субота, 17. окт 2015, 09:05
Доживети стоту
Данас се широм света обележава Међународни дан борбе против сиромаштва. Међу најугроженијима су деца до 14 година и старији у градским срединама, али и многочлане породице, незапослени, самохрани родитељи, као и особе са инвалидитетом и њихове породице. Посебно је тежак материјални положај пензионера и старијих од 65 година који немају никаква примања. Како да им буде боље и ко може да им помогне? Одговор смо потражили од заменика председника Удружења синдиката пензионера Србије Живомира Тешића.
Око милион и по људи у Србији пати од неког облика хроничног реуматизма. На жалост, само један одсто оболелих се лечи адекватно, биолошким лековима, по чему је наша земља на европском зачељу. И на постављање дијагнозе се чека дуго, око годину и по дана, а за то време долази до оштећења зглобова и развоја инвалидитета. О реуматским запаљенским болестима, дијагностици и терапији разговарали смо с директором Института за реуматологију Србије проф. др Немањом Дамјановим.
А зашто је ризично набављати лекове на црно - путем интернета, на улици или на пијаци? Каква нас опасност вреба од фалсификованих, лажних лекова? Више о томе сазнаћемо од менаџера за међународну сарадњу Агенције за лекове и медицинска средства ( АЛИМС) мр Павла Зелића, коаутора стрипа о фалсификованим лековима "Лана Тафи".
Са биоскопског платна представићемо филм "Аманет" Немање Ћипранића, а у историјској радио-читанци вратићемо се у далеку 1865. годину, у време када је рођен и стасавао планетарни великан Јован Цвијић.
Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.
Насловна страна: Проф. др Немања Дамјанов.
Autor:
Марина Стојадиновић
Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]
Коментари