Извор: РТС, Танјуг

Вучић: Африка је за нас континент пријатељства; Мсвати III: Заједно можемо да изградимо будућност

Председник Александар Вучић поручио је, после састанка са краљем Есватинија Мсватијем III и размене меморандума у Палати "Србија", да је Африка за нас континент пријатељства и поштовања Повеље УН. Србија ће знати да узврати пријатељство и лојалност, поручио је Вучић. Краљ Мсвати III поручио је да Србија и Есватини заједно могу да изграде будућност и позвао две земље да се посвете спровођењу споразума, који ће осигурати дубљу сарадњу.

Вучић приредио вечеру за краља Есватинија Мсватија III

Председник Србије Александар Вучић са супругом био је домаћин вечере у част краља Мсватија III, коме је захвалио за све што је урадио за пријатељство две земље, "чак и у данима када то није било лако".

"Ми смо веома лојални пријатељима и то нећемо заборавити. Верујем да ће наши свеукупни односи у будућности напредовати и да ћемо наставити да јачамо наше пријатељство", написао је Вучић на Инстаграм профилу.

Он је краљу Есватинија захвалио што је дошао у Србију и истакао да му је част што га је угостио.

"Надам се да уживате у боравку у Србији и да смо добри домаћини. Увек ћете бити наш драги гост. Осећајте се као код своје куће", навео је Вучић.

Опширније Краће

Припремио Зоран Слепчевић

Вучић: Повезујемо наше научно-технолошке паркове, институте и универзитете

Председник Александар Вучић изјавио је на округлом столу "Србија и Есватини – Иновација као покретач раста" да је краљ Есватинија Мсвати III препознао значај научно-технолошког напретка као камена темељца стратегије Есватинија, баш као и Србија.

"Прихватањем нових технологија и развијањем система образовања који су стављени у функцију потреба националних економија градимо бољу будућност за нашу земљу и све њене грађане", нагласио је председник Србије.

Истакао је да су данас са Есватинијем потписани важни документи којима се утире пут интензивне будуће сарадње у областима интернет комуникације, технологија, вештачке интелигенције, пољопривреде, иновација, дигиталне трансформације, предузетништва и старт-апа, унапређења капацитета образовања, трговине, инвестиција, туризма, али и којим непосредно повезујемо наше научно-технолошке паркове, институте и универзитете.

"Иновациони екосистем Краљевине Есватини са неколико десетина активних стартапова има потенцијале за развој у областима као што су агротехнологија, дигиталне финансије и здравство, а ми смо спремни да поделимо своја искуства како би он наставио да расте и развија се. Такође желим да кажемо да можемо да помогнемо да Краљевина Есватини учврсти своје капацитете за истраживање и развој, да се промовише предузетништво и да се додатно запосли млада радна снага", рекао је Вучић.

Када је реч о пољопривреди, председник је указао да она има важну улогу и да Србија може да понуди извоз семена и пољопривредне механизације, као и трансфер знања у коришћењу модерних технологија, преради и складиштењу хране.

"Спремни смо да пружимо експерску подршку и у изградњи капацитета у вези са успостављањем Националног универзитета примењених наука и технологија, како би помогли бржој трансформацији привреде пријатељске Краљевине Есватини", истакао је Вучић.

Танјуг
Опширније Краће

Чадеж: Посета делегације Есватинија отвара нове перспективе

Председник Привредне коморе Србије (ПКС) Марко Чадеж изјавио је да је посета краља Есватинија Мсватија III и делегације те земље веома важна за Србију јер отвара нове перспективе.

Чадеж је, на округлом столу "Србија и Есватини - Иновација као покретач раста", у Палати Србија, рекао да је Африка континент пријатељства и поштовања, односно континент будућности и раста глобалне привреде.

Председник Привредне коморе Србијe је нагласио да је данашњи форум веома битан за Србију, не само због тржишта које Есватини представља за нашу земљу, већ и због заједничке сарадње са више од 50 афричких земаља до којих можемо да дођемо кроз заједничке пројекте.

"Ми имамо доста предлога шта можемо да радимо заједно, почев од наших рударских института који могу итекако да помогну нашим пријатељима, па до пољопривреде, пољомеханизације, као и хемијске индустрије", рекао је председник ПКС.

Чадеж је додао и да су неке компаније попут „Галенике“, Еликсира за вештачка ђубрива и биоциде, па до оних које се баве дезинфекцијом и пречишћавањем вода из Србије већ показале интерес за сарадњу.

Према његовим речима, Есватини улаже велике напоре да њихова пољопривреда од примарне производње дође до комерцијалне и због тога компаније из Србије, посебно оне које се баве системима за наводњавање и пољопривредном механизацијом, могу да им буду од користи.

"Посебно сам поносан што смо јуче имали прилике да видимо делегацију Краљевине Есватини код нас у Центру за дигиталну трансформацију и што данас разговарамо управо овде о новим технологијама и о применама нових технологија кроз заједничке пројекте", рекао је Чадеж.

