Доживети стоту

Зашто се за старост углавном везују сиромаштво, усамљеност и занемаривање? Могу ли људи трећег доба да живе достојанствено и да не брину да ли ће имати за хлеб и лекове? Да ли су они терет држави и породици?

О томе је било речи на недавној Трибини Удружења синдиката пензионера Србије под називом „Сиромаштво и дискриминација пензионера и старијих особа у нашој земљи". Скуп је имао међународни карактер на којем су учествовали и председник Европске федерације пензионера и старијих особа FERPA, Мишел Девашт и генерална секретарка највеће синдикалне организације пензионера у Француској CFDT, Доминик Фабр.

Гусле су божански инструмент, стар четири хиљаде година. Помињу се још у Старом завету. Сачувале су епове и многе заборављене речи. И душу српског народа на Балкану. А како се праве гусле и како су чувале наш национални идентитет, сазнаћемо од гуслара Драгића Бугарина.

Минуте за здравље посветили смо сепси, болести од које у свету сваког дана умре више од 1.400 људи. Иако је учестало, то обољење јавности је готово непознато и често се погрешно тумачи као тровање крви. Шта је сепса, како се препознаје и лечи? Одговор смо потражили од директора Клинике за инфективне и тропске болести КЦС, доц. др Горана Стевановића.

Представићемо и необичну књигу "Топлих репортажа" италијанског писца Кристијана Екера, а у историјској радио-читанци вратићемо се у време Властимира Павловића Царевца, виртуоза на виолини, који је колом умео да разигра срце, а сетном песмом да измами сузу. Музици се предавао свим својим бићем кроз "Свилен конац", "Бојарку", "Марш на Дрину"...

Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.

Музички уредник Драган Димић.

Радио Београд 1, 9:05

Извор слике са насловне стране: www.penzionerskevesti.info

Доживети стоту

Autor:
Марина Стојадиновић

Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом