Извор: РТС

Савет безбедности УН: Париз, Москва, Пекинг и Београд за наставак мандата Унмика - Приштина, Лондон и Вашингтон против

Амбасадори држава чланица Савета безбедности УН размотрили су извештај шефице УНМИК-а Каролин Зијаде о стању на Косову и Метохији. Ђурић: Срби на КиМ су у опасности. Савет подељен око будућности Унмика. Француска, Кина, Русија и Србија за наставак мандата. Приштина, Вашингтон и Лондон траже окончање мисије светске организације.

Гервала Шварц позвала Савет безбедности да посети север КиМ

Доника Гервала Шварц потврдила је да је патријарху Српске православне цркве, средином јануара, забрањено да посети Пећку патријаршију објашњавајући да се посета подударила са комеморацијом жртава рата.

"Сваки други датум је био добар што се нас тиче, али никада нисмо добили нови захтев", рекла је Гервала Шварц.

Поновила је оптужбе да власти у Београду не сарађују у истрагама око догађаја у Бањској и за канал Ибар-Лепенац, тврдећи да је овај други напад био изведен како би већем делу КиМ било ускраћено снабдевање водом, струјом, интернетом и грејањем.

Позвала је делегацију Савета безбедности УН да посете КиМ и виде како живе Срби у четири општине на северу.

Опширније Краће

Ђурић: Приштина ни једном речи није поменула дијалог

Српски министар спољних послова Марко Ђурић је на крају седнице изразио забринутост јер представница Приштине ни једном речју није изразила приврженост наставку дијалога и испуњавању обавеза из дијалога који се спроводи уз посредоовање Европске уније.

"Уместо тога, чули смо само оптужбе на рачун Београда чиме се у питање доводи успех дијалога између две стране", рекао је Ђурић.

Уколико желимо заједничку будућност, морамо бити одговорни и признати да су највеће жртве косовске кризе били цивили, без обзира на националну припадност, рекао је Ђурић.

Српски министар спољних послова рекао је и да увреде које је изнела Гервала Шварц неће допринети стварању демократске климе.

Опширније Краће

Француска за продужење мандата Унмика

Француски амбасадор при УН Жером Бонафонт позвао је Београд и Приштину да поштују раније постигнуте споразуме, изражавајући жаљење због једностраних потеза косовских власти којима је отежан живот косовских Срба.

Од Срба тражимо да се врате у косовске институције, али истовремено сматрамо да починиоци напада у Бањској треба да буду приведени правди.

Поздрављамо и улогу Унмика у успостављању међусобног поверења међу заједницама.

Француска подржава наставак мандата Унмика, рекао је француски амбасадор.

Жером Бонафонт
Опширније Краће

Кина: Унмик треба да остане

Приштина затворила низ српских институција, угрозила животе косовских Срба, тврдећи истовремено да се залаже за спуштање међунационалних тензија, рекао је кинески амбасадор при УН Генг Жуанг.

Унмик игра важну улогу у промовисању међуетничког помирења и све стране морају подржати Унмик у испуњавању мандата, став је Кине.

Кина је привржена одредби из Резолуције 1244 којом се предвиђа обострано прихватљиво решење, рекао је кинески амбасадор.

Генг Жуанг
Опширније Краће

Грчка: Обе стране морају остати привржене дијалогу

Амбасадор Грчке при УН Евангелос Секерис рекао је да обе стране морају остати привржене дијалогу уз посредовање ЕУ и показати највећу уздржаност како би се избегло погоршавање ситуације на терену.

Не можемо игнорисати запаљиву реторику... Статус паралелних српских институција мора се решити у оквиру Заједнице српских општина. Одговорни за нападе на северу Косова се морају привести правди", рекао је грчки амбасадор.

Евангелос Секерис
Опширније Краће

Вашингтон тражи кресање трошкова, укидање Унмика

Амерички амбасадор Џон Кели позвао је на постепено укидање Унмика, наводећи да је Вашингтон решен да смањи непотребне трошкове.

"Унмик је мировна мисија без мировних снага која 85 одсто буџета троши на плате запослених", рекао је Кели.

Затражио је да будући састанци о КиМ буду одржавани једном годишње и иза затворених врата како би се избегли непродуктивни наступи.

"Коначни циљ две стране мора бити међусобно признање", закључио је амерички амбасадор.

Амбасадор Џон Кели
Опширније Краће

Русија: Шовинистичко понашање Приштине према косовским Србима

Руски амбасадор при УН Василиј Небезја оштро је осудио "шовинистичко" понашање власти у Приштини према косовским Србима, отимање имовине и нелегална суђења.

"Циљ овога је протеривање", рекао је Небезја, набрајајући читав низ случајева кршења основних права, укључујући спречавање доласка на КиМ званичницима власти из Београда.

Оштро је, такође, осудио незнатан напредак у процесу повратка српских прогнаника на КиМ, те навео да су власти у Приштини, не објављујући резултате истрага на инцидената на северу Косова, кривицу аутоматски приписале Србима.

После 17 година ангажмана ЕУ, анализа кристално показује да Европска унија нема начин да утиче на Приштину, што је поткрепио чињеницом да је Аљбин Курти у неколико наврата изјављивао да нема намеру да формира Заједницу српских општина.

Небезја је рекао да не схвата смисао испоручивања дронова, борбених хеликоптера и остале војне опреме властима у Приштини, наводећи да је све то жестоко у супротности са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН из јуна 1999. године.

Надамо се да ће Специјални суд на примеран начин казнити лидере некадашње Ослободилачке војске Косова за злочине почињене током рата 1998-99. године.

"Питамо се хоћемо ли икада чути глас из Брисела који ће се заложити за спровођење споразума" постигнутих пре више од деценије, рекао је руски амбасадор, захтевајући још једном од Гервале Шварц да објави резултате истраге о нападу на руског дипломату 2019. године.

Одговарајући на излагање представнице Приштине, Небезја је најавио да ће Русија следећи пут преиспитати "учешће цивила на седници" јер се, како је рекао, крше демократска и правила лепог понашања.

Василиј Небезја
Опширније Краће

Словенија за испуњавање досадашњих споразума

Словеначки амбасадор при УН Самуел Жбогар позвао је лидере Београда и Приштине да испуне досадашње споразуме те да се укључе у преговоре који би гарантовали европску будућност.

Жбогар је упозорио да треба посебну пажњу посветити мањинским заједницама, посебно Србима, те затражио свеобухватне истраге о инцидентима у Бањској и експлозији на каналу Ибар-Лепенац.

Унмик мора да се адаптира у складу са реалношћу на терену и на тај начин допринесе стабилности, рекао је словеначки амбасадор.

Самуел Жбогар
Опширније Краће

Гервала Шварц затражила укидање Унмика

Косовска министарка спољних послова, Доника Гервала Шварц затражила је укидање Унмика, оштро оптужујући мисију светске организације да "изврће чињенице везане за напредак који су постигле власти у Приштини".

"Унмик више не врши улогу због које је дошао... Унмик заварава Савет безбедности", рекла је Гервала Шварц, оптужујући мисију светске организације за погрешну интерпретацију низа судских процеса, укључујући и суђења у одсуству.

Гервала Шварц је оценила да је КиМ одличан показатељ успеха заједничких акција међународне заједнице, оптужујући Београд да је организовао "паравојне јединице" које су упале на КиМ.

Осудила је речник из извештаја Унмика. Оптужила је Београд да је у неколико акција у питање довео кључне потребе стотина хиљада људи и изазове озбиљну штету.

Затражила је од Београда да испоручи Милана Радоичића и активно учествује у истрагама о недавним догађајима.

Београд извози нестабилност, Приштина извози стабилност... Остајемо привржени  подршци Украјини у рату против Русије, закључила је Гервала Шварц, наводећи да ће власти у Приштини наставити да учествују у дијалогу са Београдом уз посредовање Европске уније.

Доника Гервала Шварц
Опширније Краће

Ђурић: Аларм за међународну заједницу

Шеф српске дипломатије, Марко Ђурић упозорио је на последице преседана који је учињен 2008. године једностраним проглашењем независности Косова.

"На време смо упозоравали да, када се једном принципи међународног права прекрше, питање је како можемо да изађемо из овог зачараног круга. Свака земља, потенцијално, може имати своје „Косово“", рекао је Ђурић.

Упозорио је на једностране потезе и етнички мотивисане инциденте које је починио актуелни владајући режим на челу са Аљбином Куртијем, наводећи да су ти потези имали директне последице по људе.

"Укинуте су плате, пензије, социјална помоћ хиљадама српских породица. Основна средства за опстанак многих наших сународника... То није била само политичка провокација – био је то прорачунати покушај брисања колективног идентитета Срба у овим срединама", рекао је српски министар спољних послова.

Ђурић је навео да у Приштини не постоји политичка воља да се формира Заједница српских општина, већ да се Куртијева политика своди на "етно-националистичку стратегију изграђену са циљем изазивања страха, застрашивања и изопштавања".

Навео и да је на недавним изборима једно посланичко место одузето Српској листи, те да су власти у Приштини "покренуле широку кампању прогона виђенијих Срба на Косову и Метохији због учешћа у протестима крајем 2022. године".

"Подсетићу, од успостављања међународног присуства у покрајини забележено је 9.530 етнички мотивисаних инцидената. Само у извештајном периоду догодила су се 63 таква инцидента, а у 25 случајева директно су умешани припадници тзв. косовске полиције", навео је Ђурић.

"Верујемо да је у овом моменту потребна нова снага и енергија која ће оживети дијалог, који већ дуже време нема стварног напретка и резултата. У том смислу, нови специјални представник Европске уније за дијалог Београда и Приштине нема нимало лак задатак, али зато има нашу пуну подршку да у овим тешким околностима учини све што је у његовој моћи да успостави неопходно поверење између свих страна у процесу", закључио је Ђурић.

"На крају, остаје ми само да укажем на то да све ово о чему сам данас говорио мора бити аларм за међународну заједницу. Куртијев режим мора бити заустављен у његовој самопроглашеној мисији да - Срби морају да пате и да плате", рекао је Ђурић.

Марко Ђурић
Опширније Краће

Зијаде затражила истраге, осудила нападе и подржала дијалог

Шефица Унмика, Либанка Каролин Зијаде оценила је да постављање новог представника ЕУ за КиМ Питера Соренсена представља позитиван сигнал и потез који би могао обема странама помоћи у потрази за решењима.

Осудила је напад који се 29. новембра догодио на северу КиМ, наводећи да очекује непристрасну и свеобухватну истрагу, која би починиоце привела лицу правде. Исто је поновила и за догађаје у Бањској. Недавни напад на пошту у Звечану је назвала неприхтављивим.

Затражила је да инспекторат косовске полиције објави резултате истрага о насиљу полиције на северу Косова, укључујући и оне над малолетницима.

Зијаде је рекла да је забринута због последица које затварање институција под управом Србије има на економска и социјална права грађана Косова, нарочито на угрожене категорије становништва.

Осудила је и уништавање верских обележја и објеката, оцењујући да је таква пракса неспојива са вредностима за које се Уједињене нације залажу.

Каролин Зијаде

Почиње седница Савета безбедности УН о КиМ

Све је спремно за почетак седнице Савета безбедности Уједињених нација о Косову и Метохији.

Извештај генералног секретара УН Антонија Гутереса представила је његова представница на КиМ, Либанка Каролин Зијаде, која је рекла да је забринута због последица које затварање институција под управом Србије има на економска и социјална права грађана Косова, нарочито на угрожене категорије становништва

Гашење Унмика део је агенде западних дипломата у Њујорку још од 2008. године, од када САД и Велика Британија тврде да је ова мисија надживела првобитни мандат, позивајући Савет безбедности да почну процес гашења.

Мисију УН на Косову немогуће је угасити без пристанка Русије и Кине.