Извор: Танјуг

Убрзани раст животног стандарда и велике инвестиције - два стуба буџета; новина су "зелени расходи"

Уочи сутрашње расправе о буџету за наредну годину, Одбор за финансије прихватио је Предлог Закона о буџету и предложио Скупштини Србије да га усвоји. Одбор за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику усвојио је претходно тај предлог закона. Исти Одбор усвојио и предлоге закона о енергетици и услугама, а Одбор за рад усвојио је Предлог измене закона о пензијско-инвалидском осигурању.

Посланици Скупштине Србије започеће у понедељак расправу о Предлогу буџета за 2025. годину и пратећим законима.

Буџет предвиђа укупне приходе од 2.346,2 милијарде динара, што је за 172,9 милијарди динара или осам одсто више од прихода предвиђених ребалансом буџета за ову годину, речено је раније у Министарству финансија.

Предложеним буџетом су предвиђени укупни расходи и издаци у износу од 2.660,2 милијарде динара.

Мали: Два стуба буџета - раст животног стандарда и наставак раста Србије

Два основна поља деловања када је реч о буџету за 2025, годину јесу убрзани раст животног стандарда грађана и наставак раста Србије кроз велике инвестиције, рекао је министар финансија Синиша Мали.

Мали је на јавном слушању Одбора за финансије на тему представљање Предлога Закона о буџету за 2025. годину и Предлога закона о завршном рачуну за 2023. годину истакао да је предвиђена стопа раста за 2025. годину 4,2 одсто.

"Ако погледате резултате за првих девет месеци ове године Србија расте по стопи од 3,9 одсто а просек у еврозони је око 0,7 одсто.

Дакле, једна Србија је нашла прави начин да има континуирано више стопе раста од европског просека. Дакле, приближавамо се убрзано њиховом стандарду, а с друге стране смо очували макроекономску стабилност", рекао је он. Додао је да Србија тренутно има удео јавног дуга у БДП од 46,5 одсто а циљ је да следеће године буде 47,5 одсто.

Мали је нагласио да је овај буџет први који Србија припрема и предлаже као земља са инвестиционим кредитним рејтингом, што нам отвара нове шансе за нове инвестиције, за нова радна места, нове фабрике, ниже трошкове када су камате у питању.

Оценио је да је то и велика одговорност, одговорност да се води рачуна о нашим јавним финансијама, да се сви напори усмере на даљи раст привреде и да се с друге стране чува и очува макроекономска стабилност.

Новина су "зелени пројекти"

Указао је и на новину у овогодишњем буџету а то је прилог који се односи на тзв. зелене пројекте или на зелену агенду, односно зелени буџет.

"Први пут припремамо буџет на такав начин и чак 10,57 одсто расхода се означавају као зелени," рекао је Мали. Истакао је да ова новина на прави начин показује посвећеност зеленој агенди, улагању у одрживи раст, у очување животне средине и све оно што подиже квалитет живота грађана Србије.

Одбор за привред усвојио предлог Закона о буџету за 2025. 

Одбор за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику усвојио је предлог Закона о буџету за 2025. годину.

Предлогом буџета за Министарство привреде опредељено је 35,28 милијарди динара, па ће то Министарство наставити са програмима подршке привреди, пре свега развоју предузетништва, дакле, малим, средњим предузећима и предузетницима.

Како је речено на седници Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику Скупштине Србије, за програме подршке опредељено је две милијарде динара и тај новац је углавном усмерен на набавку опреме, али и проширење производних капацитета, као и подршку одређеним циљним групама, као што су почетници у пословању, млади, затим жене предузетнице, жене на селу, стари уметнички занати и остали програми.

За инфраструктурне пројекте 2,9 милијарди динара

Истакнуто је да се тај програм показао врло важним за нашу привреду и за наше предузетнике, будући да је велико интересовање било у овој години, где је Министарство подржало 677 привредника са више од 1,5 милијарди динара бесповратних средстава. За инфраструктурне пројекте опредељено је 2,9 милијарди динара, што је знатно више него претходних година када је за ове пројекте издвајано по око милијарду динара.

Што се тиче директних улагања односно инвестиција, за њих је опредељено 23,6 милијарди динара.

Кандић: Развој капиталне туристичке инфраструктуре 

Државни секретар у Министарству туризма и омладине Урош Кандић рекао је да буџет тог Министарства за ову годину износи 5,6 милијарди динара и да је мањи од прошлогодишњег за око шест процената, али да због тога развојна компонента буџета неће бити промењена.

"Око половине буџета Министарства, нешто преко 2,5 милијарда динара, намењено је за развој капиталне туристичке инфраструктуре и наставићемо оно што смо започели ових година. Настављамо и пројекат ваучера за одмор у Срибији, као и пилот пројекат развоја сеоских туристичких домаћинства који је ове године успешно имплементиран. Циљ нам је да задржимо досадашњи ниво и степен долазака, односно повећања туристичког промета који је ове године за пет већи него што је био рекордне прошле године", рекао је он.

Субвенције за енергијски угрожене купце

Државни секретар у Министарству рударства и енергетике Вељко Стаменковић рекао је да је планирани буџет тог Министарства 30,9 милијарди динара, од чега само Министарство има 21,5 милијарди.

Према његовим речима за субвенције је издвојено 13,4 милијарди, при чему је као најважније издвојио субвенције за енергијски угрожене купце. Као значајне, навео је пројекте из области подстицања обновљивих извора енергије.

Одбор за привреду усвојио предлоге закона о енергетици и услугама

Одбор за привреду, регионални развој, енергетику, трговину, туризам и енергетику усвојио је предлоге измена закона о енергетици, затим закона о услугама као и увозу и извозу роба двоструке намене.

Образлажући предложене измене закона о енергетици саветник министра енергетике Раде Мрдак је истакао да овај закон представља системски закон у области енергетике и да ће њиме Србија у своје законодавство пренети релевантне правне тековине Европске уније у области енергетике и то прописе из 3. и 4. енергетског пакета ЕУ који обухватају девет уредби ЕУ и једну директиву.

Одбор за рад усвојио Предлог измене закона о пензијско-инвалидском осигурању

Одбор за рад, социјална питања, друштвену укљученост и смањење сиромаштва усвојио је Предлог закона о измени закона о пензиско-инвалидском осигурању према којем ће се усклађивање пензија убудуће вршити у децембру текуће уместо у јануару наредне године.

Помоћница министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Бојана Миленовић рекла је да ће, у складу са предложеном изменом, корисницима ће увећена пензија бити исплаћена већ у јануару 2025. године, чиме ће се постићи жељени позитивни ефекти на стандарт корисника пензија.

"И овом приликом бих само нагласила и указала на то да ће, приликом предстајећег усклађивања, пензије бити увећене за 10,9 одсто", рекла је Миленовић.

Читај ми!