Србија на вези - портрети: Марко Лопушина, 2. део

Према истраживањима Марка Лопушине српско национално биће данас чини 10,5 милиона људи који живе у 159 држава света.

Марко Лопушина је новинар и публициста. Најбоље ћемо га описати ако кажемо да је историчар српског расејања коме је посветио више од хиљаду чланака и дведесет пет књига.

Марков новинарски стаж дуг је пет деценија, а живот Срба у расејању истражује четири деценије! Једини је аутор који се на овогодишњем Сајму књига у Београду представио са три издања, од којих су два посвећена животу Срба ван матице.

Српска историја се исписује пет векова заједно са историјом Русије и Аустрије. Марко нам прича да постоји 150.000 српских топонима, од Аљаске и Аустралије, преко америчког континента, Азије, Африке и Европе. Своја сазнања сабрао је у Енциклопедију српске дијаспоре коју је поделио у три тома. Први део је посвећен Србима у прекоморским земљама, други Србима у Европи и трећи који је представљен на Сајму књига, говори о нашем народу који живи на Балкану.

На питање колико Срба живи на простору Блакана, Марко нам одговара да све зависи од тога "ко броји"... Какав је положај Срба у околним замљама, зашто им у Словенији у којој су аутохтони народ није, а у Мађарској јесте признат статус националне мањине...

Шта нам показују политичка збивања а шта сам живот? Иако за Беч кажемо да је главни град српске дијаспоре и Аустријанци нас сматрају странцима који су се најбоље уклопили, српска црква у тој замљи нема статус верске заједнице...

Марко Лопушина је сарадник САНУ, Одбора за исељеништво Матице српске, Академије републике Српске и Српског института у Вашингтону. Аутор је више од стотину књига о дијаспори, тајним службама, полицији и мафији. Због изузетне посвећености и темељног истраживања расејања добитник је бројних признања. Издвајамо - Орден Вука Караџића који му је доделила Заједница Србије и Црне Горе, затим Орден Савеза бораца Првог и Другог светског рата, Теслину златну медаљу, Златну значку Културно просветне заједнице Србије и Златну медаљу за заслуге Републике Србије.

Уредник емисије Тамара Дрезгић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње