Извор: РТС

Балканска мировна платформа у Истанбулу – на столу инфраструктура, енергетика и комуникације

У Истанбулу се одржава први састанак Балканске мировне платформе. Циљ скупа је да се унапреди међусобно поверење и сарадња међу земљама региона. Министар спољних послова Србије Марко Ђурић, пре почетка званичног дела, састао се са шефом турске дипломатије.

Град на Босфору, који се простире на два континента и повезује Европу и Азију, све чешће постаје центар дијалога – овога пута за представнике земаља Западног Балкана.

На позив шефа турске дипломатије Хакана Фидана, у Истанбул су допутовале његове колеге из пет земаља региона, као и представник привремених институција у Приштини, како би разговарали о путевима мира и сарадње.

Састанак се одржава у неформалном формату консултација и дијалога, а покренут је с циљем проналажења трајних решења за отворена регионална питања, која би допринела дугорочном миру и стабилности на Балкану.

Говорило се и о конкретним пројектима сарадње у областима енергетике, комуникација и инфраструктуре.

"Потреба за јачањем механизама регионалног дијалога је већа него икада. Морамо учити из заједничке историје и преузети одговорност за обликовање будућности. Стабилност можемо градити само заједно. Поред политичких питања у региону, разменили смо идеје и о бројним темама, укључујући енергетску безбедност", поручио је Фидан.

Ђурић са Фиданом пре званичног састанка

Министар спољних послова Србије Марко Ђурић изјавио је да Србија сматра да је свака прилика за разговор о унапређењу сарадње у региону драгоцена, посебно када такве иницијативе долазе од самих балканских држава.

"Добро је да покажемо ЕУ и широј међународној заједници да смо способни за сарадњу", рекао је Ђурић.

Пре почетка званичног састанка, шефови дипломатија Србије и Турске одржали су билатерални разговор. "Схватите ово и као врсту лобирања за бољу сарадњу, али и за осетљива питања. Лобирамо за српске интересе и у Истанбулу, и у Бриселу. Верујем да ће овај састанак привући пажњу и у Бриселу", истакао је Ђурић.

И поред различитих ставова у вези са статусом јужне српске покрајине, Србија и Турска одржавају коректне политичке односе и развијају интензивну економску сарадњу. Турска је међу значајнијим инвеститорима у Србији, нарочито у секторима текстилне индустрије, грађевинарства и инфраструктуре.

Читај ми!