среда, 16.07.2025, 09:25 -> 15:24
Министар просвете: Универзитети се враћају у нормалу, потребно да се одблокирају зграде факултета
Министар просвете Дејан Вук Станковић каже да је кључна порука коју жели да пошаље јавности позив за "нормализацију стања на универзитету" и функционисање академског живота. Ситуација у академској заједници се полако враћа у нормалу, али је потребно да се одблокирају зграде факултета – то је морални дуг управа факултета и ректора универзитета, истиче ресорни министар. Наводи да Министарство мора да зна шта плаћа, када је реч о материјалним трошковима високошколских установа, те да је зато потребно да рад буде у пуном капацитету.
Министар просвете Дејан Вук Станковић каже, гостујући у Јутарњем дневнику Радио-телевизије Србије, да осам месеци од почетка блокирања високошколских установа у држави, сви факултети и више школе настављају са радом и организацијом наставе.
"Свака установа има своју динамику рада. Они који су раније почели, наставу су углавном већ надокнадили. Постоје и они факултети који су завршили са комплетном наставом и организују испите, попут Универзитета у Приштини са седиштем у Косовској Митровици или Државног универзитета у Новом Пазару, као и неких факултета на универзитетима у Нишу и Крагујевцу. Ствари се полако враћају у нормалу, све је више студената који посећују предавања", наводи Вук Станковић.
Ипак, како истиче, остаје проблем блокирања зграда високошколских установа.
"То је врста моралног дуга управа факултета и ректора свих универзитета, да пронађу неку врсту одрживог и кредибилног договора са студентима који блокирају, како би одблокирали зграде. Постоје они факултети који изводе теоријску наставу па је олакшан онлајн модел. Постоје и они који комбинују теоријску и практичну наставу, која подразумева одлазак у лабораторије, као што је случај са медицинским и техничким факултетима. Због свега тога, потребно је да се прекине са блокадама зграда факултета. То је незаконито стање, без обзира да ли то неком изгледа легитимно", указује ресорни министар.
Објашњава да се просторије факултета, према Закону о високом образовању, примарно везују за наставу, вежбе, консултације и испите.
"Све друго може да се организује уз договор са деканом, али ниједно деловање не сме бити политичко, а блокаде су израз политичког деловања и урушавања институција од стране једног дела студената, спречавајући друге студенте, али и наставнике, да обављају своју основну делатност на факултету", закључује Вук Станковић.
Квоте, плате и рокови
Напомиње да је Влада Републике Србије, услед договора између премијера Ђуре Мацута и ректора свих универзитета у Србији, одобрила квоте за упис наредне генерације на високошколске установе, због чега је посебно важно да се текућа академска година оконча до 1. новембра.
"Договор постоји и за квоте, и за плате. Издали смо врло јасан став када је реч о материјалним трошковима за рад високошколских установа. Рекли смо да ћемо бити спремни да платимо уколико добијемо јасну спецификацију трошкова за рад тих институција. Потребно је да високошколске установе одблокирају зграде да би се радило у пуном капацитету. Имамо четири фазе у којима ће бити извршено пребацивање новца за материјалне трошкове. Морамо да знамо шта плаћамо – дајемо новац пореских обвезника, потиче од људи који су тај новац зарадили у реалном сектору, на тржишту", наглашава саговорник.
Закључује да је кључна порука коју жели да представи позив за "нормализацију стања на универзитету".
"Нико неће бити ускраћен за новац који је зарадио својим трудом и радом, било да је сарадник или наставник. Што се нас тиче, суштина је да академски живот профункционише као што је профункционисао у основном и средњем образовању", закључује министар просвете Дејан Вук Станковић у разговору за Јутарњи дневник Радио-телевизије Србије.