Време спорта и разоноде

У циљу подизања свести о деци оболелој од рака Иван Стевановић, тату мајстор и велики авантуриста из Младеновца, попео се на Килиманџаро, највећу планину у Африци, са врхом који се налази на надморској висини од 5.895 метара. Када је стигао где је наумио, обукао је мајицу на којој пише "Помозимо оболелој деци од рака" и тако послао поруку човечанству, које се неретко огреши о оболеле од најтеже болести или их заборави. Наш гост планира да настави са оваквим начином подизања свести, у жељи да подстакне што више људи на ућешће у разним хуманитарним акцијама. Следећи циљ му је Мон Блан, који је још тежи, захтевнији и опаснији, па ће- како каже- морати да заврши алпинистичку обуку.

Милица Гардашевић, репрезентативка Србије у скоку у даљ, сјајно је започела 2019. годину. Најпре је проглашена за најбољу млађу сениорку државе у атлетици, потом ријумфовала на два митинга, Јаблонецу у Чешкој и Улстенвику у Норвешкој, где је скоком од 6 метара и 52 центриметра извадила визу за Првенство Европе у дворани, које се дешава почетком марта у Глазгову.Сјајна је била и на турниру `Београд Опен` прошлог викенда, на коме је била друга, иза Иване Шпановић, клупске другарице, баш као и на митингу у Бирмингему, на коме је такође доказала да је истинска будућност овог спорта. С обзиром да јој је тек нежних двадесет година, очекује се да резултати из дана у дан буду све бољи, скокови све даљи и даље, о чему посебно води рачуна Милицин тренер Марко Милинков, који ће нам се такође данас придружити у студију.

Разговараћемо данас и о једној врло озбиљној теми- шта после спорта ? Да ли крај каријере нужно мора да буде животна траума? Који здравствени и други проблеми море врхунске спортисте по одласку у `пензију`? Наш саговорник је др Јован Ђуровић, који је испратио већи број генерација спортиста, водећи рачуна о њиховом здрављу- од Ненада Стекића, преко Драгутина и Биљане Топић, до Бланке Влашић, Иване Шпановић и садашњих јуниора, предводника `новог таласа` који влада српском атлетиком, уз бројне интернационалне успехе. Уосталом, доктор Ђуровић је и сам био државни репрезентативац у дисциплини 400 метара препоне, па савршено разуме како то изгледа и `изнутра`, као и с медицинског аспекта.

У оквиру 47. ФЕСТ-а премијерно ће бити приказан филм `Александра`, редитеља и сценаристе Саше Радојевића. У овoј мелодрами, која ће први пут бити емитована 26. фебруара у Дворани културног центра, једну од главних улога игра Љума Пенов. Млада глумица важи за једну од хероина српског `андерграунд` филма, последњи пут на филмском платну смо је видели у римејку остварења Душана Макавејева `Љубавни случај  или трагедија ПТТ службенице`. Данас ће нам наговестити како изгледа `Александра`, испричати нам детаље са снимања, говорити о ономе што је намерила за 2019. годину.

Међународни фестивал дечје рекреације `Копаоник 2019` одржава се од сутра до 2. марта. У име организатора, асоцијације `Спорт за све`, говори Петар Стакић. Чућемо и како је прошло осмо по реду `црвено-бело` вече у Бијељини и како су Звездини фудбалери дочекани у топлој Семберији. Играчице БАСК-а освојиле су треће место на јаком Европском клупском првенству челенџ групе II у дворанском хокеју, које је прошлог викенда одржано на Бањици.Вишеструке шампионке Србије, младе даме са Цареве ћуприје, дочекале су првакиње Данске, Финске и Грузије, биле одлични домаћини, тиме је практично почела прослава 70 година хокеја у Београду и Србији, потврђује за нашу емисију челни човек БАСК-а Милан Миња Бојовић.

Никола Рашевић, рођен у Великом селу крај Лознице, један од најбољих студената електротехнике на Новосадском факултету, добио је посао у Европском центру за нуклеарну физику и постао најмлађи члан тамошњег Департмана за електронске системе. Издавачка кућа `Академска књига` из Новог Сада објавила је прву књигу на српском језику која се бави правима животиња, носи назив `И животиње имају права`. Хор слависта одржаће концерт традиционалних песама словенских народа сутра увече у Галерији `Полет`.Пијанисткиња Зорана Владисављевић одржаће концерт 27. фебруара у Великој сали Дома културе Студентски град,са клавирским обрадама нумера састава `Металика` и `Ајрон Мејден`. Кабаре `Небула` и `Весело лице` сутра организују вече посвећено Васку Попи. Књажевско-српски театар у Крагујевцу, кога су 1835.године основали Јоаким Вујић и Милош Обреновић, недавно је обележио свој дан, уручењем награда и премијером нове представе, Беба кенгура одмах по рођењу је освојила срца запослених у Београдском зоо врту, а пре неки дан први пут је изашла из мамине торбе и шармирала посетиоце Врта добре наде, о чему нам прича директор лепог здања на Калемегдану Србољуб Алексић.

