петак, 05. мај 2017, 23:00
Моја књига
Кајоко Јамасаки, песникиња и преводилац, говори о антологији "Песме старог Јапана" коју је саставио Милош Црњански. Кајоко Јамасаки открива зашто јој је Милош Црњански значајан писац, и на који начин су јој његова дела, па и ова антологија, помогла да осети нијансе српског језика.
Књигу "Песме старог Јапана" Милош Црњански је састављао 1920. године у Паризу, и она је истовремено објављена у Београду и Сарајеву 1928. године. Поред тога што представља леп преглед традиционалног јапанског песништва, ова књига пружа прилику да се осети како су јапански уметници доживљавали природу, и настојали да се кроз стварање са њом сједине. Иако нису преведене са оригиналног него са неког другог језика, песме из ове антологије и дан данас привлаче пажњу читалаца. Посебан квалитет антологије представља то што преводи ових песама носе печат личне креативности самог Црњанског.
У емисији ће бити речи и о мотиву цвета трешње, карактеристичном за јапанско песништво, а који се на посебан начин обликовао и у песништву самог Милоша Црњанског. Говорићемо такође и о јапанском чувеном песничком облику, хаику песми. Настала у Јапану, ова песничка форма постала је популарна у читавом свету. Антологија "Песме старог Јапана" садржи неке од од најлепших хаику песама.
Кајоко Јамасаки је аутор више књига поезије написаних на српском и на јапанском језику, као и већег броја превода са јапанског на српски и са српског на јапански језик. Поред овога, Кајоко Јамасаки је предавач на одсеку за јапанистику Филолошког факултета у Београду. Објавила је читав низ стручних радова који се баве јапанском и српском књижевношћу, као и везама које постоје између те две књижевности.
Аутор и водитељ емисије: Војислав Карановић
Извор слике са насловне стране: Новости
Autor:
Војислав Карановић
Емисија о књигама и читању, о књижевности, уметности и стваралаштву. Гости су људи различитих интересовања, различитих занимања и професија. Сваки саговорник издваја књигу коју воли, ону која му је посебно значајна и за коју може да каже: ово је моја књига. [ детаљније ]
Коментари