Доживети стоту

Централна тема емисије посвећена је материјалном положају пензионера у нашој земљи, после једноипогодишње примене Владиног Закона о смањењу пензија. Удружење синдиката пензионера Србије поново ће се обрадити Уставном суду са старим захтевом - оцена уставности Закона и враћање висине пензија на време пре усвајања тог закона. У госте нам долази потпредседник Удружења синдиката пензионера Србије и председник београдског Удружења синдиката пензионера Михаило Миша Радовић.

Представићемо овогодишњег добитника златне медаље "Др Владан Ђорђевић" - академика, професора Београдског универзитета, хирурга и председника Српског лекарског дрштва, Радоја Чоловића. Признање је добио од Војномедицинске академије поводом Дана те установе.

У рубрици посвећеној здрављу говорићемо о најновијој вакцини против хуманог папилома вируса (ХПВ), главног узрочника рака грлића материце. Та вакцина, у оквиру Пилот пројекта, биће бесплатна и доступна у три региона и четири београдске општине - девојчицама и дечацима узраста између 9. и 14. године.

Велика сеоба сиријских избеглица, одиграва се пред нашим очима. О њој је писао словеначки писац Алеш Штегер у књизи "На крају написано". А избегличке дане богаташа и шпијуна током Другог светског рата овековечио је Дејан Тиаго Станковић у роману "Паласио Есторил".

Минуте за културу посветили смо тим књигама и избегличким колонама.

Од пашњака у родном Банату до Колумбија универзтета у Њујорку, био је мукотрпан и дуг пут јунака наше историјске радио-читанке - Михајла Идворског Пупина. На крају је, блиставим умом, задивио и задужио Планету.

Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.

Радио Београд 1, 9.05

Насловна страна: Удружење синдиката пензионера Србије

Доживети стоту

Autor:
Марина Стојадиновић

Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом