Извор: РТС

НБА у Манили, Канађани преко Американаца до бронзе

Кошаркаши Канаде освојили су прву медаљу на Светским првенсвима после узбудљиве утакмице и победе у продужетку против САД 127:118. У последњим секундама меча Микел Бриџис је погодио тројку за продужетак после промашеног слободног бацања, али у додатних пет минута бољи су били Канађани.

У револверашком обрачуну у Манили, Канађани су победили САД 127:118 и тако стигли до прве медаље на Мундобаскетима

Канада је играла боље у првој четвртини, а највећу предност имала је у деветом минуту када је било 34:21.

Селекција САД-а је заиграла ангажованије у наставку меча, а серијом од 19:2 изабраници Стива Кера су повели у 13. минуту 40:36.

Екипе су се потом смењивале у вођству, а прво полувреме је завршено предношћу Канаде резултатом 58:56.

Канада је у првом делу треће четвртине имала предност од шест до 10 поена, али су Американци у 25. минуту пришли на минус два, 70:72.

Селекција "јаворог листа" је успела да одбије налет Американаца, а у 30. минуту било је 91:80. Канада је боље ушла у последњу четвртину и повела 94:84, али су Американци за свега неколико минута направили преокрет и повели 96:94.

Екипе су се потом смењивале у вођству, а ушло се у неизвесну завршницу.

Канада је четири секунде пре краја меча имала вођство од 111:107.

Тада је на линију слободних бацања стао амерички кошаркаш Микал Бриџис. Он је погодио прво слободно бацање, а намерно је промашио друго. Бриџис је први стигао до лопте, а онда је погодио тројку 0,6 секунди пре краја утакмице за 111:111.

Канада је имала последњи напад, али није успела да погоди и ушло се у продужетке.

У додатних пет минута Канађани су играли боље и заслужено стигли до победе и прве медаље у историји Светских првенстава.

У финалу Мундобаскета од 14.40 часова ће играти селекције Србије и Немачке.

Крај меча! Канада је бронзана

Канада је победила САД у борби за треће место и тако освојила прву медаљу на Светским првенствима.

Најефикаснији код победничке екипе је био Брукс са 39 поена, док се код Американаца истакао Едвардс са 24.

Берет за бронзу, 124:115

Тајм - аут САД.

45' Лош напад Канађана

Американци немају кош из игре у продужетку.

Пред улазак у последњи 60 секунди, Канада не користи напад јер Брукс промашује из тешке ситуације. Напад је био лоше организован.

44' Канађани прецизни у нападу, Американци често на линији за слободна бацања

Канада игра агресивну одбрану што доводи до тога да играчи САД-а искључиво дају поене са линије пенала.

42' Гилџес - Александер везује седам поена

Води Канада 118:112.

Гилџес - Александер убацује седам узастопних поена и једини је стрелац у продужетку за Канаду.

Американци поентирају са линије за слободна бацања.

Продужеци! Американци су се извукли, Олиник промашује победу

Кели Олиник је промашио са девет метара за три поена и утакмица одлази у продужетак.

Нерешено! 111:111, Бриџис за продужетак

После промашеног бацања Бриџиса, исти играч хвата скок у нападу и погађа тројку за продужетак.

40' Гилџес - Александер погађа, а на другој стрни Едвардс промашује

Брукс хвата скок у одбрани и погађа два слободна бацања.

40' Нерешено, последњи минут

Једно слободно бацања промашује Брукс, 107:107.

39' Води САД

Седма тројка Дилона Брукса, поново води Канада.

У следћем нападу Едвардс погађа за два.

38' Бриџис погађа тројку уз фаул

Воде САД после поготка Бриџиса уз фаул на шуту за три поена.

Промашује додатно слободно бацање.

37' Доста греше Канађани, 102:100

Сада се игра поен за поен.

Канада из офанзивног скока не користи додатни напад јер Гилџес - Александер прави фаул.

Американци поентирају из контра напада.

36' Берет доноси предност Канађанима, 100:98

Из контра напада Ар Џеј Берет постиже два поена и Канада прелази у вођство.

САД нису реализовале неколико узастопних напада, па Кер тражи тајм - аут.

35' Стали су Канађани у нападу, а Едвардс све погађа

Ентони Едвардс доноси предност Американци после дужег времена.

Међутим, из контре поентира Дорт.

Напади Канађана делују споро, док лопта код Американаца иде брзо и проналазе отворене шутеве, али не поентирају.

Резултатска "клацкалица".

33' Серија Американаца 10:0

Поенима Ривса, тројкама Халибартона и Едвардса САД изједначују резултат, 94:94.

Селектор Канаде, Фернандез тражи тајм - аут.

32' Канада агресивна у одбрани, Американци губе лопте

Два брза фаула за играче Канаде.

Боби Портис погађа оба слободна бацања.

У следећем нападу Еџим губи лопту, Ривс то не користи и промашује тројку.

Следи неколико нереализованих напада Американаца, па Стив Кер тражи тајм - аут.

Крај треће четвртине, 91:82

Канађани су увећали предност коју су имали на полувремену, највише због добре одбране коју су одиграли.

Канада је промашила само једно бацање, а шутирају скоро 50 одсто шута за три. Гилџес - Александер је решавао већину напада.

На другој страни паркета Ентони Едвардс је постигао 12 поена у трећој деоници, али то није било довољно, па Американци и даље губе.

28' Канада увећава предност

Чврсту одбрану игра Канада, а Бобију Портису после гледања поновљеног снимка, судије досуђују неспортску личну грешку у нападу.

У додатном нападу Брукс промашује прву тројку на утакмици, а Едвардс на другој страни паркета погађа само једно слободно бацање. Међутим, у следећем нападу поентира.

Олиник тројком одржава предност Канаде.

26' Смањују заостатак Американци

САД хватају прикључак, стижу на један посед заостатка.

Иако се играју јаче одбране, обе екипе су расположене, реализују неколико узастопних напада, што за два, што за три поена.

24' Серија Канађана 9:2

Канађани боље отварају друго полувреме серијом 9:2. Брукс погађа своју шесту тројку из исто толико покушаја.

Американци тешко поентирају из постављеног напада.

Меч је настављен!

Први напад у другом полувремену има Канада.

Крај друге четвртине - 58:56

Американци су имали благу предност у финишу друге деонице, све до две везане тројке Брукса у последњем минуту. Захваљујући његовом сјајном шутерском издању Канађани имају резултатски плус 58:56.

Брукс је постигао 21 поен у првом полувремену, шутирајући тројке без промашаја 5/5. Шеј Гилџес-Александер га прати са 11 поена.

Код Американаца су двоцифрени Боби Портис и Остин Ривс са по 10 поена.

17' Канада - САД 46:47

Меч бар на семафору изгледа неизвесно. Инензитет је благ, без грубих и честих фаулова. напади се своде на индивидуалне акције.

12' Канада - САД 36:38

Серија Американаца 13:2 у прва два минута за потпуни преокрет. Отворили су меч крајње неозбиљно и сад улазе у такмичарски мод.

Канада после два минута већ улази у проблем са личним грешкама. САД нема ниједну.

Крај првe четвртине - 34:25

Шест тројки Канађана из 11 покушаја су главни разлог сигурног вођства. Користе отворене позиције, пружене лењошћу ривала.

Врло рано је дата шанса играчима са мањом минутажом на обе стране.

7' Канада - САД 23:13

Тројкашки расположени Канађани су већ стигли до двоцифрене предности. Тајм-аут Стива Кера.

4' Канада - САД 12:7

Канађани су отворили серијом 8:0, са пет поена Брука и торјком Дорта. Американци хватају прикључак

Меч је почео!

САД без три играча

Паоло Банкеро, Џерен Џексон Џуниор и Брендон Инграм због болести ће пропустити овај дуел.

Победом 113:111 Немци су нанели други пораз екипи САД на овом првенству и оставили их без борбе за злато.

Селекција Канаде имаће прилику да освоји прву медаљу на светским првенствима.

Србија је славила 95:86, а водила је и са 16 поена разлике у једном тренутку.

Дуел за бронзу између "колевке" кошарке САД и његовог северног суседа Канаде на Мундобаскету није оно чему се НБА лига надала. Широм отворених руку НБА лига примала је свакога ко је желео да буде њен део, опијена личним одразом у огледалу. Давање прилике играчима и стручњацима са свих страна света коштало их је два светска злата.