Извор: РТС

Од КГБ-а до руског трона – четврт века владавине Владимира Путина

Владимир Владимирович Путин је на власти од 2000. године. Најдуже је на челу Кремља још од совјетског политичара, државника, диктатора и вође Јосифа Стаљина. Национални референдум о уставним променама из 2020. омогућио је Путину да остане на власти до 2036. На данашњи дан, пре 25 година Путин је први пут изабран за председника Руске Федерације.

Критичари у Путину препознају особине из совјетског доба које су формирале његов поглед на свет. Био је агент КГБ-а, совјетске обавештајне службе. Његова политичка каријера почела је раних деведесетих.

Григориј Јавлински, руски политички ветеран, економиста, и бивши лидер либералне странке Јаблоко, прати и анализира Путина четврт века.

Упознао га је када је био главни саветник градоначелника Санкт Петербурга, који му је предавао право на Универзитету. У новогодишњој ноћи 1999. године, руски председник Борис Јељцин поднео је оставку и именовао Путина за вршиоца дужности председника.

"Говорио је да је распад Совјетског Савеза огромна трагедија. Али, када је изабран за премијера, постало је мање-више јасно какво је његово размишљање и шта планира да уради", оцењује Јавлински.

Пет председничких инаугурација

Путин је инаугурисан пет пута: 2000, 2004, 2012, 2018. и 2024. Увек 7. маја у Великој кремаљској палати, у Сали Светог Андреја. Био је и премијер, од 2008. до 2012. године.

Вратио је совјетске спектакле великих војних парада. Стекао политичке поене одржавши Русију релативно стабилном после посткомунистичког хаоса деведесетих.

Вратио је широко распрострањени национални понос, дозволио средњој класи да се издигне и процвета и да Москва доминира привредом.

Његова популарност изразитија је међу старијим Русима. Пре више од три године, 24. фебруара 2022. године, наредио је напад на Украјину и упозорио да ће одговор Москве бити "моменталан" уколико неко покуша да се супротстави.

"Одлучио сам да спроведем специјалну војну операцију. Циљ је да се заштите људи које режим у Кијеву малтретира и подвргава геноциду већ осам година", тако је своју одлуку образложио Путин.

Русија – политички систем окренут ка једној особи

Свет прати сваки његов корак. Аналитичари кажу да је главна опасност за Русију што је политички систем окренут ка једној особи.

Сагласни су да је добар стратег и вешт преговарач у узаврелој светској кризи. Преговара на смислен, озбиљан и зналачки начин.

Путин је увек тражио заједнички језик са Западом, па и са Америком.

"Све је то праћено озбиљним кризним проблемима у Европи и променама у Сједињеним Државама. Није јасно каква ће бити будућност када се сва та питања споје, а не смемо искључити ни то да је Кина веома озбиљан изазов за модерну политичку елиту и дипломате. То је главна ствар, а мислим да они то не разумеју. Ово је веома опасна ситуација", упозорио је председник Русије.

Медији преносе да Путинов најужи круг пријатеља чини богата елита, а верује се да и он поседује огромно богатство. Породицу и финансијска пословања крије од очију јавности.

Читај ми!