Стефановић: Систем наруквица ће омогућити да се жртва правовремено упозори

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић каже да ће увођење система наруквица за жртве и починиоце породичног насиља омогућити да се жртва правовремено упозори да се у њеној близини налази особа којој је изречена хитна мера и уједно хитно реаговање полиције како би се спречиле најтеже последице. Према Стефановићевим речима, у борбу против насиља над женама мора се укључити цело друштво.

Небојша Стефановић је, у оквиру обележавања Међународног дана борбе против насиља над женама, присуствовао потписивању допуњеног пројектног документа "Унапређење безбедности жена у Републици Србији" који се односи на увођење те нове превентивне мере.

Захвалио је међународној организацији UN Women и Амбасади Краљевине Норвешке на реализацији тог пројекта и објаснио да ће се "када заживи", након измена Закона о спречавању насиља у породици, спроводити најпре у десет полицијских управа у Србији.

"Остварили смо известан напредак у борби против насиља, али не могу да кажем да сам задовољан, јер и поред свих мера које су предузете, нажалост, у Србији и даље велики број жена због страха, економских последица, осећаја стида и срамоте не пријављује насиље. Морамо да охрабримо и оснажимо жене, али и све друге људе у њиховом окружењу да насиље пријаве и тиме заштите и себе и своју децу", навео је Стефановић.

Према његовим речима МУП је једно од најважнијих министарстава у систему заштите жртава, али та борба није борба само једног министарства, већ се у њу морају укључити сви - целокупно друштво се мора ухватити укоштац са тим проблемом.

"Зато бих још једном апеловао и на све грађане, све људе који знају да неко трпи насиље да то пријаве, не смемо окретати главу. Пријава насиља и осуда насилника морају постати императив", истакао је Стефановић.

Подсетио је и да је у оквиру МУП-а отворена бесплатна телефонска линија за пријављивање насиља, 0800 100 600, а пријава може бити потпуно анонимна.

Србија међу првима ратификовала Истанбулску конвенцију

Стефановић је подсетио и да је Закон о спречавању насиља у породици дао шира овлашћења полицији и могућност изрицања превентивних ради заштите жртве.

"У 2018. години полиција је изрекла 27.042 хитне мере на основу овог Закона, од чега је 8.065 мера привременог удаљења учиниоца из стана и 18.977 мера привремене забране учиниоцу да контактира жртву насиља и да јој прилази. Током ове године, закључно са 20. новембром, број хитних мера био је 23.754, од чега су 7.262 мере привременог удаљења учиниоца из стана и 16.492 мере привремене забране учиниоцу да контактира жртву насиља и да јој прилази", прецизирао је Стефановић.

Указао је на податак да је у породичном насиљу, и поред свих предузетих мера, у овој години убијено 28 жена, што показује да борба против насиља над женама мора бити један од врховних циљева целе Србије.

Регионални директор UN Women за Европу и централну Азију Алија Ел-Јасир истакла је да је Србија једна од првих земаља која је ратификовала Истанбулску конвенцију, чиме је послала снажан сигнал своје посвећености и политичке жеље да се суочи са проблемом насиља у породици.

"Захвални смо Влади Србије, посебно Министарству унутрашњих послова, јер су њихови припадници у првој линији решавања овог проблема. Такође, желим да захвалим и Краљевини Норвешкој, на посвећености и улагању у активности Републике Србије да реши овај веома сложен феномен за који нико у свету нема одговор", истакла је Алија Ел-Јасир.

Додала је да се слаже са министром Стефановићем да проблем насиља у породици није проблем само једног министарства, организације или једне државе и да у решавање тог проблема морају бити укључени сви, да жене и девојчице не смеју бити гледане само као пасивне жртве којима се нешто дешава и да фокус мора бити на починиоцима и мерама које треба предузети како би се насиље спречило.

Заменица амбасадора Краљевине Норвешке Јене Кнутруд истакла је да је насиље над женама и девојчицама и даље најупорнији облик кршења људских права у свету.

"Норвешка подржава српски народ и Владу Републике Србије који осуђују насиље над женама. Упркос свим корацима који су предузети, проблем насиља над женама и девојчицама и даље захтева више активности, због чега дајемо подршку пројекту "Унапређење безбедности жена у Србији", рекла је Јене Кнутруд.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње