Код два бела голуба

Највећи организовани допринос у лечењу рањеника у Првом светском рату дале су Болнице шкотских жена, организација основана у Шкотској, и Болнице српског потпорног фонда, којим су, такође управљале жене. Многе су дошле појединачно да раде као лекарке, медицинске сестре или болничарке у оквиру Црвеног крста или сасвим независно, придружујући се српском Црвеном крсту, болницама или организацијама за пружање помоћи.

У те јединице ступиће Енглескиње, Иркиње, Велшанке, многе жене из Аустралије, Новог Зеленда, Индије, Данске, Канаде и других земаља, али се у називу сачувао појам шкотске, у част оних које су дале идеју за њихово установљење.

За кратко време прикупљено је скоро пола милиона фунти, што је било довољно да се потпуно опреми 14 пољских болница које су упућене у савезничке државе и Србију. Из Француске ће у Србију доћи Katherine Mary Harley, рођена у Кенту. Имала је већ 63 године, али је била издржљива и жустра - била је то танана и грациозна жена с лепо извајаним носем и продорним очима, а како је обожавала све што је војничко, увек је носила униформу.

Госпођа Харли из Болница шкотских жена једина је жена сахрањена на војничком гробљу Зејтинлик у Солуну.

О својим успоменама на посете Зејтинлику, казује Дарко Шуковић, дугогодишњи туристички службеник агенције "Путник".

Радио Београд 1, 20.00

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње