субота, 17. јун 2023, 13:05
Алиса у земљи чуда
У “Алиси у земљи чуда”, и у оној иза огледала, играју се математичке и логичке загонетке, играју се и речи у бројним преметаљкама и алузијама на некадашња збивања у науци и друштву, које могу да открију само они који су добро упућени у то време.
Таквих је, од времена првог издања Керолових романа до данас, било доста, и толико су успешни у одгонетању да је енглески писац Гилберт Честертон поводом стогодишњице Доџсоновог рођења, 1932. године, написао како се плаши да су „Алисе" толико дуго и толико истрајно под испитивачким оком учених људи, да ће засигурно убрзо изгубити сву своју драж и да ће Алиса ускоро другима задавати оне проблеме које се сама трудила да избегне, као што је: навести и објаснити све потезе партије шаха у „Алиси иза огледала".
Међу математичким радовима Чарлса Доџсона пажњу привлаче и две свеске под називом „Curiosa Mathematica", два трактата из логике и књига о геометрији „Еуклид и његови модерни ривали", а годину дана пре смрти, 1897, Доџсон је објавио тачан тест дељивости целог броја са 11.
Чарлс Доџсон, алијас Луис Керол, био је један од пионира аматерске фотографије у Великој Британији, смислио како треба да изгледа албум за поштанске марке, измислио је никтограф - таблу за писање са посебном азбуком, претечу игре скрабл, правила за одређивање дана у недељи за било који датум, нова правила елиминације на тениским турнирима, правила за билијар на кружном столу и још много тога, мада многи тврде да га је, док је смишљао „Алису у земљи чуда", много, изузетно много, болела глава.
У "Гостима из прошлости" - Луис Керол и "Алиса у земљи чуда".
Аутор и уредник - Мирјана Блажић
Радио Београд 1, 13.05
Autor:
Стална екипа емисије: драмски уметник Милан Милосављевић, музички уредник Радмила Дујаковић, организатор Милена Борчанин и уредник Мирјана Блажић.
"Гости из прошлости" - мале приче о великим људима и vice versa. [ детаљније ]
Коментари