Код два бела голуба

У старом Београду, који је крајем 19. века допирао својим предграђима: Савамалом, Теразијама, Палилулом и Врачаром до Славије, постојале су улице које су имале своје називе.

Током последња два века мали број улица задржао је првобитна имена, а међу њима су: Доситејева, Ломина, Кнез Михаилова, Призренска, Рељина, Зелени венац, док су друге улице називе више пута мењале. Тако се, рецимо данашња Светогорска звала Поп Исин сокак, Два бела голуба, Светогорска, Битољска, Жоржа Клемансоа и Лоле Рибара.

Тридесетих година 19. века, после доношења хатишерифа, кнез Милош Обреновић настојао је да прошири "варош у шанцу", јер је тих година у Србију дошао "инџилир" - инжењер Франц Јанке, пореклом Словак. По његовом плану просечене су 1842. године данашње улице: Кнеза Милоша - Топчидерски друм, Булевар краља Александра - Фишегџијска чаршија, Немањина - Житна пијаца и Кнегиње Зорке - Абаџијска чаршија, са ширином од 20 хвата, скоро 40 метара.

Тада је за улицу то представљало огромну ширину. Занимљиво је да су у то време исту ширину имали и париски булевари, док је просечна ширина улица у европским градовима износила 10 до 20 метара. Дакле, у овој емисији говорићемо о називима најстаријих београдских улица.

Радио Београд 1, 20.00

Слика са насловне стране: Кнез Михаилова, 19. век.

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње