Извор: Танјуг

Патријарх Порфирије: Свака криза је шанса да се ствари промене набоље, неопходан је дијалог

Патријарх српски Порфирије оценио је да је тренутно стање у Србији веома тешко, али да свака криза представља прилику и истинску шансу да се ствари промене набоље. Истакао је, такође, да су неопходни дијалог и међусобно поштовање да би то било могуће.

Патријарх је, у васкршњем интервјуу за НИН, рекао да дубока подељеност која се, приметио је, манифестује на свим нивоима, заснована на искључивости која иде чак до мржње, влада у многим сферама друштвеног живота.  

"Све ово почиње да нас подсећа на најцрње периоде наше националне историје, трагично обележене бројним унутрашњим поделама и сукобима. Истовремено, свака криза, по дефиницији, представља прилику, истинску шансу, да се ствари промене набоље. Међутим, да би то било могуће, неопходни су дијалог и међусобно поштовање", рекао је Порфирије на питање да оцени тренутно стање у Србији. 

Напоменуо је да је због тога средином прошлог месеца "са синодалним оцима" објавио позив на дијалог нудећи, каже, "окриље Цркве као евентуални простор сусрета". 

"Ове речи су стигле до свих, али, нажалост, дијалог није отпочео. Због тога у ове велике и свете дане понављам апел Човекољубља васкрслога Христа ради и наше љубави према Њему, тргнимо се, устанимо сви из гробова егоизма, разговарајмо, пружимо руке једни другима. Потребни смо једни другима. Нема нам друге", поручио је Порфирије.

"Међу младима не постоји јединствен став"

На питање о петомесечним протестима студената и о томе да га део јавности "прозива" да није подржао студенте или да није довољно јасно подржао "будућност Србије", патријарх је рекао да та теза не одговара чињеници и да би могао да наведе мноштво примера како је подржавао и помагао студенте, не само током претходна четири месеца, него током претходних 40 година, али да тако нешто не приличи ниједном хришћанину, камоли епископу Цркве. 

''Од самог почетка тих разговора почео сам да увиђам, што сам на крају и закључио, да међу мојим младим саговорницима не постоје јединствени и заједнички ставови по многим питањима која се налазе у жижи друштвених интересовања'', рекао је патријарх. 

Указао је и да је код студената наишао на различита мишљења о протестима и блокадама, да су неки били за њих а неки против, те да су неки били за протесте али не и за блокаде, док су неки били резервисани или незаинтересовани. 

Поједини су, додао је, били политички и партијски ангажовани, други политички индиферентни, код неких је наилазио на радост и оптимизам, код других на забринутост и песимизам. 

"Код једних сам препознао добре намере, чистоту и ентузијазам, код других мрак и деструкцију. Нису изостајале ни амбиције, страхови, недоумице, дилеме, малодушност, као и многи утисци. Са великим опрезом ћу рећи да сам имао прилике да видим не само оквире постојеће различитости, него настајање својеврсне разломљености, чак и мржњу", рекао је Порфирије. 

"Подржавам све студенте"

Нагласио је да је истина да подржава све студенте, да је свима доступан и увек спреман да учествује у свему што служи добру свих и што је Богом благословено, као и да је свестан да ће због таквог става бити и да већ јесте осуђиван са разних страна. 

"То је заправо јарам Христов, који сваки свештеник веран Јеванђељу, сваки епископ који брине за спасење верног народа мора да носи, и цена коју мора да плати'', рекао је патријарх.

На питање да ли постоје поделе и струје међу владикама у Синоду у вези са подршком студентима који протестују и констатацију да су их неки отворено подржали, а други осудили, патријарх је рекао да није тачно да је неки архијереј осудио студенте и да такве гласине представљају, рекао је, тужну последицу медијске манипулације и одсуства добре намере.

Додао је да епископи морају бити у сагласју у питањима вере и црквеног поретка, а да у другим питањима могу имати различита мишљења и да то не представља проблем, али да проблем настаје уколико појединцима питања која нису суштинска за мисију Цркве постају важнија од саме вере и канонског поретка, односно ако се бављењем политичким темама нарушава црквени поредак и уноси смутња у народ.

"Павле није стао на чело колоне студената"

На питање да ли је спреман да се лично ангажује у смиривању кризе и да се у јавности често помиње пример патријарха Павла који је 1997.године, након што су студенти данима испред кордона полиције у Коларчевој, стао на чело литије у којој су били студенти, Порфирије је рекао да је непрекидно ангажован на смиривању кризе, али на црквен начин и црквеним средствима.

Порфирије је навео да није тачно да је патријарх Павле "стао на чело студената" 1997, већ је повео молитвену црквену литију не да би подржао демонстрације већ да би, каже, предупредио крвопролиће и опасност од братоубилачког сукоба демонстраната и полиције.

"Тај чин није био политички гест него јеванђелско посредовање – молитвени одговор на могуће насиље, којим је пресечен један друштвени Гордијев чвор. У таквим околностима поступио бих потпуно исто као и патријарх Павле", рекао је Порфирије.

Говорећи о предстојећем Васкрсу који ове године истог дана обележавају православни и католички верници, патријарх је изјавио да, када сви хришћани прослављају Васкрсење у исти дан, то значи да се заједно радују истој победи живота над смрћу, али и да свако чува своју црквену особеност.

"Српски народ је Христов народ"

Поручио је да треба да будемо поносни што припадамо народу који кроз своју историју прославља Васкрсење не само као празник – свечано и радосно, уз многе дивне обичаје – него и као живу веру, исповедану и у најтежим временима. 

Нагласио је да је српски народ "Христов народ, чак и онда када његова побожност није увек култивисана, јасно обликована или изражена", истичући да су верност Богу и свом хришћанском имену наши преци научили још у древним временима. 

Читај ми!