уторак, 22.07.2025, 20:15 -> 21:25
Од вербалног деликта до замене идентитета - због чега хапсе Србе и за шта им суде пред приштинским судовима
Одлука о притварању помоћника директора Канцеларије за Косово и Метохију Игора Поповића протиче без реакција међународних институација у Приштини. Поповићу је одређен притвор до 30 дана, а у притвору у Гњилану су га обишли родитељи.
Трећи дан је како је Игор Поповић у притвору након одлуке судије зе претходни поступак. Уз најутицајнијих међународних мисија у Приштини, америчке и мисије ЕУ и даље нема реакција. Из УНМИК-а поручују да су забринути а из ОЕБС-а да очекују непристрасно и транспарентно суђење. Игора Поповића су данас обишли родитељи.
Нису очекивали овакав исход последње током посете свог сина и државног службеника. Поповић је био у безброј посета Косову и Метохији раније. О очекивањима Игора Поповића његов отац Петар каже да Игор очекује да то буде праведно решено.
"Очекује да буде ослобођен, јер никога није увредио и да ништа такво није рекао. Истина је та, да су људи побијени, да нико није одговарао и он је то рекао. И сада чега, шта може друго", каже Петар Поповић.
Браниоци Игора Поповића су већ предузели радње за које сматрају да могу да помогну да што пре буде ослобођен.
"Ја сам сигуран да шта год да је Игор изјавио да том помену у Ораховцу није кривично дело, не зато што сам превише паметан, већ зато што је такав став и Врховног суда у Приштини који је у идентичном предмету са много грубљим речима Ивану Тодосијевићу донео један став, једно мишљење које је обавезујуће и за све нижестепеноване судове, да изражено мишљење не представља кривично дело без обзира на догађај који се десио", истиче Дејан Васић, правник и адвокат.
Правници указују да су за правосудне органе у Приштини докази једно, а уверења друго.
Наводе примере суђења Србима за наводно почињене ратне злочине, две и по деценије након окончања ратних сукоба.
Последњи се на суду по тој пракси појавио Драган Ристић, стар 75 година, који се данас изјаснио да није крив за убиства и протеривање Албанаца из Ђаковице 1999. године.
"Још једном је и он сам суду рекао да је сигуран да се не радио о њему, те да је лице које они траже сасвим сигурно неко друго лице које има слично име и исто презиме. Надамо се за ће му захтев за одбацивање оптужнице успети и да ће и судско веће увидети да он није лице за којим су трагали и против кога је подигнута оптужница", објашњава Јована Филиповић, бранитељка Драгана Ристића.
Пред веће Специјалног суда у Приштини изведено је и троје Срба ухапшених у Бањској пре непуне две године, током оружаног сукоба групе Срба и полиције. О том случају су пред судом говорили сведоци.
Правосудне институције у Приштини, тужилаштво и судови радиће до краја ове седмице, до 25. јула, а онда следи пауза до 20. августа.