Преминула Милена Дравић

Највећа српска и југословенска филмска глумица Милена Дравић преминула је у 79. години у Београду, после тешке болести. Јунакиња ратних епопеја, бунтовница црног таласа, изузетна у комедијама и трагедијама. Играла је у више од стотину филмова.

Милена Дравић, великан српске и југословенске уметности, преминула је ноћас у Београду.

Глумила је у више од сто филмских остварења. Популарност јој је донела сарадња са Љубишом Самарџићем.

На филму је дебитовала 1959. године у остварењу "Врата остају отворена" Франитишека Чапа.

Широку популарност и прву "Златну арену" у Пули добила је 1962. године за улогу у филму "Прекобројна" Бранка Бауера. 

Велике улоге остварила је и у филмовима "Јутро", "Козара", "Битка на Неретви", "Љубавни живот Будимира Трајковића", "Рад на одређено време", "Мој тата на одређено време", "Секула се опет жени", "Није лако са мушкарцима" и "Зона Замфирова".

Позната је још и као учитељица из култне серије "Приче из Непричаве", Вера из "Полицајца са Петловог брда", затим као Вукосава Петровић и Споменка из ТВ-комедија "Позориште у кући" и "Луд, збуњен, нормалан".

Са својим трећим супругом и колегом Драганом Николићем је од 1972. до 1974. водила популарни шоу програм "Образ уз образ".

Милена је често играла самохране мајке, сељанке, жене из радничке класе, била је и пионир и ексцентрична јунакиња филмова Црног таласа, а великим делом на успеху у каријери дугује и романтичним комедијама у којима је глумила уз Љубишу Самарџића.

Била је добитница Награде за најбољу споредну глумицу на Канском филмском фестивалу, специјалне награде "Златна ружа" на Филмском фестивалу у Венецији, најпрестижнијих српских награда Добричин прстен и "Жанка Стокић" за целокупан допринос југословенској и српској кинематографији

Такође, освајала је награде "Јоаким Вујић", награде "Павле Вуисић" на Филмским сусретима у Нишу, четири "Златна ћурана"на Данима комедије у Јагодини и чак рекордних десет "Златних арена" на Филмском фестивалу у Пули. Због тога је често сматрају највећом звездом у историји српске и југословенске кинематографије.

Рођена је 5. октобра 1940. у Београду, на Дорћолу, преко пута цркве Светог Александра Невског.

Похађала је основну школу "Јанко Веселиновић" у Душановој улици, а потом уписала Прву београдску гимназију.

Колеге, познате личности и поштоваоци опраштају се од највољеније српске глумице. Медији у региону преносе вест о смрти југословенске глумачке звезде Милене Дравић. Телеграме саучешћа упутили су председник Александар Вучић, премијерка Ана Брнабић и министар културе и информисања Владан Вукосављевић.

Број коментара 35

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње