Код два бела голуба

О деспотици Јелени, рођеној око 1349. године, Милан Кашанин је записао:

„Била је кћи ћесара Воихне, царевога братучеда који је у источној Македонији добио на управу област Драме, имала је све услове за добро васпиање - да научи читати и писати српски и грчки, радити уметнички вез, кретати се у кругу византијске и српске властеле и црквених људи, пратити световне и црквене догађаје код нас и у свету..."

Најстарији текст деспотице Јелене Мрњавчевић, потоње монахиње Јефимије, угравиран је у позлаћене сребрне плочице на сасвим малом диптиху који је украшен бисером и драгим камењем - иконици којом је серски митрополит Теодосије даривао на крштењу њеног сина, јединца Угљеше. Нажалост, детенце је у четвртој години умрло и сахрањено у Хиландару поред деде по мајци Воихне. Синовљеву иконицу деспотица Јелена је послала у Хиландар. На спољашним њеним странама у металу урезане су речи њене "Туге за младенцем Угљешом", пуне колико бола и мудрости толико и нежног осећања. Запис је настао између 1368. и 1371. године.

О њеним даровима (приношенијима) завеса за царске двери хиландарске цркве и покров за ћивот кнеза лазара говори Душан Миловановић, уважени историчар уметности. Чућемо и одломке из радио-драме "Јефимија" Звонимира Костића из 1986. године.

Радио Београд 1, 20.00

Насловна страна: Јефимијин вез на покрову за ћивот кнеза Лазара

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње