Извор: РТС

Трампове нове царине – Кина, Јапан и Јужна Кореја збијају редове, ЕУ има "јак план", шта чека Србију

Очи светске јавности упрте су у Белу кућу. Амерички председник Доналд Трамп најавио је да ће у поноћ према локалном времену на снагу ступити ''узвратне царине'', укључујући царине од 25 одсто на увоз свих аутомобила иностране производње. Кина, Јапан и Јужна Кореја збијају редове, Европска унија најављује "јак план" контрамера. Економисти страхују од нове економске кризе.

Амерички председник Доналд Трамп је навео да ће потписати извршну наредбу о ступању царина на снагу. Нагласио је да ће 2. април 2025. "заувек остати запамћен као дан кад се америчка индустрија поново родила".

"Деценијама нашу земљу су пљачкали, силовали и од ње крали блиске и далеке земље, савезници и нерпијатељи'', рекао је Трамп, преноси Ројтерс.

Трамп је рекао да ће се послови и фабрике поново вратити у САД.

''Нације које су се према нама лоше опходиле мораће да рачунају са тоталним повећањем, укључујући  и баријере које нису новчане'', навео је Трамп.

На великом графикону који је Трамп показао на конференцији за штампу, наводи се да ће САД увести царине Европској унији од 20 одсто, Великој Британији од 10 одсто, Вијетнаму од 46 одсто, Јапану од 24 одсто, Индији од 26 одсто, Јужној Кореји од 25 одсто, а Тајланду од 36 одсто.

Портпаролка Беле куће Керолајн Левит претходно је рекла да председник Трамп има бриљантан тим саветника који проучавају ова питања деценијама.

"Ми смо фокусирани на обнављање златног доба Америке и претварање у производну суперсилу", рекла је Левит.

Економски тимови држава којима су мере најпре намењене, спремају контрамере.

Канадски премијер Марк Карнеј рекао је да ће одговорити тако што ће увести мере одмазде.

Председница Мексика Клаудија Шејнбаум истакла је да дијалог са САД мора да се настави.

"Не верујемо у потезе око за око, зуб за зуб, јер то увек води у лошу ситуацију", поручила је Шејбаум.

Европа има одговор, ако затреба

Урсула фон дер Лајен истакла је да Европа није започела ову конфронтацију. "Не желимо нужно да узвратимо. Али ако буде неопходно, имамо снажан план за одмазду и ми ћемо га искористити", истакла је председница Европске комисије.

Због најављених тарифа и одговора, и ММФ најављује корекцију прогнозе светског раста.

Бојан Станић из Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију наводи да је чињеница да ће се повећати трошкови производње широм света, јер је процена да би укључивањем мера реципроцитета које би увеле Кина, Јапан, ЕУ могле да подигну око 30 до 40 посто светске трговине.

"Најбољи вам је показатељ злато данас на рекордном нивоу на лондонској берзи метала и оно је прешло 3.150 долара за унцу и то говори о великој неизвесности, дестимулацији инвестирања и самим тим инвеститори се одлучују да инвестирају у оно што се зове сигурна лука, а то је злато", рекао је Станић.

Последице за Србију

Негативан ефекат известан је и за Европу. Посебно гађа Немачку, где аутомобилски сектор захвата четвртину вредности индустрије. Неизбежно, потрес ће се осетити и у Србији.

"Имајући у виду да је то наша најзначајанија група извозних производа, ауто-делови, а знате да у Крагујевцу почиње производња и 'фијата панде', ту је и један Ситроен. Поставља се питање каква ће бити реакција ЕУ, да ли ће увести мере реципроцитета које ће обухватити и Србију, као што је било са челиком. Оно што је такође битно када говоримо о Немачкој која је наш најзначајнији економски партнер, ми смо у ова два месеца забележили пад извоза за 17 одсто, то је званична статистика", рекао је Бојан Станић.

Србија у САД највише извози ИКТ услуге, које чине и највећи део извоза услуга тешког 1,7 милијарди евра у 2024. години. Тај сектор, за сада, не би требало да буде погођен царинама.

Читај ми!