Извор: РТС

Ватерполисти Србије поражени од Мађарске у последњем мечу групне фазе

Ватерполо репрезентација Србије поражена је у последњем колу групне фазе олимпијског турнира од селекције Мађарске 17:13. Србија ће у четвртфинале са четврте позиције из групе Б.

Ватерполо репрезентација Србије је коло пре краја групне фазе олимпијског турнира обезбедила пролаз у четвртфинале.

"Делфини" су освојили четврто место у групи Б са шест бодова, а у четвртфиналу Олимпијских игара надметаће се са првопласираном селекцијом из групе А. Мађарска је освојила треће место и играће са другим тимом из друге скупине.

Србија је одлично започела меч против Мађарске, успела је лако да пронађе ефикасно решење за вођство које је резултовало 4:2 на крају прве деонице.

Ипак, пад у игри Србије помогао је Мађарима да преокрену резултатски ток. Мађари су почетком друге четвртине стигли до изједначења, 4:4, а онда су заиграли ангажованије и прво полувреме су решили у своју корист резултатом 9:7.

Мађарска није дозвољавала осцилације у игри, већ је наставила са добром и сигурном игром, а у последњу четвртину је ушла са вођством од 15:9. Мађарска је на крају била боља резултатом 17:13.

Најефикаснији у селекцији Србије био је Душан Мандић са пет голова, док је Милош Ћук забележио три. У тиму Мађарске најбољи су били Јанош Фекете и Герго Заланки, који су постигли по четири гола.

Преостали мечеви петог кола групе Б биће одиграни касније данас, а састаће се:
Аустралија - Јапан (13.35)
Француска - Шпанија (20.05).

Парови четвртфинала Олимпијских игара биће познати по завршетку свих мечева групне фазе, а дуели ће бити одиграни 7. августа.

Крај меча, Србија - Мађарска 13:17

Србија је поражена у последњој утакмици групне фазе на олимпијском турниру.

6' Последња четвртина, Србија - Мађарска 13:17

Милош Ћук је реализовао петерац.

5' Последња четвртина, Србија - Мађарска 12:17

Мађари одржавају предност, лако долазе до гола Србије и притом су веома прецизни. Ерик Молнар се уписао у стрелце.

4' Последња четвртина, Србија - Мађарска 12:16

У финишу напада бриљантни Душан Мандић је сјајно шутирао ка голу Мађарске и постигао погодак.

3' Трећа четвртина, Србија - Мађарска 11:16

Никола Дедовић је шутирао са десног кирла у супротан угао голмана Мађарске.

3' Последња четвртина, Србија - Мађарска 10:16

Заланки још једном снажно шутира право у гол Србије. Мађарска је на прагу тријумфа и трећег места, док ће "делфинима" припасти четврта позиција у групи Б.

2' Последња четвртина, Србија - Мађарска 10:15

Одличан ударац Николе Јакшића с дистанце. Србија је голом отворила одлучујући деоницу меча.

Почела је последња четвртина...

Промена на голу Србије, али и Мађарске, Сома Вогел је окончао меч, као и Радослав Филиповић, уместо њих браниће Марк Атила Банаи и Владимир Мишовић.

Крај треће четвртине, Србија - Мађарска 9:15

Још једна лоша четвртина Србије на овом олимпијском турниру. Мађарска је кажњавала све грешке "делфина" у дефанзиви и успела да дође надомак новог тријумфа.

8' Трећа четвртина, Србија - Мађарска 9:15

Фекете је реализовао брзу и добру игру Мађарске.

7' Трећа четвртина, Србија - Мађарска 9:14

Страхиња Рашовић је испод подигнутих руку Мађара успео да дотури лопту до Вица који је спровео лопту у мрежу ривала.

Србији недостаје ангажована одбрана, у нападу проналази решења, али је дефанзивно веома слабашна.

7' Трећа четвртина, Србија - Мађарска 8:14

Још један контранапад Мађарске и сигуран ударац Вигварија за убедљиво вођство против Србије.

5' Трећа четвртина, Србија - Мађарска 8:13

Мађари кажњавају и најмању грешку у одбрани. Заланки је стигао до трећег гола и делује да ће Мађарска и ову четвртину реализовати у своју корист.

5' Тајм-аут Мађарске 8:12

Селектор Мађарске Золт Варга је затражио тајм-аут.

