Код два бела голуба

На Дан Радио Београда сетићемо се првих дана рада Симфонијског оркестра РТС који ове године обележава 75 година рада.

Почетак рада Радио оркестра одиграо се скромно, готово неприметно. Уместо дотада уобичаједног концерта салонског Одеон оркестра, на крају вечерњег програма, 23. марта 1937. године у 10 сати увече, Фјодор Дедушка Селински је стао за пулт ВЕЛИКОГ РАДИО ОРКЕСТРА . Тај назив налазимо први пут, тог 23. марта, у програму Радио Београда. Концерт је био нека врста пробе пред свечани концерт поводом стодесете годишњице Бетовенове смрти. Великим радио оркестром, који је у таквим приликама називан "симфонијским", дириговао је Михаило Вукдраговић, солиста је била пијанискиња Олга Михајловић. Изведена је увертира Фиделио, Концерт за клавир и оркестар у c-molu и Четврта симфонија.

Треба рећи да оснивањем Симфонијског оркестра није био укинут салонски састав. Оба та оркестра као и сви дотадашњи камерни ансамбли, задржали су своје место у програмима Радио Београда. Материјални услови били су добри, тако да је то привукло у Велики оркестар најбоље музичаре из Београда, па чак и из Загреба и Љубљане.

Даринка Симић Митровић је написала књигу о ансамблима РТС. Јубилеј нашег симфонијског оркестра је прилика да слушаоце подсетимо на књигу "Da capo all' infinito".

Радио Београд 1, 20.05

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње