Иран је упозорио да ће гађати британске и америчке снаге на архипелагу Чагос ако председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп нападне ту блискоисточну земљу.
Након што је Трамп запретио војном акцијом против иранског режима ако Иран не постигне договор са САД у вези са својим нуклеарним програмом, високи ирански војни званичник рекао је за британски Телеграф да ће Техеран напасти заједничку америчко-британску поморску базу на острву Дијего Гарсија као одговор на било какав амерички напад.
"Неће бити разлике у гађању британских или америчких снага уколико Иран буде нападнут из било које базе у региону или унутар домета иранских пројектила", рекао је неименовани изански званичник.
Према његовим речима, када дође време, "неће бити важно да ли сте амерички, британски или турски војник - бићете на мети ако вашу базу користе Американци".
Ирански државни медији јавили су да ће Техеран напасти објекат на острву Дијего Гарсија балистичким пројектилима и самоубилачким дроновима у знак одмазде за било какву "непријатељску акцију САД против иранске нације".
Иран поседује адекватно оружје за такав напад са свог копна, као што су новије верзије пројектила "Хорамшар" средњег домета и беспилотна летелица "шахед-136Б", камиказа са дометом од 4.000 километара, наводи се у извештају.
База је, додаје се, на нишану Техерана јер је дом стратешких бомбардерских снага способних да нападну иранске подземне објекте.
Председник иранског парламента Мохамад Калибаф изјавио је у петак да ће Иран напасти америчке базе у региону ако САД спроведу војну акцију против Техерана у одсуству новог нуклеарног споразума, пренео је Ројтерс.
"Ако Американци нападну светиње Ирана, цео регион ће експлодирати као варница у складишту муниције. И њихове базе, као и базе њихових савезника, неће бити безбедне", рекао је Калибаф током говора поводом Дана Ал-Кудса, који се обележава последњег петка Рамазана.
Трамп је раније овог месеца рекао да је послао писмо иранском врховном вођи, ајатолаху Алију Хамнеију, упозоравајући на то да питање Ирана може да буде "решено на два начина: војно или договором".
Хамнеи је оценио Трампову поруку као "обмањујућу", док је ирански министар спољних послова Абас Аракчи рекао да преговори нису могући док Вашингтон не промени своју политику "максималног притиска".
Аракчи је рекао да је Иран детаљно проучио Трампово писмо и да је посредством Омана послао "одговарајући одговор".
Током свог првог мандата од 2017. до 2021. године, Трамп је повукао САД из нуклеарног споразума из 2015. године, којим су биле постављене строге границе за ирански нуклеарни програм у замену за ублажавање санкција.
Након тога, Иран је прекршио одредбе споразума повећањем обогаћивања уранијума, посебно након што су САД поново увеле санкције. Западне силе оптужују Иран да тајно развија нуклеарно оружје, док Техеран тврди да развија свој нуклеарни програм искључиво у цивилне сврхе.
(Telegraph, Reuters)