Извор: РТС, Фонет

Објављен позив за предлагање кандидата за Савет РЕМ

Одбор Скупштине Србије за културу и информисање објавио је у листу Политика и на сајту парламента Јавни позив за предлагање кандидата за избор чланова Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ), који ће, како је најављено, током дана бити објављен и у "Службеном гласнику".

Рок за подношење предлога кандидата за чланове Савета РЕМ прописан је одредбама Закона о електронским медијима и трајаће 15 дана, а почиње да тече наредног дана од дана објављивања Јавног позива у "Службеном гласнику".

Позив је објављен на основу Одлуке о покретању поступка за предлагање кандидата за избор чланова Савета РЕМ која је донета 28. априла, што је био и услов студената да окончају незакониту блокаду зграда Радио-телевизије Србије у Таковској и на Кошутњаку.

Савет РЕМ има девет чланова које бира Народна скупштина, на предлог овлашћених предлагача, при чему се три члана бирају на две, три члана на четири, а три члана на шест година.

Овлашћени предлагачи су заштитник грађана, повереник за заштиту равноправности и повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, затим универзитети акредитовани у Србији, удружења издавача електронских медија у Србији чији чланови имају најмање 30 дозвола за пружање аудио и аудио-визуелних медијских услуга, а регистрована су најмање три године пре расписивања јавног позива, удружења новинара у Србији, од којих свако удружење има најмање 300 чланова са плаћеном чланарином, а регистрована су најмање три године пре расписивања јавног позива, те удружења филмских, сценских и драмских уметника и удружења композитора у Србији, ако су регистрована најмање три године пре расписивања јавног позива.

Овлашћени предлагачи су и удружења чији су циљеви остваривање слободе изражавања, ако су регистрована најмање три године пре дана расписивања јавног позива а имају најмање три реализована пројекта у овој области у последње три године, те удружења чији су циљеви заштита деце, ако су регистрована најмање три године пре дана расписивања јавног позива а имају најмање три реализована пројекта у овој области у последње три године, као и национални савети националних мањина и цркве и верске заједнице.

Чланови Савета РЕМ не заступају ставове или интересе организације које су их предложиле, већ дужност обављају самостално, по сопственом знању и савести, у општем интересу и у складу са Законом, прецизирано је у Јавном позиву.

Наглашено је и да нико нема право да на било који начин утиче на рад чланова Савета, нити су они дужни да поштују било чије инструкције у вези са својим радом, изузев одлука надлежног суда донетих у поступку судске контроле рада Савета.

Према пропозицијама Јавног позива, у Савет РЕМ могу бити изабрани само стручњаци из области које су значајне за обаваљање послова из надлежности тог регулаторног тела.

Члан Савета може бити онај који има углед у јавности и који се својим радом и активностима залаже за слободу изражавања, слободан проток информација, остваривање људских права, развој цивилног друштва, унапређење демократије, поштовање уставности и законитости.

Услов за кандидатуру за члана Савета је и да је то особа са високим образовањем на основним академским студијама у обиму од најмање 240 ЕСПБ, односно на основним студијама у трајању од најмање четири године, која је држављанин Републике Србије и има пребивалиште на територији Србије.

Приликом предлагања и избора чланова Савета потребно је водити рачуна о принципу родне равноправности, наведено је у Јавном позиву, у којем је прецизирано и ко може бити кандидат, те ко не може бити кандидован, као и целокупна процедура избора кандидата за чланове Савета РЕМ.

Читај ми!