Извршни директор Дирекције за привлачење инвестиција Есватинија Сибани Многомезулу рекао је да је да је трговинска размена Есватинија и Србије мала и да је зато за његову земљу изазов да она буде унапређена.

Сибани Многомезулу је нагласио да је у том циљу данас договорено са ПКС да делегација од осам чланова из Србије дође у априлу наредне године у Есватини и да истражи могућности унапређења даље сарадње.

"Ми смо мала земља у Африци, али ми дајемо прилику за приступ нашем континенту. Дајемо приступ тржишту Африке са 3,4 милиона прилика", указао је Многомезулу.

Према његовим речима, Африка, односно Есватини, тражи инвестиције у аутоиндустрију, енергетику и фармацеутску индустрију, а сарадња је могућа и у пољопривреди, јер је амбиција те земље да обезбеди довољно хране и зато жели да разговара о могућностима увоза хране.

Навео је и да Дирекција за привлачење инвестиција Есватинија промовише приватни сектор, посебно производњу и пољопривредну обраду, пољопривреду, енергетику и рударство, туризам и ИКТ технологије.

Опширније Краће

Извештај Зорана Слепчевића

Почео округли сто "Србија и Есватини - Иновација као покретач раста"

У Палати Србија почео је округли сто "Србија и Есватини - Иновација као покретач раста", а учесницима ће се обратити председник Србије Александар Вучић и краљ Есватинија Мсвати III. Учесницима округлог стола ће се поред Вучића и Мсватија III обратити и председник Привредне коморе Србије (ПKС) Марко Чадеж, као и извршни директор Дирекције за привлачење инвестиција Есватинија Сибани Многомезулу.

Уочи округлог стола представљене су две привреде и могућности за унапређење сарадње у сектору инфомационо - комуникационих технологија (ИKТ).

Након округлог стола биће представљена специјализована изложба Експо 2027. Kако је Танјугу раније речено у ПKС, спољнотрговинска размена између Србије и Есватинија лане је износила 113.200 америчких долара, при чему је извоз износио 1.100 долара, а увоз 112.000. Србија је у Есватини највише извозила прибор за електричне машине за штампање, а највише увозила воће, пластику и шећер.

Опширније Краће

Обраћање председника Вучића и краља Мсватија III

Краљ Мсвати III: Заједно можемо да изградимо будућност

Краљ Мсвати III позвао је обе земље да се посвете спровођењу споразума, који ће осигурати дубљу сарадњу Србије и Есватинија.

"Ово је савршен тренутак за српске компаније да истраже све могућности и побољшају сарадњу у бројним индустријама", рекао је Мсвати.

Масвати је навео да су задивљени изузетним напредком и растом када је реч о развоју инфрастуктуре.

"То показује да је земља под снажним лидерством која стреми већим висинама. Краљевина Есватини цени и вреднује уједињујућу моћ културе у смислу припадности, ово је заиста чврст темељ за односе наших двеју земаља који су узајамном подршком ојачали кроз ту подршку коју ми пружамо једни другима у међународној арени", рекао је Масвати.

Краљ Есватинија навео је да са Србијом могу да изграде будућност.

"Наше владе су укључиле велике области када је реч о сарадњи, технологију, туризам, пољопривреду. Ми смо подстакнути узајамном амбицијом и новим путевима за сарадњу који ће бити на добробит обема нашим нацијама. Захвални смо на чвртим темељима наших односа који одликује потписивање општег, оквирног, споразума о успостављању заједничких билатералних комисија за сарадњу", рекао је Мсвати.

Према његовим речима, делегација Есватинија је охрабрена изузетним достигнућима Србије у дигиталној трансформацији.

"Ово је у складу са визијом Есватинија да унапреди јавне услуге кроз иновативне технологије. Србија је основала технолошке институције од којих Есватини може да учи. Ми смо разматрали могућност партнерства између технолошких института у Србији и нашег краљевског научно-технолошког парка, нарочито када је реч о умрежавању дата центара. Наша стратегија за дигитализацију има за циљ да децентрализује услуге и да сви грађани имају једнак приступ", навео је Мсвати.

Опширније Краће

Вучић: Есватини подржавао Србију у тешким тренуцима

Председник Вучић истакао је у обраћању медијима после размене споразума да је Есватини подржавао Србију у тешким тренуцима, и када је у питању територијални интегритет и када су у питању резолуције које су биле против Србије.

"Ми ћемо знати да узвратимо ту и такву врсту пријатељства и лојалности према овом дивном афричком народу и овој дивној афричкој земљи", рекао је Вучић.

Додао је да је срећан што ће краљ Мсвати III обићи и Нови Сад и Крагујевац. "Његова је велика жеља је да, осим да се упозна са нашим научно-технолошким парковима, попут овог у Новом Саду, Биосенсом, суперкомпјутерима и дата центром, да упозна и нашу наменску индустрију", навео је Вучић.

Вучић је најавио појачану сарадњу од области техничке сарадње до сарадње у области едукације младих, јер ће се повећати број стипендиста из Есватинија који ће боравити у Србији.

Председник је навео да је да му је краљ Есватинија пренео да свих 54 или 55 земаља у Африци имају уговоре о међусобној слободној трговини, и истакао да је то веома значајно у будућности и за српску привреду.

Најавио је да ће министар без портфеља за међународну економску сарадњу Ненад Поповић крајем године предводити делегацију са већим бројем министара која ће посетити Краљевину Есватини, како би се договорили бројни послови од обостраног економског интереса.

Навео је да ће се две земље на међународном плану увек и на сваки начин консултовати, како би доносиле одлуке које су у интересу и једне и друге стране.

“Африка је за нас један од кључних континената. Африка је за нас континент пријатељства. Африка је за нас континент поштовања Повеље Уједињених нација. Африка је за нас братски континент и ја се, као што видите, тиме поносим“, поручио је председник.

Опширније Краће

Делегације размењују меморандуме о сарадњи

Чланови делегација две земље размењују меморандуме о сарадњи у различитим областима, у присуству председника Србије и краља Есватинија.

Размењен је Меморандум о разумевању између Владе Србије и Владе Краљевине Есватини о сарадњи у трговини и инвестицијама, а потписници су министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић и министар трговине Маноба Кумало.

Меморандум о разумевању о сарадњи у области високог образовања између Владе Србије и Владе Краљевине Есватини разменили су министар спољних послова Марко Ђурић и министар образовања Овен Нумало.

Меморандум о разумевању између Министарства науке, технолошког развоја и иновација Србије и надлежног органа Есватинија из области информационих, комуникационих технологија и вештачке интелигенције, разменили су министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић и министар информационо-комуникационих технологија Савана Мазија.

Меморандум о разумевању између Министарства туризма и омладине Србије и Министарства туризма и заштите животне средине Краљевине Есватини о сарадњи у области туризма, разменили су министар туризма и омладине Хусеин Мемић и министар спољних послова Полиле Шаканту.

Меморандум о разумевању између Министарства информисања и телекомуникација Србије и надлежног органа Есватинија о сарадњи у области телекомуникација, поштанских услуга, дигиталних вештина и друго, разменили су министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић и министар информационо-комуникационих технологија Савана Мазија.

Меморандум о разумевању између Научно-технолошког парка Нови Сад и Краљевског научно-технолошког парка Есватини и Комисије за комуникације Есватинија у области вештачке интелигенције, укључујући велике језичке моделе и генеративне технологије вештачке интелигенције, разменили су директор Научно-технолошког парка Нови Сад Срђан Колаковић, директор Института за вештачку интелигенцију Дубравко Ћулибрк, заменик директора Универзитета Еватин Џастис Твала и директор Департмана за информатику Универзитета Есватини Андиле Метула и министар образовања Овен Нумало.

Опширније Краће

Састанак председника Вучића и краља Мсватија III

У Палати "Србија", после свечаног дочека, почео је састанак председника Вучића и краља Мсватија III.

Танјуг

Вучић дочекао краља Есватинија испред Палате "Србија"

Председник Александар Вучић дочекао је испред Палате "Србија" краља Есватинија Мсватија III.

Краљ Есватинија дочекан је уз највише државне почасти- црвени тепих, почасни строј Гарде и интонирање химни две земље.

Њега су поред председника дочекали и министри Марко Ђурић, Маја Поповић, Томислав Момировић, Ненад Поповић, Јелена Беговић, Александар Мартиновић, Дејан Ристић, Хусеин Мемић.

Краљ Есватинија Мсвати III стигао је синоћ у вишедневну посету Србији. На аеродрому "Никола Тесла" дочекао га је потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић.

Председник Вучић приредио је данас свечани дочек испред Палате "Србија", после чега је почео састанак председника и краља Мсватија III.

Одржан је и пленарни састанак делегација предвођених председником Вучићем и краљем Мсватијем III, после којег су размењени меморандуми о сарадњи две земље.

Председник Вучић и краљ Мсвати III обратили су се на конференцији за медије, после које је почео округли сто "Србија и Есватини – Иновација као покретач раста".

Учесницима округлог стола, обратиће се, поред Вучића и краља Есватинија, и председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж и извршни директор Дирекције за привлачење инвестиција Есватинија Сибани Многомезулу, најавила је ПКС.

Уочи округлог стола "Србија и Есватини - Иновација као покретач раста", представљене су две привреде и могућности за унапређење сарадње у сектору инфомационо-комуникационих технологија.

Након округлог стола, биће представљена специјализована изложба Експо 2027.

Председник Вучић се у мају састао са министарком спољних послова и међународне сарадње Краљевине Есватини Фолиле Шаканту и захвалио Краљевини на принципијелној позицији о непризнавању једнострано проглашене независности Косова.

Иако су формални дипломатски односи између две земље успостављени 1990. године у Њујорку потписивањем заједничког документа, сарадња две земље постоји још од стицања независности Есватинија 1968. године.

Политички односи се заснивају на традицији сарадње која је постојала у оквиру Покрета несврстаних земаља.

Читај ми!