Извор: РТС

Протести студената у Новом Саду, Београду и Крагујевцу, акција "Фали ти један папир" у Нишу

Настављају се блокаде, протести и одавање поште страдалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду. Студенти Универзитета у Новом Саду у блокади позвали су на протест у центру Новог Сада због, како наводе, синоћног напада на њихове колеге. Истим поводом организовани су протести у Београду и Крагујевцу. Део професора новосадског универзитета, студенти и грађани, блокирали на пет сати кружни ток код Научно-технолошког парка као реакцију на Уредбу Владе Србије о нормативима и стандардима услова рада универзитета и факултета. Студенти у блокади окупили су се у Националној служби за запошљавање у Нишу и стали у ред да би на шалтеру поставили питања.

Завршен протест студената у Новом Саду

Протест студената, као и блокада улице Лазе Телечког, завршени су након одавања поште настрадалима у Новом Саду 16-минутном тишином, која је трајала од 23:52 до 00:08, јавио је дописник РТС-а.

Иако је првобитно најављено да ће протест трајати до 3 сата након поноћи.

Протестна шетња у Крагујевцу

Грађани Крагујевца шетали су вечерас најдужом трасом током досадашњих протеста блокирајући саобраћај од Трга код Крста до Соколане у насељу Ердоглија, а потом наставили кроз насеље Палилула до центра града, где ћа на Тргу војводе Путника бити одржан протест поводом, како тврде студенти у блокади, напада на студенте у Новом Саду.

Током двочасовне шетње под називом "Буђење и пумпање", дуга колона у којој је - према проценама учесника - било између две и три хиљаде грађана, кренула је са Трга код Крста, улицом краља Петра до Саборне цркве, а потом Улицом кнеза Милоша па Даничићевом до солитера Ипсилон и до Соколане у Ердоглији, пренео је Фонет.

Ту су их дочекали грађани три месне заједнице из тог дела града, одакле су сви заједно наставили Гружанском улицом до Трга Мала Вага и Улицом кнеза Михаила до центра.

Грађани у колони су носили државне заставе и скандирали "Буђење, буђење“, "Пумпај, пумпај“, "Излазите напоље“, "Устанак, устанак“ и "Нема чекања“, док су им са прозора и балкона старији грађани махали и поздрављали аплаузима, а млађи се масовно прикључивали поворци.

Колона, коју су предводили бубњари, заустављала на свим већим раскрсницама и појачавала буку бубњевима, вувузелама и пиштаљкама.

Све време колону је обезбеђивало више возила саобраћајне полиције, која је заустављала саобраћај трасом којом су пролазили демонстранти тако да током шетње није било никаквих инцидената.

Фото: Фонет / Лазар Новаковић

Окупљање студената и у Београду, блокирали Булевар краља Александра

Студенти београдских факултета у блокади окупили су се због, како наводе, напада на студенте у Новом Саду.

Окупили су се на Тргу републике одакле су се преко Теразија и Трга Николе Пашића упутили до Уставног суда где су блокирали Булевар краља Александра.

Након блокаде Булевара краља Александра, окупљени су се упутили у протестну шетњу Таковском улицом поред зграде Радио-телевизије Србије и Светогорском до зграде Политике.

Скуп је завршен на Тргу републике.

Фотo РТС

Студенти се окупили у центру Новог Сада

Студенти Универзитета у Новом Саду у блокади позвали су на протест у центру Новог Сада због, како наводе, синоћног напада на њихове колеге.

Студенти су првобитно позвали грађане да се окупе у студентском граду у 20 сати, одакле су кренули до Католичке порте, где су, како тврде њихове колеге, нападнуте.

Поворку предводе трактори и бајкери, а на челу је и велики транспарент на којем пише "ко не скаче, тај је ћаци".

Протест испред Полицијске управе у Чачку

У Чачку је у 19.11 испред зграде Полицијске управе одржан протест грађана и активиста који су правили буку, дували у пиштаљке и вувузеле и лупали у шерпе, јавља дописник РТС-а.

На разгласу је пуштана музика, а на протесту је говорио Павле Јелесијевић, одборник групе грађана "Пробудимо Чачак".

Протест је трајао око пола сата, након чега су се окупљени мирно разишли.

Опширније Краће

Декани факултета УБ: Клевете, увреде и претње ректору атак на Универзитет и научну заједницу

"Поводом скандалозних изјава носилаца јавних функција којима се позива на хапшење ректора Универзитета у Београду и врши непримерен и незабележен притисак на академску заједницу, али и правосуђе, саопштавамо јавности да овакве медијске наступе сматрамо кораком ка отвореној репресији", поручују у саопштењу декани факултета Универзитета у Београду.

Клевете, увреде и претње упућене ректору, истичу декани, представљају атак на Универзитет и научну заједницу као целину.

"Наведеним изјавама се подривају темељи на којима почива установа од историјског значаја за српско друштво", додају у саопштењу.

Посебно забрињава то што, истичу декани, у медијском линчу предњаче високи представници извршне власти, који због функција које обављају не би смели да својим јавних иступима врше притисак на правосуђе.

"Отворено питамо: да ли је циљ оваквих иступа стварање амбијента за покретање монтираних поступака чији би једини циљ био обрачун са Универзитетом? Апелујемо на стручну и ширу јавност да хитно реагује и оштро осуди поступање којим се наноси несагледива штета угледу и вредностима нашег друштва!", закључује се у саопштењу.

Осамнаест минута тишине и протестна шетња у Лесковцу

На позив студената Технолошког факултета и средњошколаца испред зграде факултета окупили су се грађани Лесковца на протест под називом "Ми не ћутимо".

Осамнаестоминутном тишином одали су пошту жртвама у паду надстрешнице у Новом Саду, седамнаестогодишњем Андрији Илићу, ког је насмрт претукао вршњак и седмогодишњем Александру Стаменковићу.

Оно што су желели да кажу истакли су на транспарентима, пре свега обраћајући се поједими медијима.

Предвођени бубњарима, правећи буку, кренули су у шетњу која ће трајати готово два сата – из центра града преко Нишке улице, кроз насеље Дубочица, поред зграде "Три шешира" и болнице назад до факултета. Цео скуп обезбеђује полиција.

Студенти у блокади Медицинског факултета траже одговорност због уласка физичких лица на интензивну негу

Студенати у блокади Медицинског факултета у Београду су затражили покретање поступка за утврђивање одговорности и разрешење челника Универзитетског клиничког центра Србије (УКЦС), јер су омогућили улазак физичких лица на одељење интензивне неге без адекватне заштитне опреме, чиме је повећана опасност по живот пацијената.

Утврђивање одговорности и разрешења се траже за директора УКЦС Јелену Друловић, директора Ургентног центра Марка Ерцеговца и начелника Одељења интензивне неге Душана Мицића, пошто су физичка лица, укључујући председника Србије Александра Вучића, министра здравља у техничкој влади Златибора Лончара и новинаре, ушла на Одељење интензивне неге 17. марта, када су повређени у пожару у Северној Македонији превезени у Београд, наводи се у саопштењу.

Студенти траже и покретање прекршајних поступака против здравствене установе и одговорних који су прекршили обавезу чувања нарочито осетљивих података о личности пацијента, да се изврши ванредна спољна контрола квалитета стручног рада Ургентног центра, као и ванредни инспекцијски надзор, и да се извештај о утврђеним повредама и датим препорукама стави на увид јавности.

Захтевамо да повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности без одлагања изврши надзор над спровођењем Закона о заштити података о личности, односно спроведе инспекцијски надзор.

Тражимо да нас Јелена Друловић и Мицић без одлагања обавесте о протоколима за поступање у јединицама интензивне неге, наводе студенти.

Они су од председника Етичког одбора УКЦС затражили да без одлагања сазове и одржи јавну седницу Етичког одбора и да студентима Медицинског факултета у блокади и јавности доставе писмени налаз и мишљење о томе да ли је 17. марта дошло до повреде Етичког и Пословног кодекса, пуштањем неовлашћених лица у Јединицу интензивне неге.

Још један од захтева је да заштитник грађана спроведе поступак контроле рада Ургентног центра УКЦС, у вези са повредом права из области здравствене заштите и угрожавањем здравља и живота пацијената.

Студенти тврде да су особе које су ушле на Одељење интензивне неге прекршиле низ хигијенских мера чији је циљ заштита пацијената од ризичних фактора какви могу довести до озбиљног угрожавања здравља и живота пацијената.

Према наводима студената, пропусти укључују некоришћење адекватне обуће и одеће, заштитне опреме за аудиовизуалну опрему, неправилно ношење заштитног мантила, уклањање заштитне маске приликом давање изјава за медије, додиривање пацијената без коришћења заштитних рукавца.

“Тим пропустима флагрантно су прекршена правила медицинске струке и етике. Констатује се и да је 13. јануара, у циљу превенције и контроле ширења респираторних инфекција, Централна комисија за болничке инфекције УКЦС увела забрану посета хоспитализованим пацијентима на свим клиникама“, наводи се у саопштењу.

Опширније Краће

Прекинут штрајк запослених на Медицинском факултету у Београду

Већина запослених Медицинског факултета Универзитета у Београду донела је одлуку о престанку штрајка у који су ступили 17. марта.

Одлука о прекиду штрајка, како је наведено, донета је након упознавања са садржином записника о ванредном инспекцијском надзору, који је извршен 18. марта на том факултету.

Одлука о прекиду штрајка, која је објављена на сајту Медицинског факултета, донета је 27. марта када је и упућена Министарству просвете, Министарству науке и технолошког развоја и Министарству здравља.

Штрајк је већина запослених на Медицинском факултету изгласала 12. марта, а започео је 17. марта и према тадашњим најавама требало је да траје до испуњења студентских захтева.

Како сазнаје РТС у понедељак их очекује ванредни инспекцијски надзор.

Тишина и шеснаест белих ружа у Јагодини за настрадале из Новог Сада

Шеснаест белих ружа за шеснаест жртава у Новом Саду  држали су у рукама студенти Факултета педагошких наука и матуранти јагодинске гимназије на протесту у центру Јагодине.

Окупили су се као и сваког петка у 11.52 заједно са грађанима на градском скверу, а затим су сви заједно блокирали главну улицу и у миру и тишини са сликама  погинулих у рукама одали пошту.

Шеснаестоминутна тишина на раскрсници код шабачке библиотеке и музеја

Шапчани су и данас шеснаестоминутном тишином одали пошту настрадалима приликом пада настрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.

На раскрсници код библиотеке и музеја студентима и матурантима у блокади, придружили су се и њихови професори, родитељи и други грађани.

Крушевачки матуранти на Тргу глумаца одали пошту и кренули у протестну шетњу

Матуранти три крушевачке средње школе: Гимназије, Медицинске и Политехничке "Милутин Миланковић”, који су у обустави наставе, окупили су се на Тргу глумаца, одали пошту страдалима у паду надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду.

Придружили су им се и грађани, а након тога кренули су у протестну шетњу током које су прошли поред својих школа.

Подржавајући студенте у блокади и њихове захтеве први су у обуставу наставе кренули гимназијалци почетком фебруара, а овог месеца и ученици четвртих разреда Медицинске и Политехничке школе.

Ове недеље, односно од 24. марта, обуставу наставе почела је и трећа година крушевачке Гимназије.

Ученици који су у обустави наставе у школама организују хуманитране турнире, израђују транспаренте и украшавају школу и припремају се за упис на факултет.

Шеснаестоминутна тишина у Чачку

Као и ранијих дана Чачани су шеснаестоминутном тишином одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду испред зграде Гимназије.

Накратко је блокирана и раскрсница испред школе.

Блокиран кружни ток у Новом Саду

Део професора новосадског универзитета, студенти и грађани, блокирали су на пет сати кружни ток код Научно-технолошког парка у Новом Саду као реакцију на Уредбу Владе Србије од 24. марта о нормативима и стандардима услова рада универзитета и факултета.

Уз кружни ток постављени су наткривени штандови где окупљени могу потписати иницијативу за покретање поступка за оцену уставности и законитости Одлуке о престанку својства културног добра зградама Генералштаба.

Након 16 минута тишине, на платоу испред Научно-технолошког центра обратили су се професори са ФТН-аа и Медицинског факултета, који су објаснили да, како кажу, незаконита уредба, представљања увреду за научне раднике и највише штети управо науци, која је у свету позната као прва научна заједница због свог доприноса у односу на уложена средства.

На крају обраћања, професори су позвали присутне да се прикључе акцији динстања кромпира, јер како кажу, она симболично највише одговара тренутној ситуацији, у којој је професорима уместо плате обећан кромпир.

Акцијом "Фали ти један папир" студенти из Ниша подсетили на неиспуњене захтеве

Студенти у блокади у оквиру протеста "Фали ти један папир" окупили су се у Националној служби за запошљавање у Нишу  и стали у ред да би на шалтеру поставили своја питања.

Редовни корисници услуга Националне службе преусмерени се у кацеларије па није било застоја у раду.

Студенти су после тога отишли до Поштанске штедионице и пословнице МТС-а, а циљ оваквог протеста био је, како кажу, да мирним ометањем рада скрену пажњу да њихови захтеви још увек нису испуњени.

Протест је завршен седамнаестоминутном тишином, 16 минута за жртве у Новом Саду и минут за страдале у пожару у Македонији.

Студенти у блокади настављају са акцијама док њихови захтеви не буду испуњени. Протестују скоро пет месеци, тражећи одговорност за пад надстрешнице у Новом Саду и погибију 16 људи.

Грађани и студенти окупили су се 24. марта, на годишњицу почетка НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, испред Генералштаба и Уставног суда у Београду. Изразили су незадовољство због тога што је Генералштабу одузет статус културног добра. Од Уставног суда затражили су оцену уставности такве одлуке Владе.

У недељу, 23. марта, у Новом Саду је био Дан жалости због смрти Вукашина Црнчевића, који је после четири месеца и три недеље подлегао повредама задобијеним у паду надстрешнице.

У Чачку је истог дана одржан протест грађана на који су их позвали студенти Факултета техничких наука у блокади због догађаја од суботе 22. марта на Градском тргу када су, како су навели, нападнути студенти тог факултета. Неколицина учесника протеста разбила је врата градске управе у Чачку и ушла у зграду. Полиција је саопштила да је идентификовано шест особа. Окупљени су током протеста шетали градским улицама, правили буку и гађали јајима седиште Градског одбора СНС-а.

У Нишу је у петак увече 21. марта дошло до инцидента испред места где је требало да буде одржана трибина Српске напредне странке. Окупљени грађани су чланове СНС-а гађали јајима, каменицама и поливали водом. Нападнут је градоначелник Ниша Драгослав Павловић као и други чланови СНС-а који су хтели да присуствују страначкој трибини. Тада су приведена и тројица студената

Студенти су претходних дана пружили и подршку просветарима који су протестовали испред Министарства просвете и зграде РТС-а у среду 19. марта. Просветни радници траже од Јавног сервиса да о њиховим захтевима извештава објективно, истинито и правовремено, као и да "стану на страну грађана" и извештавају о њиховим захтевима у Другом дневнику. Протест су подржали и средњошколци, као и део радника РТС-а.

Запослени на Медицинском факултету у Београду ступили су у штрајк који ће, како су рекли, трајати до испуњења студентских захтева.

Студенти и грађани су у понедељак 17. марта после Ургентног центра у Београду, протестовали испред Министарства здравља, пошто је Ургентни центар осудио "ширење панике" о здравственом стању људи после инцидента у Улици краља Милана када је још необјашњен звучно-ваздушни удар уплашио и растерао демонстранте у петнаестоминутном одавању поште настрадалима у Новом Саду. Ургентни центар је навео да је радио "уобичајено", а амбуланте "нису биле преплављене" пацијентима са симптомима "звучног удара". 

Студенти у блокади траже од Лекарске коморе Србије да "сваки здравствени радник који је учествовао у таргетирању пацијената, ускраћивању здравствене неге и политичком етикетирању појединаца, чиме је директно прекршена Хипократова заклетва, одговара за своје поступке", наводи се у саопштењу.

Велики број грађана из целе земље одазвао се на студентски протестни скуп под слоганом "15. за 15" у центру Београда 15. марта. 

Километарске колоне аутомобила су у суботу, 15. марта, од јутарњих часова пристизале у престоницу Србије, а формално организовање дугих пешачких колона ка централним тачкама окупљања почело је нешто после 10 часова ујутру из свих праваца града.

Иако је првобитно Скупштина Републике Србије била најављена за централно место окупљања, Трг Славија је у два наврата током дана проглашен за алтернативно место централног програма скупа "15. за 15", из безбедносних разлога – због окупљених око Удружења Студенти 2.0 који су боравили и тог дана у Пионирском парку.

И поред тога, на више локација у центру Београда дошло је до инцидената и међусобне туче једног дела учесника протеста, а данима после протеста јавност је заинтересована за случај у Улици краља Милана када је петнаестоминутна тишина која је почела у 19.00 прекинута четири минута раније због звучно-ваздушног удара о којем сведоче очевици, међу којима је одређен број затражио лекарску помоћ.

Док се у делу јавности спекулише о употреби звучног средства за разбијање демонстрација, полиција, Војска и БИА, демантују да је тако нешто употребљено 15. марта.  

Београђани су у петак дочекали бициклисте и колоне студената пешака из више градова и крајева Србије који су учествовали у вишедневном маратону "Марш за Србију", како би стигли на велики скуп "15. за 15" у Београду.

Студенти у блокади су 11. марта у 21 сат окончали 22-часовну блокаду улаза у зграду Радио-телевизије Србије у Таковској 10 и Абердаревој 1, која је почела 10. марта, око 22.30. Истовремено, била је блокирана и зграда Радио-телевизије Војводине.

Наставили су са блокадама факултета и ректората после студентско-радничког протеста "Раме уз раме – студенти и радници" који је одржан за викенд. У Нишу је одржан студентски протест "Ружа правде", док су је у Новом Саду био протест под називом "Шта жене знају са јајима".

Два дана раније је организована шетња "Кругом двојке" у Београду и протест испред зграде РТС-а.

Део студената у блокади и грађана који су били на протесту испред РТС-а дошли су до Пионирског парка и скандирали и звиждали окупљенима у Удружењу "Студенти 2.0" који, како наводе, желе да похађају наставу и који су од четвртка под шаторима у Пионирском парку. Кордон полиције стајао је између две групе студената и грађана.

Поред свакодневних протестних шетњи и одавања поште настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, широм Србије, одржан је и велики протест "Студентски едикт" у Нишу, 1. марта, четири месеца после пада надстрешнице у Новом Саду  када су студенти из више праваца у вишедневном маратону пешке стигли у Ниш на протест који је трајао 18 сати.

Студенти траже одговорност за трагедију у Новом Саду 1. новембра, када је 16 особа погинуло, а двоје људи је тешко повређено.

Протест у Нишу уследио је после великог скупа студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу

Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су и 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.

Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици, 1. и 2. фебруара, организована је и студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати

Неколико дана пре, истим поводом, студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.

У међувремену – студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије – настављају и са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.

Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.

Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.

Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија Српске напредне странке у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тада тукли студенте палицама и песницама.  Студенткиња која је том приликом теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.

У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, више приватних факултета и неколико високих струковних школа.

Потписима студентске захтеве су подржали одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије, која је била у тродневном штрајку, а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада подршку пружају и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци.

Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.

Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије.

Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, са једне, и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва са друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.