Код два бела голуба

У Великом рату први артиљеријски хици испаљени су на Београдску тврђаву. Током прве ноћи, 29. јула 1914. године у 1.30. часова капетан Михаило Алић минирао је београдску страну железничког моста, чиме је био онемогућан улазак аустроугарског војног воза. Уследила је даноноћна артиљеријска ватра са аустроугарских монитора на град.

Лист "Политика" је изашао после неколико дана, 4. августа. У тексту, на првој страни, "Под аустријским мецима" писало је:

"Противно сваком међународном праву Аустријанци су обасипали куршумима и топовским мецима не војску него мирне грађане и приватне зграде... аустријско бомбардовање, коме нема имена ни у ратној тактици нити у историји међународних односа, нанело је нашој вароши штете..."

У књизи „Са српском војском" Анри Барби пише:

„Изгледа да се нико не боји бомбардовања па ипак, то што пада на главни српски град нису гранате за подсмех, већ су велике гранате од 15,21 па чак и од 28 сантиметара".
Тринаест дана трајале је прва - мала окупација Београда, од 18. новембра до 2. децембра 1914. године, а друга - велика окупација од октобра 1915. до 1. новембра 1918. године.

О томе како су живели Београђани под окупацијом, говоримо у вечерашњој емисији.

Радио Београд 1, 20.00

Слика са насловне стране: Три генерације у седам ратова.

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње