Извор: РТС

Након протеста испред Генералштаба, студенти и грађани на Ташмајдану; бука испред ПУ у Чачку

Настављају се блокаде, протести и одавање поште страдалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду. Испред Уставног суда, окупљени грађани тражили су оцену уставности Одлуке Владе којом је Генералштабу одузет статус културног добра. Студентски и грађански протест одржан испред Генералштаба. Матуранти Гимназије "Лаза Костић" у Новом Саду блокирали рад те школе. У Крагујевцу протести гимназијалаца и средњошколаца због одлуке директора да школе почну да раде. Седница СО Звездара је скраћена због инцидента у холу зграде. Опозиција тврди да је заинтересованим грађанима онемогућено присуство седници. Неформалне организације Удружена просвета Србије и Удружени родитељи Србије протестовали испред Министарства просвете.

Студенти шетали до Ташмајдана, положени венци на спомен-обележју Милици Ракић

Након одавања почасти жртвама пада надстрешнице на новосадској железничкој станици у 19.50, студенти и грађани су од зграде Генералштаба шетали до Ташмајданског парка, где су положити венце на спомен обележје девојчици Милици Ракић, која је погинула у НАТО бомбардовању 1999. године.

Првобитно је било планирано да демонстранти иду ка Заводу за заштиту споменика културе, али су од тога одустали јер у тој институцији тренутно нема никога. 

Студенти у блокади, такође, најавили су на друштвеним мрежама нови протест "Сви до моста јер је доста - Бранков мост", који ће бити одржан 26. марта од 15 до 18 часова.

Опширније Краће

Одржан први шабачки градски збор, представљени захтеви

На Тргу шабачких жртава вечерас је одржан први шабачки народни збор, на који су позвани сви грађани.

Како је најављено градски зборови функционишу по принципу директне демократије, као пленум, те је свако у могућности да изнесе своје мишљење, као и да даје предлоге и о њима гласа, прилика да народ узме судбину у своје руке, образложила је модератор студенткиња Факултета политичких наука Теодора Радаковић.

На збору су једногласно усвојен дневни ред – усвајање збора као легитимног тела директне демократије у Шапцу и правила збора.

Обратили су се и грађани са својим сугестијама и предлозима међу којима је и ревидирање бирачког списка, блокада моста у Шапцу, предузимање мера против загађивача ваздуха и водотокова.

Проглашени су и захтеви збора: "Испуњавање свих студентских захтева, привођење правди одговорних са шабачког моста пре четири године, да се повуку кључеви града и звање почасни грађанин Александру Вучићу, да се испуне захтеви запослених у Шабачком позоришту".

Изгласан су и наредне акције попут скупа подршке запосленим у позоришту 30. марта, блокада мостова на Сави и блокада моста на Сави 26.03.

Збор је трајао више од сат и по времена, а следећи је заказан 31. марта.

Фото: РТС
Опширније Краће

Грађани праве буку испред Полицијске управе у Чачку

Испред Полицијске управе у Чачку одржан је протест грађана који су правили буку пиштаљкама, вувузелама, ударањем у шерпе и добоше.

Сниматељ: Никифор Вуковић

Комеморативни скуп у Новом Саду у част жртава НАТО агресије

Испред зграде НИС-а у Новом Саду, одржава се комеморативни скуп посвећен жртвама НАТО бомбардовања, који организују студенти у блокади факултета.

Током дана студенти су организовали истим поводом атлетску трку са стартом на Фрушкој Гори дугу 24 километара и бициклистичку комеморативну туру са стартом у Лиманском парку, дугу 35 километара.

У 19.52 почела је 17-минутна тишина, 16 минута за жртве трагедије на железничкој станици и минут за све жртве НАТО бомбардовања.

Окупљени студенти и грађани, изашли су и блокирали раскрсницу код Лиманског парка.

Након тишине, очекују се обраћања студената и наступ хора.

Извештај Тихане Бајић

Протест и иницијални збор грађана у Врању

На позив неформалне групе "Млади с југа", протест грађана у Врању одржан је у центру града, под називом "Ајде да проЗБОРимо".

Окупљање је почело код споменика Чика Мити, где је одржан први иницијални збор грађана у Врању, са акцентом на солидарност, понављајући да подржавају студенте у блокади и све који желе правду и слободу.

Окупљенима су се обратили студенти из Врања, Сурдулице, Лесковца.

На почетку су се сетили НАТО агресије, истичући да жртве никада не треба да заборавимо.

Упознали су, такође, грађане са правилима збора. Прво питање које су упутили окупљенима је било да ли су захтеви студената у блокади испуњени, када је једногласно изгласано да нису и грађани траже да се што пре испуне.

Поједини грађани су јављали за реч и предлагали нове иницијативе, а потом су окупљени кренули у шетњу улицама града.

РТС
Опширније Краће

Два родитељска скупа у Новом Саду раздвајао кордон полиције

Два родитељска скупа испред новосадске Основне школе "Соња Маринковић раздвајао је кордон полиције. Једна група која тражи повратак ђака у школу, налази се у дворишту и испред школе, док су испред кордона који их раздваја, родитељи који подржавају штрајк просветара и студентске захтеве.

Њима су се на скупу придружили и студенти који блокирају факултете. Упркос томе што су два скупа заказана у 16, односно 17 сати, обе групе родитеља биле су ту у исто време.

То је трећи пут да се овакви скупови паралелно одвијају испред новосадских школа. Уз обостране вербалне сукобе, али без већих инцидената, завршена су оба скупа, уз контролу полиције и жандармерије.

Опширније Краће

Студенти у блокади Филозофског факултета у Новом Саду забранили улаз свим запосленима

Студенти у блокади Филозофског факултета у Новом Саду саопштили су да су приморани да пооштре мере блокаде и забране улаз свим запосленима на факултет.

Улаз је дозвољен само студентима уз поштовање мера редарске службе, како наводе, због угрожавања безбедности и непоштовања договореног. Наводе да поједини професори и професорке – у тренутку када су сазнали да су и они угрожени и да им неће бити исплаћене плате – нису показали солидарност са просветним радницима, већ су изабрали "нападе на студенте и угрожавање блокада".

Опширније Краће

Протестна шетња у Бујановцу до градске депоније

Неформална група студената из Бујановца позвала је грађане те општине и суседних места на протест у центру града, где су се око 14 сати окупили и протестном шетњом отишли до градске депоније.

Идеја овог скупа је, како су навели организатори, да грађани заједно покажу забринутост и скрену пажњу на депонију која је проблем већ годинама, често се дешавају пожари у летњим месецима.

Овај протест, кажу, има и еколошки карактер, успут су чистили смеће са улица и поред реке. На овај начин желе да изразе незадовољство грађана са југа Србије, посебно грађана Бујановца. Окупљени грађани поручују да су уз студенте у блокади и да желе боље и праведније друштво.

У току "Протест за Генералштаб", блокиране Немањина и Кнеза Милоша

Почиње протест испред Генералштаба

Студенти у блокади окупљају се испред Генералштаба у Улици кнеза Милоша у Београду. Блокиране и Немањина и Кнеза Милоша. Најављено је да ће у 15 часова почети протест поводом обележавања годишињице НАТО бомбардовања, а због односа власти према комплексу порушеног Генералштаба.

Према плану објављеном на Инстаграму, једна група грађана и студената кренула је од Министарства културе до Уставног суда, док се друга колона креће од Старог сајма и Инжењерске коморе. Те две групе студената и грађана треба да се сретну испред Генералштаба у 15 часова.

Фото: РТС/Радивој Мароевић

Пред Уставним судом, иницијатива за оцену уставности Одлуке Владе којом је Генералштабу одузет статус културног добра

Студенти у блокади и грађани окупили су се испред Уставног суда у Београду. Према раније најављеном плану, Уставном суду би требало да предају иницијативу за оцену уставности Одлуке Владе којом је Генералштабу одузет статус културног добра.

Предвиђно је и држање говора и одавање поште страдалима у НАТО бомбардовању 1999. године.

Према плану објављеном на Инстаграму, једна група грађана и студената кренула је од Министарства културе до Уставног суда, док се друга колона креће од Старог сајма и Инжењерске коморе. Те две групе студената и грађана треба да се сретну испред Генералштаба у 15 часова.

Због инцидента у холу, скраћена седница СО Звездара

Скупштина општина Звездара је саопштила да је по скраћеном поступку одржала седницу којој, како наводи опозиција, није омогућен приступ одборницима опозиције и делу заинтересованих грађана.

Уочи одржавања седнице, дошло је до кошкања окупљених са, како се наводи, припадницима обезбеђења у холу зграде, а ситуација се смирила по доласку полиције. МУП истражује све околности догађаја, наводи се у одговору полиције Интернет порталу РТС-а.

Опозиционим одборницима је после инцидената накнадно омогућен улазак, али су они одбили да, како истичу, приступе седници без могућности да њој присуствују и грађани.

Присуство седницама Скупштине је дозвољено. Због ограниченог броја места, препоручује се да се присутво најави генералном секретару Скупштине. Интернет портал РТС-а питао је Градску општину Звездара да ли је било места да заинтересовани грађани присуствују седници и да ли им је онемогућен приступ сали. Из Општине су поручили да ће одговорити у току дана.

Видео: Фонет
Марко Драгославић

Студенти и средњошколци блокирали пут Александровац–Крушевац

Студенти Жупе и ученици Средње школе "Свети Трифун“ блокирали су регионални пут Александровац–Крушевац код улаза у средњу школу.

Блокада је почела у 11.15 обраћањем студента Бранка Милетића, који је прочитао писмо подршке студената Жупе професорима и ученицима који су у бојкоту наставе.

Матурант Огњен Џамић упутио је захвалност професорима и ученицима који су у штрајку готово четири месеца.

Заједнички је став окупљених да мора да престане притисак на професоре и ученике који су у штрајку. У 11.52 одржано је 17 минута ћутње, 16 минута за настрадале у паду надстрешнице у Новом Саду и минут за настрадале у НАТО агресији на СРЈ. Скуп је обезбеђивала полиција и није било инцидената.

Опширније Краће

Тишина и блокада раскрсница у Шапцу

У Шапцу је и данас била блокирана раскрсница у центру код Библиотеке и Музеја. Уз студенте и матуранте у блокади, застали су и просветни радници, грађани.

Шеснаестоминутном тишином одали су пошту настрадалима у паду надстрешнице Железничке станице у Новом Саду. 

Протест испред Министарства просвете

Неформалне организације Удружена просвета Србије и Удружени родитељи Србије протестују испред Министарства просвете.

Скуп подржавају и студенти у блокади.

На протесту "За здраво и безбедно образовање" могли су се чути и захтеви Удружених родитеља Србије. Први захтев је испуњавање свих студентских, али и захтева просветних радника како би се деца вратила у школе.

Други је безбедност деце.

Трећим захтевом се тражи увид у целокупну документацију у вези са дигитализацијом у образовању, зато што како кажу у овом удружењу сумњају на корупцију.

Просветни радници, родитељи и ђаци који учествују данас на протесту испред Министарства просвете у Београду одржали су шеснаестоминутну тишину за жртве пада надстрешнице Железничке станице у Новом Саду.

Акција тишине завршена је поруком "Слава им" и аплаузом, након чега су окупљени наставили да праве буку.

 

Фото: Фонет
Милена Влајић

У Крагујевцу протести средњошколаца због одлуке директора да школе почну да раде

Ученици средњих школа у Kрагујевцу – Економске и Друге гимназије – штрајковали су јутрос у 7.30 зато што су директори позвали на наставу, а форум матураната је одлучио да се блокаде наставе.

 

РТС/

Матуранти блокирали Гимназију "Лаза Костић" у Новом Саду

Матуранти Гимназије "Лаза Костић" у Новом Саду јутрос су блокирали рад ове школе због, како кажу, притиска који њихови професори трпе дуже време.

Професорима школе стигло је обавештење да се од данас креће настава редовним часовима, упркос томе што је претходно више од седамдесет одсто професора изгласало обуставу.

Ову одлуку су донели након вишенедељног притиска на професоре у обустави наставе. Професорима Лазине гимназије претходне седмице стигло је обавештење да се од данас, 24. марта, креће са редовним часовима, иако је претходно изгласана обустава наставе од стране 73 одсто професора.

Ученици су поручили да је школа њихова и да неће дозволити да од њих буде "украдена", те да ван учионица данас уче најважнију лекцију.

Они ће, како тврде, остати уз студенте до испуњења свих њихових захтева, јер су и они ступили у блокаду из истих разлога. Након што су прогласили блокаду, матуранти су позвани на разговор код директорице школе.

Студенти у блокади настављају са акцијама док њихови захтеви не буду испуњени. Протестују четири и по месеца, тражећи одговорност за пад надстрешнице у Новом Саду и погибију 16 људи. У недељу 23. марта у Новом Саду је био Дан жалости због смрти Вукашина Црнчевића који је после четири месеца и три недеље подлегао повредама задобијеним у паду надстрешнице.

У Чачку је истог дана одржан протест грађана на који су их позвали студенти Факултета техничких наука у блокади због догађаја од суботе 22. марта на Градском тргу када су, како су навели, нападнути студенти тог факултета. Неколицина учесника протеста разбила је врата градске управе у Чачку и накратко ушла у зграду. Полиција је саопштила да је идентификовано шест особа. Окупљени су током протеста шетали градским улицама, правили буку и гађали јајима седиште градског одбора СНС-а.

У Нишу је у петак увече 21. марта дошло до инцидента испред места где је требало да буде одржана трибина Српске напредне странке. Окупљени грађани су чланове СНС-а гађали јајима, каменицама и поливали водом. Нападнут је градоначелник Ниша Драгослав Павловић као и други чланови СНС-а који су хтели да присуствују страначкој трибини. Тада су приведена и тројица студената

Студенти су претходних дана пружили и подршку просветарима који су протестовали испред Министарства просвете и зграде РТС-а у среду 19. марта. Просветни радници траже од Јавног сервиса да о њиховим захтевима извештава објективно, истинито и правовремено, као и да "стану на страну грађана" и извештавају о њиховим захтевима у Другом дневнику. Протест су подржали и средњошколци али и део радника РТС-а.

Запослени на Медицинском факултету у Београду ступили су у штрајк који ће, како су рекли, трајати до испуњења студентских захтева.

Студенти и грађани су у понедељак 17. марта након Ургентног центра у Београду, протестовали испред Министарства здравља пошто је Ургентни центар осудио "ширење панике" о здравственом стању људи после инцидента у Улици краља Милана када је још необјашњен звучно-ваздушни удар уплашио и растерао демонстранте у петнаестоминутном одавању поште настрадалима у Новом Саду. Ургентни центар је навео да је радио "уобичајено", а амбуланте "нису биле преплављене" пацијентима са симптомима "звучног удара". 

Студенти у блокади траже од Лекарске коморе Србије да "сваки здравствени радник који је учествовао у таргетирању пацијената, ускраћивању здравствене неге и политичком етикетирању појединаца, чиме је директно прекршена Хипократова заклетва, одговара за своје поступке", наводи се у саопштењу.

Велики број грађана из целе земље одазвао се на студентски протестни скуп под слоганом "15. за 15" у центру Београда 15. марта. 

Километарске колоне аутомобила су у суботу, 15. марта, од јутарњих часова пристизале у престоницу Србије, а формално организовање дугих пешачких колона ка централним тачкама окупљања почело је нешто после 10 часова ујутру из свих праваца града.

Иако је првобитно Скупштина Републике Србије била најављена за централно место окуљања, Трг Славија је у два наврата током дана проглашен за алтернативно место централног програма скупа "15. за 15", из безбедносних разлога – због окупљених око Удружења Студенти 2.0 који су боравили и тог дана у Пионирском парку.

И поред тога, на више локација у центру Београда дошло је до инцидената и међусобне туче једног дела учесника протеста, а данима после протеста јавност је заинтересована за случај у Улици краља Милана када је петнаестоминутна тишина која је почела у 19.00 прекинута четири минута раније због звучно-ваздушног удара о којем сведоче очевици међу којима је одређен број затражио лекарску помоћ.

Док се у делу јавности спекулише о употреби звучног средства за разбијање демонстрација, полиција, Војска и БИА демантују да је тако нешто употребљено 15. марта.  

Београђани су у петак дочекали бициклисте и колоне студената пешака из више градова и крајева Србије који су учествовали у вишедневном маратону "Марш за Србију", како би стигли на велики скуп "15. за 15" у Београду.

Студенти у блокади су 11. марта у 21 сат окончали 22-часовну блокаду улаза у зграду Радио-телевизије Србије у Таковској 10 и Абердаревој 1, која је почела 10. марта, око 22.30. Истовремено, била је блокирана и зграда Радио-телевизије Војводине.

Наставили су са блокадама факултета и ректората после студентско-радничког протеста "Раме уз раме – студенти и радници" који је одржан за викенд. У Нишу је одржан студентски протест "Ружа правде", док су је у Новом Саду био протест под називом "Шта жене знају са јајима".

Два дана раније је организована шетња "Кругом двојке" у Београду и протест испред зграде РТС-а.

Део студената у блокади и грађана који су били на протесту испред РТС-а дошли су до Пионирског парка и скандирали и звиждали окупљенима у Удружењу "Студенти 2.0" који, како наводе, желе да похађају наставу и који су од четвртка под шаторима у Пионирском парку. Кордон полиције стајао је између две групе студената и грађана.

Поред свакодневних протестних шетњи и одавања поште настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, широм Србије, одржан је и велики протест "Студентски едикт" у Нишу, 1. марта, четири месеца после пада надстрешнице у Новом Саду  када су студенти из више праваца у вишедневном маратону пешке стигли у Ниш на протест који је трајао 18 сати.

Студенти траже одговорност за трагедију у Новом Саду 1. новембра, када је 16 особа погинуло, а двоје људи је тешко повређено.

Протест у Нишу уследио је после великог скупа студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу

Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су и 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.

Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици, 1. и 2. фебруара, организована је и студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати

Неколико дана пре, истим поводом, студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.

У међувремену – студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије – настављају и са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.

Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.

Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.

Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија Српске напредне странке у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тада тукли студенте палицама и песницама.  Студенткиња која је том приликом теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.

У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, више приватних факултета и неколико високих струковних школа.

Потписима студентске захтеве су подржали одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије, која је била у тродневном штрајку, а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада подршку пружају и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци.

Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.

Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије.

Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, са једне, и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва са друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.

 
Читај ми!