4' Трећа четвртина, Србија - Мађарска 8:12

Страхиња Рашовић - Душан Мандић, одлично функционише ова веза играча. Мандић колико-толико резултатски одржава "делфине" на овој утакмици.

4' Тајм-аут Србије - 7:12

Селектор Урош Стевановић затражио је тајм-аут. Поделио је савете ватерполистима и вероватно ће напади у наставку ићи преко Мандића.

3' Трећа четвртина, Србија - Мађарска 7:12

Мартон Вамош је интелигентно искористио прекршај над њим, сјајно се издигао и погодио гол.

2' Трећа четвртина, Србија - Мађарска 7:11

Србија је игра с два играча мање. Вигвари је додао лопту до Јаншика који је лако спустио лопту у мрежи.

1' Трећа четвртина, Србија - Мађарска 7:10

Фекете је вредан и поред тога што постиже голове за тим, он одлично конципира и игру Мађарске.

Почела је трећа четвртина...

Мађарска је трећи пут стигла до прва до лопте.

Крај друге четвртине, Србија - Мађарска 7:9

Србија је другу деоницу утакмице играла веома лоше у дефанзиви. Приметан пад искористили су ривали и серијом од четири узастопна гола стигли до преокрета. Потом су одржавали предност.

8' Друга четвртина, Србија - Мађарска 7:8

Залаки Герго је пронашао рупу у одбрани Србије, а претходно се добро позиционирао постигао је други гол на мечу.

7' Друга четвртина, Србија - Мађарска 7:7

Незаустављиви и неустрашиви Душан Мандић доноси изједначење. Мандић је постигао трећи гол на мечу из четири покушаја.

Ударцем је изнеднадио чувара мреже Мађарске и ухватио га неспремног.

6' Друга четвртина, Србија - Мађарска 6:7

Неумољиви ветеран Денеш Варга је одлично шутирао ка голу Србије и био прецизан с дистанце.

6' Друга четвртина, Србија - Мађарска 6:6

Узбудљива дешавања у базену, Страхиња Рашовић је одлично реаговао у контри и постигао први гол данас.

5' Друга четвртина, Србија - Мађарска 5:6

Мандић је постигао гол с петерца. Одлучан и снажан шут донео је Србији први погодак у другој четвртини.

5' Друга четвртина, Србија - Мађарска 4:6

Мађарска тренутно води 4:0 у другој деоници. Велики пад у игри Србије у другом делу меча у оба правца. Кристијан Манхерц је искористио непажњу одбране и стигао до поготка.

4' Друга четвртина, Србија - Мађарска 4:5

Мађарска доминира у базену у првом делу друге четвртине. Адам Нађ је повећао серију постигнутих голова Мађарске у другој деоници.

2' Друга четвртина, Србија - Мађарска 4:4

Мађари су стигли до изједначења. Приметан је пад у дефанзивној игри Србије. Герго Заланки је био неумољив с дистанце.

1' Друга четвртина, Србија - Мађарска 4:2

Фекете се мајсторски ослободио тројице играча Србије и потом постигао гол. Мађари ће извесно ову деоницу почети нешто организованије и снажније.

Почела је друга четвртина...

Први до лопте је стигао Вигвари и донео нови први напад Мађарима.

Крај прве четвртине, Србија - Мађарска 4:2

Србија је успела да дође до предности захваљујући сјајној и организованој одбрани, али и доброј концепцији напада. Вероватно ће Мађарска у наставку утакмице бити агресивнија у дефанзиви.

8' Прва четвртина, Србија - Мађарска 4:2

Немања Вицо је маестрално убацио лопту у гол Мађарске. Сјајна реализација напада Србије, одлична концепција која је донела предност у финишу првог дела игре.

6' Прва четвртина, Србија - Мађарска 3:2

Душан Мандић је искористио додавање Виктора Рашовића и без много размишљања упутио шут који је затресао мрежу ривала. Мандић је постигао 16. гол на турниру и сада је усамљен на листи најбољих стрелаца на турниру.

5' Прва четвртина, Србија - Мађарска 2:2

У игри с играчем више Мађарска је релизовала акцију у финишу. Мартон Вамош је неколико пута оклевао, а потом испалио снажан ударац у ближи угао гола.

5' Прва четвртина, Србија - Мађарска 2:1

Опет Милош Ћук, искористио је спуштене руке у мађарској одбрани и релиуовао ударац с дистанце. Сома Вогел је само гледао како лопта улази у његов гол.

4' Прва четвртина, Србија - Мађарска 1:1

Одличан ударац Милоша Ћука у горњи десни угао гола Мађарске.

3' Прва четвртина, Србија - Мађарска 0:1

Мађарска је искористила лош напад Србије и стигла до контранапада који је реализовао Герго Фекете. Радослав Филиповић је био немоћан.

2' По два напада на обе стране без реализације - 0:0

Добра одбрана је кључна за тријумф на овом мечу. Србија и Мађарска су оштро започеле дефанзивну игру, а по два напада нису екипе реализовале. Игра се интензивно, брзо и веома енергично.

Почео је меч

Први до лопте је допливао Силард и обезбедио је први напад Мађарима.

Поздрављање ватерполиста...

По завршетку церемоније интонирања химни, ватерполисти су кренули једни ка другима. Ускоро ће ривали бити у базену.

Интонирање химни...

Мађарима је припала част да први чују звуке своје химне "Боже благослови Мађаре". По завршетку почела је "Боже правде" химна Србије.

Представљање ватерполиста...

Почело је представљање ватерполиста Србије и Мађарске.

Варга константа мађарског ватерпола

Денеш Андор Варга рођен је 29. марта 1987. године, а тренутно наступа у родној земљи за Ференцварош.

Варга је био део ватерполо репрезентације Мађарске која је освојила златну медаљу на Олимпијским играма у Пекингу 2008, заједно са старијим братом Данијелом. Ово су му пете узастопне Игре, а у Паризу до сада је постигао пет голова.

Tanjug/AP Photo/Luca Bruno

Мађарска је ватерполо велесила

Ватерполо репрезентација Мађарске сматра се највећом светском силом у историји ватерпола, пошто је освојила 16 олимпијских и 12 светских, 26 европских медаља од чега су 13 пута били најбољи.

На Олимпијским играма први пут је наступила 1912. године у Стокхолму, а прву медаљу - сребро освојила је 1928. године у Амстердаму, а прву златну медаљу 1932. године у Лос Анђелесу.

Ретроспектива - лондонска бронза и Прлаиновићеви голови

Тим Србије у периоду од Пекинга до Лондона претрпео је промене, због смене генерација, те у Лондону није било Шапића, Шефика, Ћирића, Пековића, Вујасиновића и Савића. Селектор Удовичић је још једном покушао да дође до златне медаље.

Састав Србије на Играма у Лондону: Слободан Соро, Душан Мандић, Живко Гоцић, Вања Удовичић, Алекса Шапоњић, Душко Пијетловић, Слободан Никић, Милан Алексић, Никола Рађен, Филип Филиповић, Андрија Прлаиновић, Стефан Митровић и Гојко Пијетловић.

У групној фази Србија је била изузетно добра, са првог места је изборила четвртфинале и то са скором од четири победе и једним ремијем.

У дуелу за полуфинале пала је Аустралија, али игра није била убедљива као у претходној фази турнира, те су "делфини" с резултатом 11:8 дошли на мегдан светском прваку Италији која је демонстрирала снагу и обезбедила финале.

Дуел за бронзу у Лондону била је реприза меча из Пекинга. Црна Гора била је жељна реванша и током већег дела утакмице била је бољи ривал. У финишу, Црногорци су имали предност од три гола - 11:8.

На сцену је онда ступио Филиповић са два маестрална гола, а пратио га је Никић, чиме је велика предност била анулирана. Златан гол вредан бронзе дело је Вање Удовичића који је ставио тачку на меч - 12:11.

Слободан Соро био је посебно расположен на утакмици за треће место, а Андрија Прлаиновић је са 22 гола на турниру проглашен за најбољег стрелца.

Екипа Мађарске за Игре у Паризу

Састав Мађарске за Игре у Паризу: Сома Вогел, Данијел Анђал, Кристијан Манхерц, Ерик Молнар, Мартон Вамош, Адам Нађ, Герге Заланки, Герго Јанош Фекете, Винce Пал Вигвари, Денеш Варга, Силард Јаншик, Балаж Хараи, Марк Атила Бањаи.

Селектор Мађарске је Жолт Варга, некадашњи легендарди ватерполиста, његови помоћници су Њеки Балаж Адам и Андраш Гардоњи.

Састав Србије на Олимпијским играма

Тим Србије за Игре у Паризу: Радослав Филиповић, Владимир Мишовић, Димитрије Страјо Ристичевић, Душан Мандић, Виктор Рашовић, Никола Дедовић, Никола Јакшић, Сава Ранђеловић, Радомир Драшовић, Петар Јакшић, Страхиња Рашовић, Милош Ћук, Немања Вицо, Немања Убовић и Ђорђе Лазић.

Селектор је Урош Стевановић, његови помоћници су: Дарко Билић и Стефан Ћирић.

Мађари попут Србије

Ни Мађари нису играли у складу са традицијом и својим реномеом. Као и српски ватерполисти, дозволили су себи поразе од Аустралије и Шпаније, па ће данашња утакмица бити директан дуел за треће место у групи Б и, бар на папиру, нешто лакшег противника у четвртфиналу.

Србија половична - две победе и исти број пораза

- Ватерполисти Србије савладали су селекцију Јапана 16:15 у првом мечу на Олимпијским играма.

Душан Мандић је предводио тим са седам голова, а по два су дали Никола Дедовић, Виктор Рашовић и Никола Јакшић. Страхиња Рашовић, Немања Вицо и Радомир Драшовић дали су по један гол.

- У другом колу, помало изненађујуће, Србија је поражена од селекције Аустралије 8:3. Душан Мандић је постигао два, а Никола Дедовић један гол.

- Србија је у трећој рунди парирала Шпанији све до последње деонице, те је уписала пораз од 15:11.

Најефикаснији у селекцији Србије био је Мандић са четири гола. По два пута у листу стрелаца уписали су се Милош Ћук, Никола Јакшић и Немања Убовић.

- Србија је у мечу одлуке о наставку такмичења на Играма савладала селекцију Француске 15:8 у четвртом мечу групне фазе олимпијског турнира.

Најефикаснији у репрезентацији Србије били су Душан Мандић, Страхиња Рашовић, Радомир Драшовић и Немања Убовић са по два гола.

Србија двоструки освајач златне медаље на Играма

Ватеполисти Србије играју седми узастопни турнир на Олимпијским играма, а од тога на последња два били су шампиони.

Србија је 2016. и 2021. године освојила златне медаље на Олимпијским играма у Рио де Жанеиру и Токију.

Рачунајући период након самосталности државе, ово је пети наступ селекције Србије на олимпијском турниру у ватерполу.

Пропозиције такмичења у ватерполу

Такмичење у ватерполу направљено је у две фазе, прва прелиминарна (групна) и елиминациона рунда такмичења. У мушкој категорији по шест екипа смештено је у две групе - А и Б из којих ће по четири екипе изборити даљи ток надметања.

Најбољи из А групе играће против четвртопласиране селекције у Б групи. Други са трећим и трећи са другим тимом из супротне скупине. После групне фазе уследиће четвртфинални мечеви, потом полуфинални и финале.

У женској конкуренцији такмичење је формирано на исти начин, с тим што по пет екипа чине групе и то што ће на крају групне фазе по једна из обе завршити надметање.

Ла дефенс арена, пред завршницу такмичења

Досадашње утакмице Србија је играла у Центру за водене спортове, а сада ће играти у Ла дефенсе арена је вишенаменска затворена арена у Нантеру, западном предграђу Париза.

Ватерполо је један од најстаријих екипних спортова на савременим олимпијским играма, јер је у програм уврштен истовремено кад и рагби, 1900. године, прво у виду такмичења међу клубовима, а затим и турнира међу државама од 1908. године.

Тек у Сиднеју 2000, век касније, женско такмичење је уведено на ОИ.

Европске репрезентације су годинама доминантне у мушком ватерполу и освајали су злато на сваком издању Игара од 1908.

Мађарска је на врху табеле најсјајнијих одличја за мушкарце са 16 медаља (укључујући девет златних). Женски ватерполо је на Ои је још увек у повоју, али Сједињене Државе су актуелни троструки шампиони након што су освојили злато у Лондону 2012, Рију 2016 и Токију 2021.

Стање у групи Б уочи петог кола

Ватерполисти Србије се на Олимпијским играма у Паризу такмиче у групи Б са Аустралијом, Француском, Мађарском, Јапаном и Шпанијом.