Извор: РТС, Танјуг, Фонет

Посланици усвојили Декларацију о будућности српског народа; Табаковићeва поново гувернер НБС

Посланици су, после вишедневне расправе на чијем је дневном реду било 60 тачака, усвојили Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа. Јоргованка Табаковић, већином гласова, поново је изабрана за гувернера Народне банке Србије. Опозиција је током расправе оптужила власт да се неоправдано задужује и да, уместо да се улаже у национални фудбалски стадион, треба да се улаже у спортове у којима смо успешни.

Благоје Пауновић нови председник Фискалног савета

За председника Фискалног савета посланици су изабрали Благоја Пауновића, професора Економског факултета. За члана Фискалног савета поново је изабран Никола Алтипармаков.

Пауновић и Алтипармаков положили су заклетву пред народним посланицима, након чега је и завршено прво ванредно заседање Народне скупштине.

Јоргованка Табаковић поново изабрана за гувернера НБС

Скупштина Србије је већином гласова поново изабрала Јоргованку Табаковић за гувернера Народне банке Србије.

Табаковићеву је за нови мандат од шест година предложио председник Србије Александар Вучић.

У образложењу за реизбор Јоргованке Табаковић за гувернера, наводи се да су као најважнији разлози узети у обзир резултати које је остварила у постизању циљева и обављању функција у претходном периоду, нарочито допринос успешној координацији фискалне и монетарне политике и постизањн макроекономске стабилизације заједно са Владом и другим надлежним институцијама. 

"Србија је током претходних 12 година прешла пут од земље коју је одликовала монетарна и фискална нестабилност и незивесност, до земље која има инфлацију упоредиву са развијеним земљама, стабилну валуту, рекордан ниво девизних резерви, стабилни финансијски систем", наводи се у образложењу.

Опширније Краће

Скупштина усвојила Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа

Посланици Скупштине Србије усвојили су Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа.

За Декларацију је гласало 139, против је било девет, нико није био уздржан, а шест посланика није гласало.

Између осталог, усвојене су и измене закона које се тичу подизања таксе за јавне медијске сервисе. Такса ће бити виша за 50 динара и износиће 349 динара.

Измене закона подржао је 131 посланик, 20 је било против, а нису гласала три посланика.

Посланици су усвојили и измене Закона о посебним условима за реализацију пројекта изградње станова за припаднике снага безбедности као и допуне Закона о платним услугама.

Завршена расправа о амандманима, гласање о предлозима у 17 часова

Председница Народне скупштине Ана Брнабић рекла је да је завршена расправа о амандманима.

Посланици ће гласати о предложеним законима у 17 часова.

Полемика о зајму за Национални стадион

Шеф посланичке групе Српске напредне странке Миленко Јованов, током седнице Скупштине Србије на којој се расправља о зајму код Банке Поштанске штедионице за изградњу Националног стадиона, подсетио је опозиционе посланике да све што актуелна власт гради, укључујући и Национални стадион, неће бити невидљиво као што је Булевар Европе у Новом Саду. 

"Неће бити стелт као што је био стелт Булевар Европе. Потрошене су паре, булевара нигде. Овде ће оно што се гради бити изграђено, и то неће бити објекат само за фудбалске утакмице, него ће бити објекат и за сајмове, и за концерте, објекат који ће се користити за различите намене", навео је он.     

Министар пољопривреде Александар Мартиновић надовезао се на оно што је рекао Јованов и нагласио да су национални стадиони објекти који ће бити мултифункционални, поред тога што ће на њима моћи да се одигравају фудбалске утакмице, на међународном нивоу, јер су у питању стадиони који испуњавају све критеријуме УЕФА и ФИФА.   

Додао је ће на тим стадионима моћи да се одржавају и врхунска спортска такмичења у области фудбала, европска и светска првенства, као и други догађаји комерцијалног карактера који ће да доносе приходе локалним самоуправама у којима се налазе и држави Србији.    

Мартиновић је навео да се у свим говорима опозиције примећује питање "зашто се граде национални стадиони", "шта ће национални стадион" у Лесковцу, Зајечару, Лозници, могли сте да изградите толико и толико вртића, пластеника у Мачви, километре аутопутева, школе, болнице, нове фабрике.   

"Прихватам то као аргумент, али у ваше време ви нисте градили националне стадионе, нисам приметио ни да сте градили школе, ни болнице, ни аутопутеве, нити било шта", рекао је министар.       

"Као што видите, данас имамо толико економске и финансијске снаге да можемо да градимо и националне стадионе, и одбојкашке тренажне центре, и атлетске центре у Обреновцу и многе друге спортске објекте, али исто тако да градимо и нове клиничке центре, и нове болнице, и нове школе, и нове вртиће, и стотине и стотине километара нових аутопутева, и коридора, и брзих саобраћајница, и да више улажемо и у науку, и у технологију, и у студенте, и у пољопривреду, а  900 милиона евра улажемо у субвенције нашим пољопривредним произвођачима", навео је он.     

Мартиновић је подсетио опозицију која је, како је навео, говорила о југу Србије у најцрњим могућим бојама да је СНС у свим општинама и градовима освојила од 60 до 90 одсто гласова на изборима.      

"Убедљиво смо победили у свим општинама и градовима на југу Србије. Ја мислим да је то у једном демократском друштву једина права мера ко колико вреди", рекао је Мартиновић.     

Он је нагласио да ако опозиција хоће да има реалну слику о јавном дугу, не може да говори о апсолутним бројевима, већ је потребно да се говори о процентима у односу на БДП.      

"БДП данас и БДП у ваше време то су две потпуно неупоредиве категорије. У ваше време готово да га нисмо ни имали. Дакле, Србија је у финансијском смислу апсолутно стабилна, јер смо далеко, далеко испод нивоа Мастрихта када је у питању ниво јавног дуга, зато што нам је БДП много већи него што је био у ваше време", рекао је он. 

Посланица Еколошког устанка Милица Марушић Јаблановић рекла је да та странка неће гласати за закон о задуживању, јер је његов циљ, како сматра,  "симулирање благостања и просперитета" уместо улагања у образовање, зпошљавање, ментално и физичко здравље становништва...

Марушић Јаблановић сматра да би пројекат од националног значаја био да деца у основној школи имају здраве куване оброке или да се уложи у магнетне резонанце, фабрике воде. И посланик Народног покрета Србије Борислав Новаковић рекао је да они неће гласати за задуживање за Национални стадион и да не разуме жашто би стадион био приоритет, а не школе и болнице.

Опширније Краће

Мартиновић опозицију назвао страним плаћеницима

Опозициони посланици у Скупштини Србије бурно су реаговали на излагање министра пољопривреде Александра Мартиновића који је оптужио опозицију да води хибридни рат против Србије и да су страни плаћеници.

"Морате да одрадите посао за који вас плаћају странци. Морам да кажем да добро радите свој посао - против сопствене државе и народа", рекао је Мартиновић, између осталог, у 20-минутном излагању.

Упркос низу оптужби и увреда на рачун опозиције, Мартиновића председавајућа седницом Снежана Пауновић није прекидала, али је на крају ипак констатовала да је "министар претерао".

Шеф посланичке групе Демократске странке Зоран Лутовац замерио је председавајућој што је дозволила да Мартиновић посланике назива издајницима и страним плаћеницима, што је непримерено.

"Овај човек не би смео да уђе у ову салу. Једном је већ био избачен. Држи лекције, оптужује људе. Срамота једна. Ове његове бљувотине. Он црта мету, говори о плаћеницима", констатовао је Лутовац.

Милош Парандиловић из Новог лица Србије затражио је да председавајућа одговори где пише у пословнику да министар дође и "испира мозак 20 минута глупостима" и затражио да се на некој од наредних седница покаже здравствени картон Мартиновића.

Он служи да врши потпуну опструкцију и лоботомију посланика и грађана Србије, оценио је Парандиловић, и додао да је Мартиновић "потпуни слуга" Слободана Милошевића, Војислава Шешеља и Александра Вучића, а сутра ће то бити неком другом - ако га буде хтео.

Шефица посланичке групе Странке слободе и правде Мариника Тепић оптужила је власт да годинама хушка, трује и прети грађанима, финансира екстремисте, а да је ово што Мартиновић ради на граници садизма.

"Запенио, држи нам лекције како смо страни плаћеници", додала је она.

Шеф посланичке групе Народног покрета Србије Мирослав Алексић оценио је да човек као што је Мартиновић не би смео да буде не само у згради парламента, него ни министар - да је Србија нормална земља и да има нормалну власт, како је навео.

Шеф посланичке групе Еколошки устанак Александар Јовановић Ћута рекао је да су га као малог учили да ономе ко лаже расте нос, а Мартиновићу, како је навео, расту "изгледа уши".

Опширније Краће

Опозиција против кредита за изградњу националног стадиона

У наставку седнице Скупштине Србије почела је расправа о задуживању државе од 42 милијарде динара (358,8 милиона евра) код банке Поштанска штедионица, за изградњу Националног фудбалског стадиона, а опозиција је најавила де ће гласати против тог кредита, јер се тај новац "може употребити у паметније сврхе".

Посланица Србија центра Тијана Перић Дилигенски рекла је да, ако држава има новца, може да га, преко те банке која је у њеном власништву, искористи за добробит грађана, да обнови сале за физичко у основним и средњим школама, обнови породилишта, улагање у пољопривреду у Мачви, или да ђаци ван Београда добију бесплатне уџбенике.

"Србија се задужује код Поштанске штедионице из једног разлога, да заобиђете тендер и јавне набавке и директно погоди посао са кинеском компанијом", констатовала је Перић Дилигенски.

Њено излагање прекидали су добацивањем посланици владајуће већине, а она је једном од њих поручила:

"Сваки пут то радите, јавите се за реч, будите мушко!", Роберт Козма из Зелено левог фронта (ЗЛФ) упозорио је да држава не може да узима повољније кредите, јер нам економија није добра и зато се задужује код комерцијалних банака, са већим каматама.

"За Национални стадион могли смо изградити 500 нових вртића, или да реновирамо 500 здравствених установа. Задужујемо се за вашу корупцију", рекао је Козма.

Милица Марушић Јаблановић је указала да се држава већ задужила за тај стадион, и да је ово ново задуживање беспотребно, пошто има много пречих инвестиција, али овим се "симулира благостање и просперитет".

Борислав Новаковић из Народног покрета Србије запитао је зашто би стадион био приоритет, и навео да је процена планираних радова 980 милиона евра.

"Зашто улажемо у спорт у коме нисмо успешни, а не инвестирамо у оне спортове који доносе немерљиво више", запитао је он.

Према оцени посланика Демократске странке Ненада Митровића, кредит који се узима за Национални стадион враћаће све нације, "па и министар Томислав Жигманов".

Он је указао да су у последње две године фудбалски тимови из Србије одиграли 29 утакмица у европским такмичењима, од којих су 26 изгубили, две играли нерешено, а једну победили.

Бранко Лукић из посланичке групе Ми-снага народа оценио је да у овом тренутку има много пречих ствари које Србија мора да финансијски покрије, а интересовало га је и зашто се узима кредит од две милијарде евра, ако се држава хвали да има доста пара на рачуну.

За Душана Никезића из Странке слободе и правде задуживање новим кредитима како би се вратиле две милијарде евра Уједињеним Арапским Емиратима значи 160 додатних милиона долара за камате.

Прекомерно задуживање довешће нас до дужничког ропства, бићемо банкрот држава, закључио је он.

Министар пољопривреде Александар Мартиновић је и на ту тему одговарао опозицији и рекао да у време кад су били на власти нису ништа градили.

Данас имамо толико финансијске снаге да можемо да градимо стадионе, научне центре, ауто-путеве, брзе саобраћајнице, набрајао је Мартиновић, наглашавајући да је стање у Србији много боље него што опозиције жели да га прикаже.

Реагујући на наводе Перић Дилигенски, Мартиновић је поменуо и председника Србија центра Здравка Поноша, поново га оптужујући да је "топио тенкове, топове, 'Стреле'" и "најбрже напредовао у војсци".

Опширније Краће

Табаковићева у парламенту о ограничењу каматних стопа на стамбене кредите

Гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић најавила је да ће се на јесен пред посланицима наћи измене и допуне Закона о заштити корисника финансијских услуга.

"Надам се да ћемо се у току јесењег заседања видети са новим предлогом закона који грађанима Србије много значи и да ћемо искористити могућност подношења законских иницијатива да ограничимо висину каматних стопа на стамбене кредите, али да исто тако и ограничимо висину негде номиналну, негде ефективну каматних стопа на дозвољени и недозвољени минус, али исто тако и на готовинске и потрошачке кредите", поручила је Табаковићева у Скупштини Србије у расправи о амандманима на измене и допуне Закона о платним услугама.

Она је најавила да ће убрзо бити отворена јавна расправа и позвала је све да учествују у њој.

Табаковићева је рекла да је реч о заједничком напору Владе Србије, председника Александра Вучића и Народне банке Србије.

Опширније Краће

Алексић: Власт укопава Србију; Брнабић: Износите неистине

Шеф посланичке групе "Народни покрет Србије - Ново лице Србије" Мирослав Алексић изјавио је да актуелна власт не ископава литијум, него "укопава Србију", јер профит од свега иде страној компанији, и да се зато мора рећи "не" пројекту Јадар.

"Окренуће се грађани против вас, изгубићете власт. Позивам вас да чујете глас оних који се окупљају по целој Србији, а не странце који долазе због профита и остављају сметлишта и депоније по Србији", рекао је Алексић током расправе на седници Скупштине.

Он је истакао да је контрадикторно како власт убеђује грађане да уживамо у благостању, а отварају руднике литијума, као и да су "забраздили кад лично преузимају правне процедуре уместо институција".

Улога државе треба да буде да штити јавно добро, своје грађане и животну средину, а ви се повијате пред странцима и од земље правите депонију, констатовао је Алексић, и запитао шта су то представници власти обећали странцима да се повијају пред њима, да ли због крађе избора.

Алексић је, одговарајући на седам питања која је предеседница Скупштине Ана Брнабић упутила опозицији око дозвола за литијум, навео да се првих шест односи на власт која је била до 2012. године, а ти људи, највећи део њих, на челу са Зораном Михајловић, сада су у редовима власти, и били су лобисти "Рио Тинта" "и тад и данас", а за седмо, ко је био кандидат за градоначелника Лознице, а продао је имовину, рекао је да не зна о коме се ради.

Он је запитао Брнабићеву да ли је тачно да је од 2012-2021. године издато 86 решења за истражне радње, за 12 компанија, да ли је 2015. освојен нови закон о рударству и геолошким истраживањима којим се градовима и општинама одузело право да се изјасне хоће ли руднике или не, као и да ли је она потписала решење за "Рио Тинто".

Подсетио је и да је 2021. рекла да је стављена тачка на ископавање литијума, и да ли мисли да је "литијум богомдан", а не пољопривреда, која даје велике извозне приходе.

Он је питао и шта је са 380.000 потписа грађана за трајну забрану ископавања литијума који су нестали, а Брнабићева обећала да ће их пронаћи и ставити на дневни ред, као и да ли је председница Скупштине чула да је у Португалији ухапшен премијер због примања мита од "Рио Тинта".

Брнабићева је, одговарајући Алексићу, рекла да је забринута због степена полуинформација, лажних информација и неистина које је изрекао.

Она је додала да је забринута због протеста одржаних у уторак у градовима Србије, "који су прешли све границе", јер "агроном прича о деци која ће се рађати са аномалијама".

Не постоји никаква одговорност за јавно изговорену реч, закључила је Брнабићева.

Потом је уследила полемика Алексића са шефом посланичке групе Српске напредне странке Миленком Јовановим, углавном на личној основи.

Опширније Краће

Посланица Радовановић тражила извињење Ристичевића

Почетак седнице обележио је захтев посланице Славица Радовановић из Народног покрета Србије – Ново лице да се посланик Маријан Ристичевић извини јер је јуче рекао да је она самопрозвани пуковник.

"Названа сам самопрозваним пуковником, а народни посланик треба да се извини свим припадницима МУП-а јер је тим унизио систем и уредбу о каријерном напредовању полицијских службеника", рекла је Радовановићева.

Председавајућа Скупштине у том тренутку Марина Рагуш је одговорила да је посланица Радовановић требало јуче да реагује, а да данас може само о амандману да говори.

"Овде је увређена читава категорија полицијских службеника, а поготово оних који вредно раде, а не они који су дошли трактором, а излазе мерцедесом из ове Скупштине", одговорила је посланица Радовановић, пришавши Маријану Ристичевићу који се јавио да говори о амандману.

"Нећете причати ни о чему, вратите се у трактор и наставите да обрађујете земљу", рекла је посланица.

Марина Рагуш је на то рекла да "верује да је загрљај посланика Ристичевића било једно велико извини".

Након тога је дошла председница Скупштине Ана Брнабић и након консултација са посланицом Радовановић и шефом њене посланичке групе Мирославом Алексићем, седница је настављена.

Опширније Краће

Настављено заседање Народне скупштине

Значајан део скупштинске расправе посвећен је Декларацији са Свесрпског сабора.

Једна од тема расправе петог дана рада парламента била је и претплатa за јавне сервисе, а предлогу да се повећа са 299 на 349 динара противе се посланици опозиције.

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов истакао је да ће повећање ТВ таксе од 50 динара допринети бољем функционисање јавних сервиса, а посебно информисању на језицима националних мањина на РТВ и РТС.

Посланици су завршили расправу у појединостима о предлогу за измене Закона о посебним условима за реализацију пројекта изградње станова за припаднике снага безбедности које су посланици владајуће коалиције подржали, док су их представници опозиције критиковали.

Неким од законских измена предвиђено је да припадник снага безбедности који оствари право на куповину стана под повољнијим условима не може да отуђи стан, да га издаје или користи за пословну делатности, а стан не могу да користе лица која нису чланови ужег породичног домаћинства.

Током расправе о изменама и допунама Закона о платним услугама, која ће данас бити настављена, гувернер Народне Банке Србије Јоргованка Табаковић истакла је да Србија данас има рекордних 27 милијарди евра бруто девизних резерви и 46,5 тона злата. Нагласила је да је само на пет тона које су купљене у јулу зарађено 20 милиона долара.

Међутим, иако питање рударења литијума није на скупштинском дневном реду, међу посланицима ни јуче није изостала расправа о том питању.

Шефица посланичке групе Странке слободе и правде Мариника Тепић рекла је да нико није против рударства, него против рудника "Рио Тинто", рудника литијума "који власт преваром покушава да изгура након избора" и та превара, како је рекла, "неће да прође тек тако".

Министарка Дубравка Ђедовић Хандановић упитала је посланике опозиције о најави скупа у Београду, да ли испод Народне скупштине има нешто да се копа, пошто, како је рекла, "накарадно користе реч копање“. Тиме, како је рекла "скрнаве рударску струку и 150.000 људи који од тога живе".

Читај ми!