Код два бела голуба

У емисији ће бити речи о почецима систематског школовања женске деце и о првим институцијама у којима су могле да се образују жене. О овој теми, о томе како је изгледала Србија почетком 19. века, о патријархалном моралу који није са претераним симпатијама гледао на образовање жена, о свему томе у емисији говори професор доктор Љубинка Трговчевић. Она ће говорити и о првим образованим Српкињама, али и о људима као што су Доситеј Обрадовић и Јован Стерија Поповић, који су се годинама залагали за образовање и мушке и женске деце.

У једном од првих школских закона Кнежевине Србије из 1844. године помиње се школовање девојчица, али се за њих предвиђају посебне школе, а уколико их нема, оне се нису могле школовати заједно са дечацима после навршене десете године. Прва школа за женску децу почела је са радом 1845. године у Параћину, пре доношења званичних прописа, а годину дана потом и у Београду.

Виша женска школа у Београду основана је 1863. године. Она је, осим општег образовања, имала задатак да припреми младе учитељице за рад у женским основним школама. Знање су им преносиле неке од првих високообразованих жена у Србији.

У емисији се прати процес увођења институционалног образовања жена у Србији, а говори се и о проблемима који су током тог процеса настајали и о начинима како су ти проблеми решавани.

Аутор емисије: Бранка Селаковић Милошевић

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње