Извор: РТС

Дачић за РТС: Саслушано 26 људи у вези са падом надстрешнице, доказе чува полиција

Министар унутрашњих послова Ивица Дачић рекао је за РТС да је јуче у вези са падом надстрешнице железничке станице у Новом Саду саслушано 26 људи, а да ће данас бити саслушано још петоро. Говорећи о доказима, Дачић је рекао да се налазе на сигурном месту и да их полиција чува.

Ивица Дачић је рекао да је у 11.58 дошла информација о паду надстрешнице и да су у року од 10 минута све хитне службе стигле на железничку станицу у Новом Саду.

Додао је да су спасиоци измерили да је тежина бетона који се налазио на једној особи била око 26 тона.

"Она је била на самом ћошку те ограде. Само је глава вирила, остало је све било покривено бетоном. Она је била жива, гледала у нас. Спасилац је ризиковао свој живот, ушао испод бетона, да јој да мало воде и да прикључи инфузију како би јој помогли, али могла је да се уруши цела та конструкција", рекао је Дачић.

Како је рекао, нажалост је само троје, од седамнаесторо људи који су били ту, преживело и истакао да је стање повређених и даље тешко и да је реч о тешким телесним повредама.

Дачић је додао да су повређеном младићу и једној девојци ампутиране обе ноге, док је другој девојци коју спасиоци првобитно нису могли да виде, већ су је само чули испод рушевина, ампутирана је рука.

На питање ко је одговоран, Ивица Дачић је рекао да то није више у надлежности МУП-а, већ да Тужилаштво води истрагу.

"Ми смо на основу наредбе тужиоца, у просторијама ПУ Нови Сад, уз координацију Управе криминалистичке полиције и у присуству тужилаца, саслушали двадесетак људи. Реч је о људима из Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, на челу са министром, државним секретаром, начелником Сектора за инспекцијски надзор, начелником одељења Грађевинске инспекције и грађевинским инспектором. Значи, петоро људи из Министарства", рекао је Дачић.

На питање да ли је неко задржан, одговорио је да су само била прикупљена обавештења.

Дачић је рекао да су саслушани директор Завода за заштиту споменика културе Новог Сада, седморо људи из "Железница Србије" са генералним директором Гораном Аџићем на челу, седморо људи из предузећа "Инфраструктура железнице Србије" са генералном директорком Јеленом Танасковић на челу и људи који су непосредно одговорни за послове у вези са реконструкцијом.

"Директор и извођач радова, одговорно лице, главни инжењер за извођење радова, одговорно лице код подизвођача, одговорно лице у надзорном органу, пројектант радова, директор саобраћајног институра ЦИП... Укупно је било 26 разговора", рекао је Дачић.

Додао је да ће данас бити саслушано још пет људи, а да ће се узети и документација из Завода за заштиту споменика Новог Сада у вези са сагласношћу за реконструкцију, доградњу и адаптацију железничке станице, а како је рекао, узеће се и документација о периодичним прегледима објекта железничке станице и чекаће се налаз вештака.

Говорећи о доказима који су заштићени, Ивица Дачић је рекао да је реч о металним сајлама и да су склоњене на сигурну локацију како их неко не би уништио.

"Неко је рекао да је то намерно склоњено да се не би утврдило због чега се десило. Они не разумеју тај процес. На сигурно место се вози и полиција чува то. А шта је то? То су сајле и зато сам јуче и рекао да на први поглед се може утврдити да је видљива корозија тих металних сајли", рекао је Дачић.

Истакао је да је "тачно и то да Завод за заштиту споменика да нису рекли да не треба да се изврши реконструкција, али да је нису ни препоручили".

"Пројектант је очигледно урадио само оно што су они написали, а они су то свели на две неке интервенције које се тичу неких плоча и нису суштинског карактера везано за корозију свега овога. Вероватно је и пројектант крив, зашто то није узео у обзир. Рекао је да ће сви бити саслушани и да ће све изјаве бити видљиве, на крају крајева, то су јавни документи", рекао је Дачић.

Истакао је да је општи захтев, од свих грађана па до председника Републике, да се утврди кривична одговорност и да Министарство унутрашњих послова пружа логистичку подршку да се ти људи саслушају.

Дачић је рекао да је испод сваког нивоа људскости да дође до "политичарења" и да то не сме нико да ради.

"Зато што ви имате, с једне стране, а већ имамо најаве и различите изјаве од стране опозиционих политичара, а с друге стране вероватно ће бити и људи из саме власти, као што је рекао и председник, који ће покушати да можда ту одговорност пребацују на неког другог", истакао је Дачић.

Како је рекао, не зна да ли је неко понудио оставку и да он није надлежан за то.

Говорећи о потрази за осумњиченим за двоструко убиство у Црној Гори који је лоциран у околини Пријепоља, Ивица Дачић је рекао да је укључен велики број полицајаца, специјалне антитерористичке јединице, Жандармерија, као и дронови и пси трагачи.

Министар унутрашњих послова одлази на годињшњу конференцију Интерпола у Глазгову. Навео је да привремене институције у Приштини нису поднеле захтев за чланство, што не значи да неће поднети током саме конференције.

"Али и ако се то деси, ја сам уверен да, сходно свим тим ефектима наше спољне политике које смо водили у последњих десетак година и ово што смо радили и раније у неким другим међународним организацијама као што је Унеско. Једном је већ било гласање за Интерпол, па је тај предлог пропао. Значи, то што смо радили, председник Вучић и ја свих ових година, сигуран сам да је резултирало тиме да Косово нема шансе да постане члан Интерпола, али, за сваки случај, треба да будемо присутни", рекао је Дачић.

Читај ми!