У Галерији Милорада Бате Михаиловића у Панчеву представљена је `Колекција- Деценија`, у реализацији Културних центара Панчева и Београда. Осамнаеста по реду Летња уметничка школа Универзитета уметности реализована је од 12. до 19. јула прошле године у Лесковцу, изложба радова отворена је до 2. марта у Галерији Факултета ФЛУ у Београду, најављује уметница Светлана Волић. У Француском институту у Београду прексиноћ је отворена изложба уметника Иве Атоски и Боже Терзића. У Нишу држе до својих јунака, оних који су проносили славу града на Нишави. `Сити` продукција управо ради на филмовима о Драгану Пантелићу и Зорану Тути Живковићу. У Позоришту лутака `Пинокио`, 28. фебруара премијера представе `Гињол`. Због чега је Удружење Етно мрежа од великог значаја за Србију, објасниће нам његова директорка Виолета Јовановић.

У галерији Културног центра `Рибница`, у току је изложба слика Димитрија Џимија Даниловића, уметника из Краљева. Песникиња Искра Пенева недавно је добила награду `Јосип Еуген Шета`, за необјављени рукопис, у организацији Хрватског књижевног друштва.  Већ дванаесту годину заредом `Београдски диксиленд оркестар` прославља рођендан џеза, обележавајући дан када је снимљена прва џез плоча - 26. фебруар 1917. године. Ово музичко дешавање у `Академији 28` најављује Владимир Рацковић. По први пут на великој сцени `Коларца`, 28. фебруара ће заједно у једном бенду свирати највећи етно џез пијаниста Србије и највећи етно џез саксофониста Русије, дакле Васил Хџиманов и Олег Кирејев .Представу о Тилу Ојленшпигелу, немачком народном лакрдијашу, који је плод фикције, за Новосадско позориште поставила је млада редитељка Тара Манић. У петак, 1. марта у Библиотеци `Петар Кочић` на Врачару,одржаће се књижевно вече и разговор о роману `Бивиргата`, ауторке Тамаре Кучан.

Концерт поводом 40 година постојања Фондације младих `Борислав Пашћан` биће одржан сутра вече на Коларцу. До 25. марта у Салону Музеја савремене уметности излаже Мариела Цветић. У Салону Народног музеја у Зрењанину биће отворена изложба `У сусрет руском цару, Романови- царско служење`. У `Галерији 55` у Нишу изложба радова студената Факултета уметности под називом `ПлакАрт`. `Чекајући месец`- књижевно вече Сање Радојковић у среду у клубу `Боготражитељ`. Млади инди-рок састав `Пејпер Енималс` вечерас музицира у клубу `Метрополис`, у Македонској улици. Током емисије, представићемо и Београдски тркачки клуб, први и највећи рекреативни клуб за трчање у Србији, разговор с једним од његових оснивача, Драгољубом Милосављевићем, забележио је наш колега Милош Панић. Повод- Школа трчања за одрасле и 14. генерација, која почиње са едукацијом и тренинзима 23. марта.

У Етнографском музеју у Београду отворена је изложба фотографија `Кајаши- последњи пагани Хиндукуша`, аутора Константина Новаковића. Хуманитарна акција `Кораком до куће за срца`, за породицу Дудаш, одржава се сутра у Зрењанину. Библиотека града Београда поставила је изузетну фозо-изложбу о руским писцима  у имиграцији. У понедељак у Културном центру Чукарица биће одржан концерт рок групе Градске организације слепих Београда, улаз је слободан, посета добродошла.

У поводу дана Београдског драмског позоришта, премијерно је изведена представа `Идеалан муж`, рађена по тексту Оскара Вајлда, у режији Предраг Штрпца, о томе прича глумица Милица Милша. На зиду ОШ `Доситеј Обрадовић` у Сомбору, коју је похађао наш NBA ас Никола Јокић, освануо је мурал с његовим ликом, чији је аутор Андреј Јосифовски, љубитељима уличне уметности познат и под псеудонимом Пијаниста. Још један мурал оставио је многе без даха, посебно оне у Шабачкој махали, на делу зида ограде фудбалског клуба Борац. Замишљен је као омаж Шабану Шаулићу, јуче сахрањеном у Алеји заслужних грађана.За креацију овог дела био је задужен наш саговорник Ђурађ Стевановић.

Дом омладине Београда, `Академија 28` и Културни центар Чукарица и ове суботе су на нашој страни, биће пријатних изненађења за слушаоце. Ту је и неизоставни витез кулинарства Милијан Стојанић, са предлогом јеловника за недељни ручак. Током емисије пратимо кретање резултата на утакмицама Супер лиге Србије у фудбалу, као и на мечевима значајнијих европских шампионата. Поред спорта, бележимо и друге, бројне занимљивости из света који нас окружује, области јавног, културног и уметничког живота.

Уредник и водитељ емисије је Жељко Стефановић

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Време спорта и разоноде Време спорта и разоноде

Autor:
Жељко Стефановић

13. марта 2024. године, емисија обележава 64 година постојања, што је сврстава у ред најтрајнијих радио програма у нашим и европским оквирима. Свих тих деценија била је и остала мамац за публику која прати спорт, али и актуелности из јавног и културног живота. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње