Читај ми!

Хелбрун палата – укус и смисао за хумор Маркуса Ситикуса

Ако вас пут нанесе у Салцбург, не пропустите да обиђете једну од најлепших грађевина касне ренесансе северно од Алпа, палату Хелбрун, која већ више од четири века очарава посетиоце, не само својом архитектонском лепотом, него и чаробним вртовима са трик фонтанама које ће вас испрскати и освежити када се најмање надате.

Био је то грађевински подухват вредан дивљења. За само три године, од 1612. до 1615. никла је до тада невиђена оаза лепоте, мира и уживања у бујној и изворима богатој околини Салцбурга.

Принц надбискуп Маркус Ситикус, осмислио је летњу резиденцију у рајском окружењу у којој ће примати госте, али се с њима и нашалити. Пројекат је поверен италијанском архитектонском магу, Сантину Соларију, коме је такође дато да настави градњу салцбуршке катедрале, у којој ће касније бити крштен и Волфганг Амадеус Моцарт.

Окерасти архитектонски бисер касне ренесансе смештен је у маниристичком рајском врту са фонтанама и античким скулптурама, које су за то време представљале врхунац напредне технологије изградње, без премца.

Замислите наочитог ерудиту, човека који је истовремено и принц и надбискуп, са огромном моћи и богатством од злата и соли, и са визијом и страшћу да створи место дотад невиђено.

Маркус Ситикус фон Хоенемс је желео да своје госте релаксира и забави. Посадио би их за трпезу уз светлост свећа, звуке музике и пој егзотичних птица, тајновите ливрејисане слуге гостиле би их разним гастрономским ђаконијама, а онда, када су на врхунцу уживања у храни и пићу, укључио би фонтане, чији би млазеви воде почели да прскају са седишта столица, изнад трпезе и свуда унаоколо, па би се гости нашли у чуду, онако мокри и загрцнути од смеха.

Током шетње вртовима, трик фонтане вребају на све стране, из маниристичких пећина, са скулптура грчких богова и митолошких бића, па никад не знате где и кад ће да вас изненаде.

„Очекујте неочекивано!“, главни је мото ове атракције, намењене пре свега за разоноду, одмор и обнављање унутрашње енергије.

Оно што би за данашње појмове био једноставан задатак, за инжењере 17. века била је до тада незамислива иновација и достигнуће, као када бисте на мобилном телефону данас могли да осетите и мирис и укус са слике коју посматрате.

Дочарати цвркут разноразних птица у идиличној шпиљи захтевало је 1613. године компликоване механизме и спој инструмената у скривеној суседној просторији, које је уз помоћ малих турбина покретала вода, производећи звук цвркута три различите птице. Чудо невиђено!

Или Нептунова пећина, у којој би камена глава бога мора колутала очима плазећи језик? Ко још не би био престрављен?

Замишљен као палата задовољства, веома популарна у то време, Хелбрун је свом власнику и његовим гостима представљао уточиште и уживање за сва чула.

У велелепној вили чека вас путовање кроз време у свет Маркуса Ситикуса, његовог живота опседнутог путовањима, егзотичним пејзажима, али и музиком.

Видећете технологију малих чудеса која и дан данас увесељавају многобројне туристе; једнороге, оригиналне скулптуре лавова и јелена са људским телом и других митских бића; италијанским фрескама осликане салоне.

Највећи утисак оставља мала октагонална музичка соба, савршене акустичности, која је служила за уживање у музици.

Паркови и вила налазе се јужно од Салцбурга, а до њих је лако доћи колима или за двадесетак минута аутобусом број 25 из центра града. Улазница од 13,5 евра подразумева и аудио водич кроз трик фонтане и палату.

Романтичан амбијент често мами и младенце, који се одлучују да овде организују венчања. Собе и салони се изнајмљују за различите свечаности и банкетe.

Иако је лети у свом пуном замаху, ништа мање атрактиван овај комплекс није ни зими, нарочито у време Адвента, пред Божић. Тада се, најчешће под бајковитим белим пахуљама, овде одржава традиционални Божићни маркет. Ваздух тад испуњава неодољиви мирис цимета, аниса, ваниле, куваног вина и медењака, а летњиковац Маркуса Ситикуса добија неки нови празнични сјај.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње