петак, 21.06.2024,
05:50 -> 06:14
Још један врео дан – црвени метео-аларм у већем делу Србије, температура и до 40 степени
Топлотни талас се наставља – и данас ће бити претежно сунчано и веома топло. Јутарња температура од 16, највиша до 40 степени. У већем делу земље је на снази црвени метео-аларм. Препорука је да се у најтоплијем делу дана избегава боравак на отвореном.
Жива у термометру у Ћуприји достигла 38. подељак
У 16 часова, према мерењима РХМЗ-а, у Ћуприји је забележено 38 степени. Степен свежије било је у Новом Саду, док је у Ваљеву, Лозници, Нишу, Лесковцу и Куршумлији измерено 36 степени.
У Београду је забележено 35 степени, док је на Златибору било 30.
Опширније
Краће
У 15 часова најтоплије у Ћуприји
Према мерењима у 15 часова, најтоплије је било у Ћуприји – 37 степени, а субјективни осећај температуре је 43 степена, наводи се на сајту РХМЗ-а.
За степен свежије било је у Новом Саду, Ваљеву, Лесковцу, Куршумлији и Бајиној Башти, док је у Београду измерено 35 степени.
У Ваљеву 36 степени, у Новом Саду и Ћуприји субјективни осећај да је 41
У 14 часова најтоплије је било у Ваљеву, где је жива у термометру досегла 36. подељак. Степен мање је у Новом Саду, Кикинди, Београду, Ћуприји, Нишу и Лесковцу.
Када је реч о субјективном осећају, у Новом Саду и Ћуприји је осећај као да је 41 степен.
У подне најтоплије у Новом Саду
Према подацима РХМЗ-а, у подне је најтоплије било у Новом Саду где су забележена 34 степена. Субјективни осећај је 38 степени.
У Лозници, Ваљеву, Београду и Ћуприји су 33 степена. У Ћуприји је субјективни осећај 38 степени.
За данас, али и сутра је прогнозирана врло висока вредност УВ индекса, са вредностима 9 или 10.
Када се треба клонити Сунца
Када је индекс УВ зрачења 6 или 7, значи да је зрачење високо и да је потребно предузети мере заштите.
Када је 8-10 каже се да је врло високо и потребно је клонити се сунца.
Ако је 11 или више значи да је зрачење екстремно високо, и тада не би требало излазити из куће.
Како се заштитити
Опште је правило да у периоду од 10 до 16 часова треба избегавати излагање сунцу.
Такође, препоручљиво је коришћење препарата са заштитним фактором у свим временским условима, у свакој сезони. Требало би користити фактор заштите од сунца СПФ-30 и више, који штити од УВА и УВБ зрачења.
Када је реч о одећи, препоручује се ношење капа и шешира са широким ободима и одећа светлих боја, од природних материјала, по могућству са дугим рукавима, или специјална одећа са заштитним фактором (одећа са "UPF - ultraviolet protection factor" ознаком).
Препоручује се и ношење наочара са 100 одсто УВА/УВБ заштитом, али и козметика и контактна сочива која нуде УВ заштиту.
Треба избегавати соларијуме, јер се у њима користе УВА зраци.
Опширније
Краће
Савети за заштиту од врућине
Високе температуре могу негативно да утичу по наше здравље, те лекари упозоравају да би се требало клонити врућине. Ово су неки од савета како да лакше пребродите врели период:
- лекари упозоравају да су на врућинама први на удару крвни судови јер се шире, те настојте да не боравите на сунцу између 11 и 17 часова, односно у најтоплијем делу дана;
- ако ипак, не можете да приуштите да остане код куће у то време, обавезно са собом носите флашицу воде. Саветује се и да пијемо негазирану течност током читавог дана, најмање два литра дневно;
- важно је и да се пре сваког изласка заштитимо од сунчанице и УВ зрачења, наношењем креме са заштитним фактором, као и ношењем шешира са широким ободом или качкет и наочара;
- препоручије се облачење лаганије и удобне одеће од природних материјала, попут лана и памука светлих боја;
- за време летњих врућина предност треба да даjeмо храни која садржи мање масноћа, попут меса, рибе, свежег поврћа и воћа. Хроничним болесницима саветује се умерена исхрана, уз довољне количине витамина и минералa;
- у свом дому спустите ролетне или навуците завесе за време топлих сати да бисте задржали хлад. Затварањем прозора за време највеће врућине спречићете улазак топлог ваздуха, док када је ваздух свежији, у јутарњим и вечерњим сатима, прозоре треба отворити;
- боравак у климатизованом простору јесте добра опција, али треба бити на опрезу: клима-уређај би требало подесити тако да разлика између спољашне и температуре хлађене просторије не буде већа од седам степени;
- возачи који у аутомобилима немају клима уређај, неопходно је да проветре возило неколико минута пре уласка, нарочито ако је стајао на сунцу. На њих се апелује да никада не остављају дете или љубимца унутар аутомобила паркираног на сунцу. Деца су осетљива на екстремне температуре, па се могу прегрејати три до пет пута брже него одрасле особе.
Танјуг
Владимир Шпорчић
Опширније
Краће
Већ у 10 часова у више градова у Србији 30 степени
Према подацима Републичког хидрометеоролошког завода, у 10 часова 30 степени је забележено у Новом Саду, Сремској Митровици, Ваљеву, Београду, Ћуприји.
Још један у низу тропских дана у Србији, иако је лето званично почело синоћ.
Претежно сунчано и веома топло. Ветар слаб, променљив, у Банату и доњем Подунављу умерен, југоисточни.
Најнижа температура од 16 до 24, а највиша од 35 до 40 степени.
У Београду се очекује 38 степени, док ће у Новом Саду, Нишу и Крагујевцу бити за степен свежије. Веома топло биће и на Златибору – до 32 степена.
Црвени метео-аларм широм Србије
У већем делу земље је на снази црвени метео-аларм. Из РХМЗ-а објашњавају да то значи да су прогнозиране нарочито опасне временске појаве, а таквог су интензитета да могу проузроковати велику материјалну штету и бити веома опасне по безбедност људи и животиња.
Наранџасто метео-упозорење на снази је само у Банату, Југозападној и Источној Србији.
Избегавајте боравак на отвореном у најтоплијем делу дана
Савет лекара је да се у најтоплијем делу дана не излази, већ да дозволимо телу да се навикне тако што ћемо излазити у раним јутарњим и касним вечерњим часовима.
Уколико излазите, препорука је да при руци имате флашицу воде и ужину.
Такође, препорука је да најмлађи не бораве напољу од 10 до 17 часова.
Опрез се саветује особама са срчаним обољењима
На већину хроничних болесника биометеоролошкa ситуација може имати повољан утицај.
Особама са срчаним oбољењима се саветује извесна опрезност, а у јутарњим сатима астматичари могу осетити благе тегобе.
Mетеоропатске реакције су могуће у блажој форми у виду главобоље и променљивог расположења.
У саобраћају се препоручује додатна пажња.