи професора Ивана Табаковића. Академију је напустио 1947. године и заједно са својим истомишљеницима (међу којима су били и Косара Бокшан, Мића Поповић, Милорад Бата Михаиловић) основао је познату „Задарску групу", која је била и прва југослованска „уметничка комуна". Две године, 1949. и 1950. живео је у Ријеци а 1951. приступио је групи „Једанаесторица" у Београду и остварио своју прву самосталну изложбу у Галерији УЛУС-а. Од 1952. са супругом Косаром Бокшан живео је (1925-2009) у Паризу, а те године у Лондону излагао је са „Лондонском групом". Заједно са Косаром Бакшан основао је 1968. године међународну сликарску колонију у Вела Луци, на Корчули.

Петар Омчикус се опробао у великом броју сликарских жанрова. Поред сликарства бавио се скулптуром, гравиром, илустрацијом и мозаиком.

Аутор емисије: Ребека Леви

 

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње