четвртак, 27.03.2025, 16:22 -> 20:36
Вучић за ФТ: Американци нису променили став о санкцијама НИС-у, не очекујем договор у последњем тренутку
Србија се суочава са ризиком да у петак изгуби приступ сировој нафти из увоза, јер су пропали преговори о спречавању увођења санкција јединој рафинерији у земљи, рекао је председник Александар Вучић за "Фајненшел тајмс". Уколико санкције ступе на снагу, након истека рока у петак, Србија ће прво сачекати реакцију Русије и након тога реаговати, истакао је председник Србије.
Изузеће од санкција истиче у поноћ. Ако не буде продужено, НИС који у већинском власништву руског Гаспромњефта и Гаспрома, могао би се суочити са обуставом снабдевања сировом нафтом. НИС управља једином рафинеријом нафте у Србији, капацитета 4,8 милиона тона годишње, која задовољава већину домаћих потреба, преноси Ројтерс писање Фајненшел тајмса (ФТ).
Вучић је данас за ФТ рекао да не очекује договор у последњем тренутку.
"Разговарали смо са Американцима, са Русима, са свима, како бисмо пронашли решење. Нисмо видели никакву промену у ставу Американаца“, рекао је Вучић за Фајненшел тајмс.
"Ако санкције ступе на снагу, мораћемо да видимо реакцију руске стране што је пре могуће, а онда ћемо морати и да реагујемо", истакао је председник Србије.
Према његовим речима, руски став је да желе да задрже удео у НИС-у "по сваку цену".
Вучић је признао да "није сигуран да ће Јанаф престати да пребацује нафту" у петак када истиче рок за постизање договора којим би се избегле америчке санкције.
Већина увоза сирове нафте у Србију стиже преко нафтовода у власништву хрватског Јанафа који би морао да обустави пословање са НИС-ом како би избегао кршење америчких ограничења, констатује ФТ.
"Пре свега, потребно је да имамо потпуно обезбеђено тржиште нафте у нашој земљи, што подразумева пуно снабдевање нафтом наше рафинерије и нашег тржишта бензина", рекао је Вучић.
Договор о преносу власништва НИС-а као решење
Председник Србије је додао је да цена није проблем и да би решење, како каже, "лако" могло да се пронађе ако би се склопио договор о преносу власништва НИС-а.
Британски лист подсећа да је Министарство финансија САД позвало у јануару руски државни "Гаспром" и његову ћерку компанију "Гаспромњефт" да продају свој већински удео у српској рафинерији НИС, запретивши да ће се у противном суочити са санкцијама.
Како је наведено, руски власници су одбили да продају својих 56 одсто удела у НИС-у, али су променили власничку структуру тако да ни "Гаспром" ни "Гаспромњефт" немају већински удео у НИС-у.
ФТ наводи да је једно од могућих решења, према информацијама из нафтне индустрије, да мађарска нафтна групација МОЛ ускочи и купи руски удео у НИС-у.
На питање у којој мери је питање НИС-а део шире руско-америчке дискусије у контексту окончања рата у Украјини, Вучић је рекао да то, према његовом мишљењу, то за преговараче представља "минорно" питање.
ФТ наводи да председник Србије одржава односе са Кремљом и да је одбио да се придружи санкцијама ЕУ против Москве.