Читај ми!

реприза

Христофор Црниловић

У вечерашњој емисији говоримо о Христифору Црниловићу (1886-1963), сликару, педагогу, преданом истраживачу наше традиционалне културе, кога су у родном Власотинцу звали – Кица. Христифор Црниловић потиче из породице која је, неуобичајено за оно време, школовала сву своју децу. Завршио је тада чувену сликарску школу Ристе и Бете Вукановић у Београду, а школовање наставио на академији у Минхену.

Највећи део вредних предмета из своје збирке прикупио је између два светска рата, док је радио као наставник Скопљу. Почетком сваког школског распуста куповао је коња и обилазио села у Македонији и јужној Србији. Са великом страшћу је сакупљао најразличитије предмете који сведоче о обичајима и људима са краја 19. и почетка 20. века. Поред тога, читавог живота бавио се и својом професијом – сликарством, а омиљени мотиви су му били актови и пејзажи. Био је професор чувеном сликару Предрагу Пеђи Милосављевићу.

Био је један од 1300 каплара у Првом светском рату. Христифор Црниловић је био интелектуалац који је својим ангажовањем и својим идејама настојао да Србију приближи Европи, а да истовремено европској јавности укаже на своју земљу, и на њену културно-историјску баштину.

Етнографска збирка коју је Христифор Црниловић сакупио изузетно је богата. Она садржи народне ношње и накит централно балканског подручја из 19. и првих деценија 20. века. Етно збирка је изложена у Манаковој кући у Београду.

Аутор емисије: Винко Стојић

Насловна страна: Христифор Црниловић

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње