„Krvavi“ sneg na Antarktiku, kao iz horor filmova

Naučnici iz ukrajinske istraživačke baze „Vernadsky“ na Antarktiku, pronašli su snežno okruženje obojeno neobičnom crvenom bojom. Nazivaju ga „Snežni cvet“. Zbog bojenja snega u boju maline sneg upija sunčevu svetlost i brže se topi, a to utiče na klimatske promene.

Morski ekolog Andrej Zotov sa Nacionalne akademije nauka u Ukrajini, napravio je slike tokom svog istraživanja i boravka u stanici na Antarktiku.

Za ovakav epski nered kriva su minijaturna stvorenja, koja su pod mikroskopom identifikovana kao Chlamydomonas nivalis.

U pitanju su mikroskopski zelene alge, koje su uobičajeni stanovnici hladnih i snežnih područja.

Tokom zime one „spavaju“, ali kada se pojavi dovoljno sunčeve toplote i svetlosti, alge se bude, koristeći vodu i sunčevu svetlost, i vrlo brzo rastu i šire se. Inače, one su zelene boje zbog svojih fotosintetskih hloroplasta, imaju strukturu sličnu repu, pomoću koga plivaju.

Kako sazrevaju, gube pokretnjivost i razvijaju jedinstvenu adaptivnu sposobnost za preživljavanje u svom okruženju, koja uključuje sloj crvenog karotenoida, koji menja njihov izgled iz zelene u narandžastu, pa crvenu boju.

„Ovaj sloj štiti alge od ultraljubičastog zračenja“, navode iz Nacionalne akademije nauka.

Karotenoidi pomažu algama da upiju više toplote, ali to stvara više istopljene vode za njih, u kojoj mogu da napreduju. To je dobro za alge i insekte koji ih jedu, ali na žalost postoje i druge posledice.

Istraživanje iz 2016. godine pokazalo je da bujanje snežnih algi može smanjiti količinu refleksije sunčeve svjetlosti i do 13 odsto tokom jedne sezone topljenja leda na Arktiku.

„Ovo će nesumnjivo dovesti do veće stope otapanja“, napisali su istraživači.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 12. септембар 2024.
26° C

Коментари

Bruka i sramota
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Tolkin bi se zgrozio
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar na kritiku
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Čemu neki izrazi
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Dobra kritika
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи