петак, 20.09.2024, 05:50 -> 05:59
Шта са дететом после школе, како је организована настава у боравку
Шта са дететом када се заврши настава, питање је које мучи многе родитеље ученика нижих разреда. Од 166 основних школа, продужени боравак је организован у 111. После пада десетогодишњака с прозора у школи "Бановић Страхиња" на Чукарици, екипа Београдске хронике је истраживала како је тај облик наставе организован и које су све активности предвиђене за ученике.
У једној учионици у Основној школи "Драгојло Дудић" заједно су у боравку ђаци првог и трећег разреда, свако на свој страни. Са њима раде две учитељице.
"Након наставе деца су имала слободне активности, бавили се мало спортом, одморили се од наставе и сада присуствујемо изради домаћих задатака. Нехомогена је група, свако дете захтева додатну пажњу и ангажовање, један учитељ је посвећен деци првог разреда, а други учитељ деци другог разреда. Тако да су потребе све покривене“, каже Даниела Павић, директорка ОШ "Драгојло Дудић".
У Основној школи "Карађорђе" скоро 1.000 ђака у 35 одељења. Имају шест група у продуженом боравку, за ученике од првог до четвртог разреда.
"Кад завршите са класичном наставом онда идете у продужени боравак и тамо радите домаћи. Они такође имају неке слободне активности, али то је више у виду дружења, друштвених игара, сређивања дворишта, неких хуманитарних акција, радионица", истакла је Оливера Кошанин, помоћница директора ОШ "Карађорђе".
Какав програм имају "целодневци"
Продужени боравак у школама је од седам до 17 сати, а негде постоји и целодневна настава.
"Нама су прво један и друго један такозвани целодневци, такође то је један облик образовно наставног рада који је сличан, а опет је различит на неки начин од боравка. Целодневци иду само пре подне значи први и други разред имају две учитељице и равномерно распоређене наставне активности на те две учитељице. Њима почиње настава у осам сати, завршава се у 15 и 30", објашњава Обрад Дракулић, директор ОШ "Карађорђе".
Које услове треба школа да испуни за боравак
Иницијативу подноси Савет родитеља, а Наставно веће и школски одбор елаборат прослеђују Минстарству просвете. Потом на терен излази просветна инспекција која провера да ли су сви услови испуњени.
"Бројеви који се односе за формирање боравка и за формирање целодневне наставе они варирају, зависе пре свега од одељења, колико одељење има ученика, најоптималније је да буде 25 и на тај број иде један до два наставника, зависно како је организован боравак", указује председник актива директора школа Новог Београда Дарко Егер.
У Београду има 166 основних школа, а продужени боравак је организован у 111.